Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

8 MART

A+A-

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Daha huzurlu yaşayabilme özleminin dile getirildiği, birlik, beraberlik ve dayanışma günü…

Uygar insanın en önemli ölçüsü kadına bakış açısıdır. Ataerkil ailelerde erkeğe verilen değer, doğumda erkek çocuğun dünyaya gelmesinin akabinde yapılan düğün, merasim ve törenler kadına bakış açısını ortaya koymuş ve onları geri plana itmiştir. Ailenin reisi erkek, hizmetkârı kadın olmuştur. Bence ailenin gerçek reisi bu günkü koşullarda kadındır. Bir de sürekli” kadın erkek eşit değil” düşüncesi… Kadın erkek eşitliğinden kasıt biyolojik veya cinsel eşitlik değildir. İnsan hak ve özgürlüklerden doğan eşitliktir.

Değerli hanım kardeşlerim!

ü  Hanı bir söz vardır; “ben hasta olacağıma karım hasta olsun ancak o öleceğine ben öleyim”

Gibi bir deyişi kullanır dururuz. Zira bir nebze haklıyız. Çünkü erkek ana baba ölünce değil dul kalınca yetim kalır. Zira sizler yuvayı yapan dişi kuşsunuz.

ü  Neymiş kadın askerlik yapmaz savaşa gitmez. Ancak afet, kıtlık, hastalık, deprem ve savaş gibi durumlarda en büyük bedeli kadınlar öder. Kurtuluş Savaşında kadınlar geri hizmetin askerleri idi. Onun için siz bir Halide Edip, Aziziye kahramanı Nene Hatunsunuz.

ü  “her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.” Bu kadın yeri geldiğinde eş, yeri geldiğinde ana rolündedir. Siz peygamberleri dünyaya getirip yetiştiren bir Meryem ana, Ülkeleri kurtaran büyük insanları süt verip büyüten Zübeyde Hanımsınız.

ü  Peygamberimizin;”cennet anaların ayağı altındadır. Sizin en hayırlınız kadınlarına iyi davranandır” Sözlerinin  muhatabı, M.K.Atatürk’ün;” Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır. Ey kahraman Türk kadını sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinden göklere yükselmeye layıksın” diyerek övdüğü değerlersiniz.

ü  Sizler güzel giyinmemizi, edepli argosuz konuşmamızı, kendimize çeki düzen vermemizi sağlayan ve adeta bir balans ayarı çeken çok özel ve özgün otoritesisiniz.

ü  Tarihini derinliklerden gelen köle pazarları ve ganimet malı olmanıza ek olarak günümüzün her türlü eziyet, korku, şiddet, tecavüz ve cinayet ile”altı yaşında evlenmek caizdir. Hamile sokağa çıkmamalıdır. Çalışan kadın kötü kadın olur. Kadın erkek tokalaşamaz. Kadından ve gavürdan tanık olmaz. Akraba evliliğinde bir sakınca yoktur. Doğum kontrolü yasaklanmalıdır. İz bırakmadan kadınlarınızı dövebilirsiniz. Kadın erkeğin malı, erkek kadının sahibidir” gibi saçmalıklara inat sosyal ve siyasal yaşamın her kademesinde yerinizi alınız. Size kota koyup katılımınızı engelleyenlere bu fırsatı vermeyiniz. Çünkü siz erkeklerin yaptığı birçok işi daha iyi yaparsınız.

ü  Bir ana eğitilirse bir çocuk eğitim almış olur. Bir çocuk eğitilirse gelecek ve toplum eğitim alır. Kreşten itibaren yaşına uygun sürdürülebilir eğitim hakkınızı; hamilelik, doğum, emzirme, yaşam ve giyim biçiminiz gibi size özel konularda kararlarınızı kendiniz veriniz.

ü  En önemlisi de Cumhuriyetle kazanılmış haklarınızı koruyun, haklarınıza yeni haklar katınız. Çünkü siz haklısınız.

ü  “Kadınlar, hayattaki en mükemmel enstrümanlardır. Ne yazık ki, her erkek, nota bilmez.”F.FARJAD

8 MART KADINLAR GÜNÜNÜZÜ KUTLARIM.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum