1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. AMAN DİKKAT!
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

AMAN DİKKAT!

A+A-

22 Temmuz 2007 seçimlerinde bir okulun müdürü idim. İlçe Seçim Kurulu tarafından Emrimdeki stajyer, ücretli ve acemi öğretmenlere, sandık kurullarında görev verildiği halde şahsıma görev verilmedi. İlgili yere başvurduğumda doyurucu bir yanıt alamamıştım.

Herkes der ki; iki kişiden biri bu hükümete oy verdi. Seçimden sonra da; beş kişi bir araya gelse o beş kişi arasında bu hükümete oy verdiğini söyleyen iki kişiden fazlasını bulamazsın.

Bu nasıl oluyor?

Bunu söyleyenlerin doğru söylediğine inanmadığım gibi 22 Temmuz seçimlerinin, gerçek oy oranları olduğuna da hiçbir zaman inanmamışım. Toplumdaki siyasi profilin adil olarak mecliste yansımadığına inanıyorum. Ancak demokrat terbiyem gereği sonucuna da saygı duyuyorum.

22 Temmuz seçimlerinden sonra yer yer çıkan seçim hileleri üzerine mevcut siyasi partilerin, “sonucu değiştirmeyecek” savı ile üzerine gitmeyişleri bile düşündürücü bir durumdur.

Ancak;

Bundan sonrası için çok endişe ediyorum. Sonuçların birbirlerine yakın olarak sonuçlanması akabinde çeşitli tartışmaları da getirecek. Hile, entrika ve diğer konularla ilgili iddialar bitmeyecek. Hele bir iki yerde hatalı sayım, şike ve kusur bulunmayıversin. Siz görün ondan sonraki curcunayı.

Bir taraf şimdiden seçimi boykot etme çalışmalarına başlamış bile. Seçimden sonra bir iki sandık veya bölgeden oyların gelmediğini, boş sandık teslim edildiğini veya kaçırıldığını düşünün. Seçimin geçerliliğinden şikelerin çeşitlerine kadar bir sürü iddialar ortalıkta dolaşacak.

Buna imkân vermemek için;

• Sandık görevlileri ile ilçe seçim kurullarının yapacağı toplantının dışında, siyası parti teşkilatlarının da toplantı yapıp gerekli bilgilendirme çalışmaları yapmalıdır.

• Sandık başı kavgalarına imkân vermemek için gerekli önlemler alınmalıdır.

• Sandık başına gitmekten çekinmelere yol açacak her türlü iş ve işlemlerden uzak durulmalıdır. “Toplum olarak zaten pek demokrasi kültürü almış sayılmayız. Bizden olmayanı, bizim gibi düşünmeyeni kabul etme anlayışımız henüz gelişmemiştir.”

• Sandık başı hilelerine karşı uyanık olunmalıdır. Sandığa gelmeyen, hasta ve yeni ölmüş olanların yerine oy kullanma, kullandırma gibi yanlış uygulamaların önüne geçilmelidir.

• Sayım ve döküm esnasında yapılacak hata ve yanlışlara karşı da uyanık olunmalıdır. Oy pusulalarının okunuşunda hızlı geçilerek kasıtlı ve amaçlı bir şekilde hak etmeyen tarafa fazlalık yazılabilir. Günün vermiş olduğu stres ve yorgunluğun sonunda sayım ve döküm esnasında bir sürü hata ve yanlışlara dikkat edilmeyebilir. Hele orada amaçlı olarak birileri bu işi yapmak üzere bulunuyorsa bu daha çok kolay olur.

• Sandık başına gidenlerin yolunun kesilip yapılabilecek her türlü tehdit ve şantajların önüne geçilmelidir. Çoğu insan oyunu kullanmadan yoldan geri dönebilir.

• Sayım yapılırken dikkat edilmesi kadar oy pusulalarının ilçe seçim kurullarına teslimi, bilgisayar ortamına aktarılışına kadar parti teşkilatı gözlemcilerinin refakat etmesi çok önemlidir. En çok hata, oy dökümleri bilgisayar ortamına aktarılırken olur. Bir rakamın eksik ya da fazla girilmesi sonucu etkiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum