1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Ak Parti'nin dış politikası
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti'nin dış politikası

A+A-

Geçen haftalarda sizlere, AK Parti İktidarının hükümet olarak Türkiye'de yapmış olduğu icraatları aktarmıştım. Dış politikada ise yaptığı icraatlarını yazacağımı ifade etmiştim. Fakat AK Parti iktidarı süresince gerçekleştirilen tüm dış icraatları buraya sığdırmak mümkün değildir. O nedenle 2006 yılında gerçekleştirilen dış temasları yazmış olacağım.
Bilhassa dış politikada başarısızlıkla suçlanan AK Parti iktidarının dış temasları bence taktir edilecek noktadadır..
Bir kere sürekli irtifa kaybeden Türk dış politikası, AK Parti iktidarı ile yeniden kapılarını dünyaya açmış oldu. Avrupa, Amerika, Müslüman ülkeler, Türk dünyası ile tarihi temaslar gerçekleştirildi. Türkiye, küresel siyasetin yeniden canlanan en önemli aktörlerinden biri haline geldi.
Kısa başlıklarla yazacağım. 49 yıl sonara Afganistan'dan ilk üst düzeyde bir ziyaretle, Devlet Başkanı Hamid Karzai ülkemize geldi.
Ardından Japon'ya Başbakanı ülkemize gelerek, Ortadoğu'da yaşananlar ve bölgesel ve uluslar arası konularda fikir alışverişinde bulundu.
Başbakan Sayın Erdoğan; Dünya ekonomik forumu için Davos'a gitti. Romanya Başbakanı 01 Şubat 20076'da Ankara'ya gelerek birçok önemli konuda görüş alışverişinde bulundu.
Sırası ile 2006 yılı içersinde ülkemize gelen yabancı ülkelerin Başbakan ve Devlet Başkanları; Gürcistan Başbakanı, Bahreyn Başbakanı, Lübnan Başbakanı, Arnavutluk Başbakanı, İngiltere Başbakanı, Litvanya Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan Kralı, Almanya Başbakanı, İtalya Başbakanı gibi bir çok büyük ve küçük ülkelerin Başbakan, Bakan, Devlet Başkanı ve yardımcılarının ziyaretlerle çeşitli temaslarda bulundukları bir yoğunluk yaşandı.
Ayrıca 2006 yılında, Dış Temaslarda; Arap Birliği Zirvesi Sudan'da gerçekleştirdi. İKÖPAB 4. Konferansı İstanbul'da yapıldı.
Güneydoğu Avrupa İşbirliği Zirvesi, Yunanistan'da gerçekleşti. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesi AZERBAYCAN’IN Bakü şehrinde yapıldı. Birçok ülkede AB zirvesi hükümet başkanları nezdinde gerçekleştirildi. D–8 Zirvesi, Cezayir’de, Dünya Ekonomik Formu, Asrın projesi Ceyhan Ham petrol Boru hattı açıldı, KKTC'ye Başbakan ve Bakanlar düzeyinde bir çok ziyaretler gerekleştirildi.
Ortadoğu Barışı için yoğun temaslarda bulunuldu, Türk Dünyası kurultayı gerçekleşti. Erdoğan ve Bush zirvesi gerçekleşti, Medeniyetler ittifakı, Dünya Ekonomi Formu, Başbakanın Ürdün ziyareti, Papa 16. Benediktus ziyareti, NATO zirvesi, İran ziyareti, Suriye ziyareti ve Erdoğan'ın ABD'yi ziyareti ilk etapta hatırladıklarımız. Daha birçok önemli temaslarda gerçekleşen Ak Parti iktidarı döneminde iç politikada olduğu gibi dış ilişkilerde de önemli mesafeler alındığına tanıklık ettik. Konuya siyasi gözlükle değil ülkemizin aldığı mesafe açısından bakılırsa doğrulara tanıklık etmek de daha kolay olur diye düşünüyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum