1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. ADAYLARIN DİKKATİNE!
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ADAYLARIN DİKKATİNE!

A+A-

1.       Bir gezi ve ziyaret planı yapın. STÖ, sendikaları, kamu kurum ve kuruluşlarını, muhtarlıkları ve diğer kitle örgütlerini ziyaret edin. Her hafta seçim bölgenize bağlı bir belde, mahalle veya köyü seçin. Cuma günleri ve diğer önemli günleri onlarla geçirin. Taziye, düğün ve diğer törenlerine katılın. Gittiğiniz yerdeki insanlarımızın hal ve hatırını sorun. Onların öneri ve eleştirilerini savunma moduna girmeden dinleyin ve not alın.

2.       Her ortam ve fırsatta seçim yasasını, siyası partiler kanununu, yüksek seçim barajını eleştirin, çözümler getirin.

3.       Her siyasi parti ve görüşten size katılacaklara önyargısız yaklaşın. Onları kucaklayın. Görev verin. Değişebilme haklarını kullandıkları için saygı gösterin.

4.       Çalışmaları yakından uzağa, bilinenden bilinmeyene anlaşılabilecek şekilde bir plan ve programla yapmaya çalışın. Seçmenin günlük yaşamındaki sorunlarını acil olma durumuna göre ele alın. Bazı sorun çözümlerini seçmenin kendisine sorun.(sizce bu sorun nasıl çözülür? Sen olsaydın nasıl yapardın?) gibi sorularla çözüm önerilerini alın.

5.       Partinizce, parti kurumları tarafından sizi bir yerlere aday gösterilmeyebilirsiniz, aday sıranızı ve yerinizi beğenmeyebilirsiniz ya da verilen sözler yerine getirilmeyebilir. Tüm bunlara muhatap olabilirsiniz. Bu durum karşısında küsmek, darılmak, kavga etmek veya istifa etmek gibi size yakışmayan davranış ve tutumlar içinde olmayın. Siz her nerede bulunuyorsanız orada değerlisiniz, oradan hizmete katacak bir şeyiniz vardır. Kendinizi “ beni bu göreve layık görmediler” düşüncesi yerine “beni hak etmediler, şimdilik hizmetime layık değiller” gibi düşünün.

6.       Mensubu olduğunuz partiyi, siyasi görüşü şahsı çıkarınız için, “ne koparabilirim? Nerelere gelebilirim?” anlayışı içinde değil, kendinizin ne katabileceğinizi, hizmete karşı ne yapabileceğinizi düşünün.

7.       Bilin ki sizler seçimle bu görevlere geliyorsunuz. Sizin asıl amiriniz seçmendir. Onlar asil, işveren; siz vekil, temsil eden ve onlar adına iş görensiniz. Sizi seçerek bu göreve getirdikleri gibi görevden de alabilirler. Her zaman denetleyebilirler. Kısacası onlar amir siz memursunuz. Bunun bilincinde olun.

Bazı arkadaşlarımın yönetim ve siyaset anlayışını desteklemiyorum.

Şöyle ki; üyelerin hiçbiri gelinen süreç içinde zor olan hiçbir görevi gönüllü olarak kabul etmezken, yönetim adına sorumlu olduğu yetkiyi kullanmaz verilen görevleri tam ve zamanında yapmazken; bireysel olarak bir makama aday olma söz konusu olduğunda balıklama atladıkları görüldü. Hem de buraları aralarında parselleyip paylaştıkları gibi diğer üye arkadaşlarının ne düşündüklerini sorgulamadan. Herkes bir yeri hedeflemiş, gözünü dikmiş ve seçilmek için aday olarak başvurmuş. Teşkilat içinde hedeflediği yeri, sırasını beğenmeyenler ise batan geminin fareleri gibi arkadaşlarını terk edip gitmiş.

Göreve aday olmak takdir edilecek bir davranıştır. Ancak bir teşkilatta üye olarak sadece sen o kararı alamazsın. Hem de kendi adına. Kendini ilgilendiren kararı alırsın de hizmete aday olduğun yer toplumu ilgilendirdiği için bunu tek başına yapamazsın.

İnadına bunun aksini yapmaya kalkışanların devlete, topluma verebilecekleri bir şey yoktur.  Kendi egolarını ve ceplerini şişirmekten başka…

Her nerede bulunursan bulun, ne durumda olursan ol senin bir özelliğinle, kabiliyet ve yeteneğinle yapabileceğin bir şey vardır. Bulunduğun yerden toplum hizmetine katkı yapabilirsin. Herkesin yapabileceği bir şey vardır. Bir başkası yapabiliyorsa sen niçin yapamayasın?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.