1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. AKP C.Başkanı'nı seçemezmiş!
AKP C.Başkanı'nı seçemezmiş!

AKP C.Başkanı'nı seçemezmiş!

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda gündeme bomba gibi düşen bir görüş ileri sürdü.

A+A-

Kanadoğlu, Cumhuriyet’te yayınlanan yazısında özetle şöyle dedi:
İKİNCİ OYLAMAYA GEÇİLEMEZ: Anayasa’nın 102. maddesi uyarınca, Cumhurbaşkanı TBMM üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu ile ve gizli oyla seçilecektir. İlk iki tur oylamada, yoklama istenemeyeceğine göre 102. maddede karar için aranan nitelikli çoğunluk üzerindeki katılımın, aynı zamanda toplantı yetersayısı olduğuna kuşku yoktur. Bunun sonucunda, birinci oylamaya en az 367’nin üzerindeki TBMM üyesinin katılmadığının anlaşılması halinde, ikinci oylamaya geçilemeyecektir. Birinci oylama yapılmamış sayılacaktır. Bu diğer oylamalara da geçilmemesi demektir.
AKP’NİN SAYISI YETMİYOR: Bugün AKP’nin milletvekili sayısı 354’tür. Bu sayı ilk oylamadaki gerekli oy sayısına (367) ulaşmamaktadır. Gerek ana muhalefet gerekse diğer partilerin milletvekillerinin var olan söylemlerini devam ettirmeleri halinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanması olanaklı değildir.
ERKEN SEÇİME GİDİLİR: Anayasa’ya göre 30 gün içinde Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlanmadığı takdirde TBMM seçimlerinin yenilenmesi ve Cumhurbaşkanının oluşacak yeni meclis tarafından seçilmesi kaçınılmazdır.
ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL EDER: AKP ilk oylamada 367’nin üzerinde bir katılım olmamasına rağmen, ikinci oylamayı gerçekleştirir ve izleyen üçüncü oylamada salt çoğunluğun sağlandığını ileri sürerse, içtüzükte buna ilişkin bir hüküm olmadığı için bu “içtüzük ihdası” niteliğini taşır. Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir seçimi iptali zorunlu olacaktır
Diğer hukukçular ne diyor?
Prof. İbrahim Özden Kabaoğlu (Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku öğretim üyesi): İlk iki oylamada, 367 üyenin üzerinde çoğunluk sağlanamamış olsa da, salt çoğunlukla seçimin yapılabilmesi ve sonuçlandırılabilmesi için ilk 2 turun 102. maddeye uygun olarak yapılması gereklidir. Bu hem madde düzenlemesine göre, teknik açıdan gereklidir; hem de, uzlaşma arayışını gerekli kıldığından amaca uygundur.
Prof. Necmi Yüzbaşıoğlu (Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku öğretim üyesi): Benim savunduğum, kitabımda da yer alan bir fikir. Zaten karar yetersayısının 3’te 2 olduğu bir toplantının daha az üyenin katılımıyla yapılması düşünülemez. AKP buna rağmen seçimi yaparsa Anayasa Mahkemesi iptal eder.
Ahmet İyimaya (TBMM Anayasa Komisyonu eski Başkanı, DYP eski Milletvekili): Bu iddianın en ufak mantık temeli yok. Çünkü Anayasa ve İçtüzük, TBMM’nin seçim işlerini özel olarak tanzim etmiştir. Toplantıyı açmak için gerekli çoğunluk sağlandıktan sonra ki Anayasa’nın 96. maddesine göre bu sayı 184’tür. Bu çoğunluk da AKP’de var

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum