1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. 60 yıllık cesaret ve muktedir Başbakan
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

60 yıllık cesaret ve muktedir Başbakan

A+A-

Altmış yıl önce Türk Siyaseti demokratikleşme yolunda çok önemli bir adım attı.

Birinci Menderes Hükümeti’nin Milli Savunma Bakanı Refik Şevket İnce, “yargıda iki başlılık olmaz” diyerek askeri yargıyı, sivil yargıya bağlamak amacıyla kapsamlı bir kanun tasarısı hazırladı.

Olay basına yansıdı, kıyamet koptu... 1950 Temmuz’uydu.

Dönemin komutanları olayı Menderes’e intikal ettirip, tasarıya karşı olduklarını söylediler.

Askerin tavrı sert, lisanları hırçındı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Nuri Yamut ve kuvvet komutanları, bu düzenlemenin kabul edilemez olduğunu bildirdiler.

*

Milli Savunma Bakanı Refik Şevket de sert tabiatlı adamdı.

“Adaleti olmayan bir ülkenin ahlakı sağlam kalmaz” diyenlerdendi.

Fikrinde ısrar edince, Menderes komutanları topladı. Toplantıya Refik Şevket Bey’i de davet etti. Menderes, toplantı sonrası tasarıyı geri çektiğini, Meclis’e sevk edilmeyeceğini söyledi.

O gün bugün bu konuyu gündeme getirecek cesaret örneği bir daha görülmedi.

Menderes, yıllar sonra işin aslını; Mükerrer Sarol’a anlatmış. Yazar-Şair Yılmaz Karakoyunlu’nun yazısına göre; Menderes, tasarıyı askerler sert çıktıkları için değil, Refik Şevket’in, kanun teklifini kendisine haber vermeden hazırlatıp, emrivaki yaptığı için çekmiş.

*

Altmış yıl sonra bu cesaret örneğini Başbakan Tayyip Erdoğan gösterdi. Son anayasa değişikliği tasarısı bunun göstergesidir.

Başbakan Erdoğan rakipsiz bir siyasi liderdir.

Sevin-sevmeyin, beğenin-beğenmeyin; Erdoğan, kendisinden önceki başbakanlara hiç benzemiyor. Kurduğu partiyi altı ay içinde tek başına iktidara taşıdı. Partisinin Büyük Kongrelerinde rakipsiz lider oldu.

İkinci kez tek başına iktidara geldi, 337 milletvekilliye hâkim oldu, Parti’den çatlak ses çıkmadı. Türkiye’deki tüm tabuları yıktı ‘olmaz’ , ‘yapılmaz’ları yaptı.

Başbakan Erdoğan, Atatürk hariç, iktidarı kullanma mahareti olan tek muktedir adam. Sayısal olarak değil, muktedir olduğu için de iktidarda.

O, bulunduğu konumun kudretini kullanabilecek biri. Atatürk’ten sonra en muktedir lider. Gurubunda, kabinede, teşkilatta, bürokraside dediğini yaptıran güçlü bir lider.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
14 Yorum