1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 6,5 saniyede 1 insan ölüyor
6,5 saniyede 1 insan ölüyor

6,5 saniyede 1 insan ölüyor

Sigara her 6,5 saniyede bir insanı öldürüyor!

A+A-

Yeşilay Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Bilal Başkonuş Sigara yüzünden dünyada her 6,5 saniyede bir kişinin öldüğü ve sigaranın dünya ekonomisine yılda yaklaşık 200 milyar dolarlık zarar verdiği açıkladı. Başkonuş Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan araştırmalara değinerek , sigara kullanımı ile yoksulluğun bir kısırdöngü olduğu belirtildi.
Başkonuş bu yıl ''Sigara ve Yoksulluk: Bir Kısırdöngü. Yapılan araştırmalara göre , dünyanın bütün bölgelerinde, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde en yoksul insanların, en fazla sigara içen kesimi oluşturdukları, dolayısıyla sigaranın sebep olduğu hastalıklara en fazla yoksul insanların maruz kaldığının ortaya çıktığı belirtti.”
Başkonuş “ aynı araştırmalara göre, eğitim düzeyi düştükçe sigara kullanımı artıyor. Brezilya'nın Rio de Jeneiro kentinde yapılan bir araştırma, 4 yıl ya da daha az eğitim görenlerin yüzde 26'sının sigara kullanıcısı
olduğunu, 9 yıl ya da daha fazla eğitim görenler arasında ise bu oranın yüzde 17'ye gerilediğini ortaya koydu.
1994 yılında yapılan bir araştırmanın sigara kullanımının dünya ekonomisine yılda 200 milyar dolarlık zarar verdiğini gösterdiği ifade ettiği açıklamada, bu zararın üçte birinin gelişmekte olan ülkelerde gerçekleştiğini bildirildi.
Dünya Bankası verilerine göre ise yüksek gelir düzeyine sahip ülkeler, toplam sağlık harcamalarının yüzde 6 ila 15'ini sigara kullanımına bağlı hastalıkların tedavisi için harcıyor.
Sigaranın sadece sağlık ve ekonomik yönüyle bir sorun yaratmadığı,çoğu yoksulluk sınırının altında yaşayan tütün üreticilerinin okul çağındaki çocuklarının tütün üretiminde çalıştırılmasına da sebep olmaktadır. “ Dedi.
Sigaraya bağlı hastalıkların artmaya devam ettiğini açıklayan Başkonuş edinilen verilere göre ,özellikle sigara kullanıcılarının yüzde 84'ünün bulunduğu gelişmekte olan ülkeler için bunun büyük bir tehlike olduğunun altını çizdi.
Başkonuş, sigara kullanımının yılda 4,9 milyon insanın ölümüne yol açtığını, bu sayının önümüzdeki 20 yıl içerisinde iki katına çıkmasının beklendiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız