1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. 8.5 milyon dolarlık çevre desteği
8.5 milyon dolarlık çevre desteği

8.5 milyon dolarlık çevre desteği

6 ülkeyi içine alan Kafkasya ekolojik bölgesi hibe programı Ayder yaylasında tanıtıldı.

A+A-

Muhammet Kaçar (Rize) - Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yürütülen ve ABD’li Kritik Ekosistemler Ortaklık Fonu (CEPF) tarafından desteklenen ''Kafkasya Ekolojik Bölgesi Hibe Programı'' tanıtımı toplantısı Rize’nin Ayder yaylasında yapıldı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 6 ülkenin oluşturduğu Kafkasya ekolojik bölgesinde artan çevre tehditleri, uygulanan çevre koruma projeleri ile Türkiye’de uygulanacak çevre koruma projelerinin ele alındığı toplantı iki gün sürdü. Proje kapsamında bölgeye 8.5 milyon dolarlık çevre desteği sağlanacak.
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından dünyanın biyolojik çeşitliliği açısından özel önleme sahip 200 ekolojik bölgesi arasında yer alan ve Uluslar arası koruma örgütü (Conservation International) tarafından da yer yüzünün en önemli biyolojik çeşitliliğine sahip ve tehdit altındaki 34 sıcak bölge arasında değerlendirilen, Hazar denizi ile Karadeniz arasında yer alan Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ülkelerinin tamamı ile İran, Rusya ve Türkiye’nin bir bölümünü kapsayan 580.000 kilometre kare alana sahip Kafkasya ekolojik bölgesinde Kritik Ekosistemler ortaklık fonu (CEPF) tarafından desteklenen “Kafkasya ekolojik bölgesi hibe programı” Rize’nin 1200 rakımlı turizm merkezi Ayder yaylasında düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya Dünya doğayı koruma vakfı (WWF) Kafkasya ekolojik bölgesi koordinatörü Nugvar Zazanashvili, Dünya doğayı koruma vakfı Türkiye proje koordinatörü Başak Avcıoğlu ile aralarında Türkiye ‘nin de bulunduğu altı Kafkasya ülkesinin sivil toplum kuruluşları ve bu ülkeden gelen gazeteciler katıldı. İki gün boyunca süren toplantı ve gezi programında özellikle Kafkasya ekolojik bölgesi içerisinde yer alan ve Türkiye kısmını oluşturan Doğu Karadeniz havzasında uygulanacak çevre koruma projeleri de ele alındı. Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yanlış arazi kullanımı sonucunda doğal alanların yüzde 90’ının kaybedildiğinin vurgulandığı toplantıda havzalardaki taş ocakları, yollar, yapılaşma, çöp, Hidroelektrik santralleri (HES) ve barajların çevreye olumsuz zararlar verdiği belirtildi. Heyet Kaçkar dağları milli parkı içerisinde gezi ve incelemelerde bulundu.
WWF Kafkasya Ekolojik Bölgesi Koordinatörü Nugzar Zazanashvili toplantının açılış konuşmasında 2004 yılında başlayan ve 2008 yılında tamamlanacak olan proje için 8.5 milyon dolar fon ayrıldığını söyledi. Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan'ın tamamı, İran ve Rusya'nın bir kısmı ile Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu'nun kuzeyini içine alan Kafkasya Ekolojik Bölgesi'nde biyolojik çeşitliliğinin korunması için 6 ülkenin resmi ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışma yürüttüklerini belirten Zazanashvili, ''Bu bölge WWF tarafından belirlenen dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından belirlenen 200 ekolojik bölgesi arasında yer almakta ve uluslararası Koruma Örgütü tarafından da yeryüzünün en önemli biyolojik çeşitliliğine sahip ve tehdit altındaki 34 sıcak bölgesi arasında değerlendirilmektedir. Bin 700'ü bölgeye özgü, 7 bine yakın bitki türü Kafkaslarda yetişmektedir. Ayrıca bozayı, yaban keçisi, geyik, çengel boynuzlu, leopar gibi birçok nesli tehlike altında olan hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Son zamanlarda Leopar'ın izinin Türkiye'de de bulunduğu bilgilerinin alınmasının ardından bununla ilgili çalışma başlattık'' dedi.
Ülkeler arasında paylaşılan doğal kaynaklar, ortak değerler ve sorunlar sınır ötesi işbirliğini kaçınılmaz kıldığını ifade eden Zazanashvili, ''Bu çerçevede 6 ülke ile işbirliği içerisinde çalışarak tüm bölgede gerektiği gibi yönetilen ve korunan alanlar ağı oluşturarak bölgenin biyolojik çeşitliliğinin korunmasını amaçlıyoruz. Bunun için ülkeler arası işbirliğinin artırılması, koruma alanlarının iyileştirilmesi, bitki türlerinin korunması, sürdürülebilir kaynak sağlanması, çevre bilincinin oluşması için eğitim çalışmaları yürütüyoruz'' diye konuştu.
“Kafkasya bölgesinde yer alan İran ‘a hibe ambargosu”
Zazanashvili, Kafkasya Ekolojik Bölgesi Hibe Programını destekleyen CEPF’in Amerikalılar tarafından yönetilen bir kuruluş olması nedeni ile ''Kafkasya Ekolojik Bölgesi Hibe Programı'' kapsamında İran'a ambargo uygulandığını söyledi. Zazanashvili “CEPF Amerikan yasalarına göre kurulmuş bir fon programı. İran'a fon kaynağının aktarılmamasının temel kaynağında da politika var. Bunun WWF'nin yapmış olduğu çalışma ile bir ilgisi yok. Doğa koruması açısından ve bizim açımızdan İran çok önemli. Özellikle Leopar ve diğer türler açısından son derece önemli bir alan. Ancak şu andaki Amerikan sisteminde ve yasalarında İran'a yönelik ambargolar nedeni ile CPEF'de İran'a hibe desteği sağlamıyor'' şeklinde konuştu.
“Türkiye’de altı proje hayata geçiyor”
WWF Türkiye'de ''Kafkasya Ekolojik Bölgesi Hibe Programı kapsamında 3 ‘ü büyük 3’ü küçük altı projeye destek veriyor. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği tarafından hazırlanan 'Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki yüksek dağ ormanı ekosistemlerine zarar verebilen ekonomik, toplumsal, kültürel ve teknik nedenlerin belirlenmesi ve önlenmesi projesi, Yeşil Artvin Derneği tarafından hazırlanan 'Küçük Kafkasya Türkiye kısmında WWF' tarafından korunan alanların yönetim etkinliğinin hızlı değerlendirilmesi (RAPPAM) projesi, Kaçkar Dağcılık Rafting İhtisas Kulübü tarafından hazırlanan ve bölgedeki ilköğretim okullarında gösterilecek 'Siz veya Onlar' belgesel projesi, Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından hazırlanan 'Doğu Karadeniz Havzası'nda Entegre Havza Yönetimi' projesi, Doğa Derneği tarafından hazırlanan 'Sınır ötesi işbirliği ve önemli doğa alanı koruma eğitim programı oluşturulmasıyla batı aşağı Kafkaslar Bölgesi'nde doğa korumanın güçlendirilmesi' projesi ve Doğa Koruma Merkezi tarafından hazırlanan 'Koruma Eğitimi-Türkiye Kafkasya'sında Biyolojik çeşitlilik değerlendirme ve izleme eğitimi programı' projeleri yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız