1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. ACININ COĞRAFYASI OLMAZ
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

ACININ COĞRAFYASI OLMAZ

A+A-

 

 

Gözyaşları durmuyor, zalimlik arttıkça gözlerden yaş yerine kan damlıyor… İnsan kalabilmişler, son güçleriyle katliamlara dur demeye çalışmakta. Kan emiciler açık ve net bir şekilde tüm Müslümanlar için tehdit olmuşken, seyirci kalıp izlemeyi tercih edenler de yok değil…

Dünya bir kazan olmuş, altına odunu atan atana, yakan yakana. Zamanında diri diri gömülen kız çocuklarının yerini, diri diri yakılan mazlumlar almakta. Modern toplum safsatasının geri getirdiği dönemdir cahiliye, cahiliye’nin peşinde sürüklediği ise vahşettir, katliamlardır. En gelişmiş(!) ülkelerin, kan dökmekten uzak durmayan, acımasız, zalim ülkeler olmasının başka bir açıklaması olamaz. Petrollerinizin, cevherlerinizin, canavarlaşmış taptığınız benliklerinizin canı cehenneme! İnsandan kıymetli cevher var mıdır? Kıydığınız bebeklerden öte cevher bulabilecek misiniz?

Ne zaman ki insanlık gömüldü, insanlar o zaman öldü!

“İnsan” kirlendikçe, dünya kirlenmedi mi? Bana dokunmadı ya yılan, bin yaşasın diyeceğiz neredeyse. Acılar arttıkça, umursamazlar da bir o kadar arttı. Önceden biri düşse, bin kişi koşardı yardıma, şimdi biri düşünce bin kişi sırtını çeviriyor mazluma. Ezberletilmiş siyasi cümlelerle “yardımcı” görünenler de yok değil. Bir bakıyorsunuz bugün sadece Mısır için gözyaşı döken insanlar var,  yıllardır Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü kulak ardı edenler,  bugün Mısır katliamı için meydanlara inmekteler. Peki, samimiyet bu işin neresinde? Acı, ırk, dil, din gözetmeden gelen bir kavram, yardımlaşma bilinci, merhamet duygusu da öyle olmalı. İnsan olmanın birinci kuralı belki de budur? Şimdi hayvanlar öğretiyor bizlere yardımlaşmayı, ne acı… Annesiz kalmış bir kediye sahip çıkabiliyorsa bir köpek, sahipsiz bıraktığımız onca mazlumun adına varın siz düşünün canlılar sıralamasındaki yerimizi. Hep bizim acımız en büyük, taşınılmaz, katlanılmaz! Paylaşmadık, kendi acımız dışında kimsenin acısıyla yanmadık. Dünya düzenine “menfaat” kiri bulaştı bulaşalı, hiçbir mazlumun acısını acımız bilip, Hak’lıyı savunmadık.

Bugün elbette Mısır için dualar edeceğiz, elbette oradaki vahşet dursun diye elimizden geleni yapmayı boynumuzun borcu bileceğiz; fakat acı sadece Mısır da, Suriye de varmış gibi yaşayanlar, yorumlarda bulunanlar, dünyadaki zulme seyirci kalıp Mısırı, Suriye’yi siyasetlerine kurban edenlerin oyununa gelmeyin. Bir başkaldırış olacaksa tüm mazlumlar için olmalı. Ötesi sadece BOP tezgâhında istenen batağa atlamamız olur. Bugün Doğu Türkistan’ı anmadan, Arakanı, Kerkük’ü, Filistin’i, Çeçenistan’ı ve daha nicesini anmadan gözyaşı dökmek "samimiyetsizlik" değil de nedir?

Merhametin dili, dini, rengi, cinsi yok; fakat zalimliğin rengi kan kırmızıdır ve hep masumların üzerine bulaşır. Yanmakta olan bir ateşe cılız bir su ile kenarından müdahale ederseniz, zaman kaybından öteye gidemezsiniz. Alevlerin içinde kalır, ateşin bir parçası olmaktan kaçamazsınız.

Acıyı ve tepkilerinizi bölgeselleştirip, tek nokta üzerinden zalime “dur” diyecekseniz, üzerinize sıçrayacak kandan kurtulamayacaksınız demektir.  Bir coğrafya üzerine takılıp kalırsa eylemleriniz, dualarınız, merhamet duygunuzun ayarlarına yeniden bakın derim, zira ezberletilmiş duyarlılık cümleleriniz, sizlere mekanik insan profilleri oluşturmakta. Böyle bir profilin de dilerim “sistem geri yükleme” ayarları hala çalışmaktadır. İnsanlığımızı hatırlarsak, acının coğrafyası olmayacağını da hatırlayacağız.

Rabbim dünya üzerindeki tüm mazlumların yardımcısı olsun, zalimlerin yüreğine şefkat duygusunu nasip etsin inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum