Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Aman ha!

A+A-

Aman ha birileri kızmasın! Aman cümleleri düzgün kuralım birileri üzerlerine alınmasın! Aman dikkat edelim, kuracağımız cümleler birileri tarafından çarpıtılıp BÖLÜCÜ ilan edilmeyelim. Kardeş kardeşi neden yanlış anlasın ki. Bu kadar mı tahammülsüzlük var, Allah aşkına. Böyle değildik, birileri araya fitne fesat karıştırdı ve ortam buzuldu. Patlamaya hazır mayınlar gibi olduk, neden?
Nedir bu Allah aşkına! Kürdüyle, Ermenisiyle, Lazıyla..kendi öz vatanımızda konuşamayacaksak, haklı eleştirilerde bulunamayacaksak…
Eleştiriler hep bize, eleştiriler hep kardeşçe yaşamı destekleyenlere. “Efendim sen kaşını kaldırdın, şiirin raconu bozuyor, şarkın kulağımı tırmaladı, klibini sevmedim, saçını beğenmedim, gözün lens, bakışın ters” Yeterrrr! Durun artık. Yarası olan gocunur, yarası olmayan olayları anlar, yorumlar, eleştirir.
Düştük mü youtobe’ye, tamamdır artık gelsin eleştirilerin daniskası. Bi yazar çıksın vatanını çok seven iki ismi bölücü ilan etsin. Sonra başkası çıksın “Yeter ulan bıktırdınız” diye sitem etsin. “Biliyon mu ben senden iyi iftira atarım, sen benden iyi bölücü olursun, severim, sevmem, bölerim, bölmem, ağlarım, ağlamam, yorumlarım, yorumlamam…” Sözüm ona Türkler katletmiş ya birilerini(!) Aman ha konuşmayın, hakkınızı, hukukunuzu aramayın, kızmasınlar… ve vatandaş sineye çeker susar. İyi de sustukça başımıza tepelenmek demek de ne demek. Sustuk susmasına da, çektik sinemize çekeceklerimizi de nedir bu külhanbeyi ayaklarına yatılması? Katil damgası vurdular, yanlış biliyorlar doğruyu anlayana kadar susalım dedik. Çıktı öteki ben sevmedim bu Türkiye Cumhuriyeti ismini, Kürdistan kuracağım dedi. Kürtçe eğitim alacağım, sevmedim bu ülkenin ortak dilini dedi. Sabır dedik, la havle çektik… Sabır ettik etmesine de, boyun mu eğdik sanıldı anlayamadım! Bu ülkede ortamı bozmamak için yeterince sustuk, susmaya da devam ediyoruz. Bizler, Lazıyla , Kürdüyle, Ermenisiyle, Çerkeziyle bu vatanın her bir ferdi olarak, öz vatanımızda bir elin parmakları kadar sayılı insanlar tarafından “tu ka ka” ilan edilirken, “PuKaKalar kardeşimdir” diyenleri görmemezlikten geldik. Basınımızın, yazarlarımızın bir kısmı onları eleştiremedi, ELEŞTİRMEDİ! Yalanı savunanlar, gerçeği neden savunmuyorlar. Sanırım yalan insanlar doğruyu savunacak gücü kendilerinde bulamıyor. Birilerine bölücü damgası vururken, asıl bölücülüğü yapanlaradır sözlerimiz…
Karadenizli onurludur, şereflidir, cesurdur… Türk milleti onurludur, şereflidir, cesurdur, sabırlıdır, anlayışlıdır, yeri gelir suskundur, yeri gelir aslandır, kaplandır. Çakallara meydanı boş bırakmayan kurttur.
“Faşist zihniyet yine kendini gösterdi” he yaa yine kendini gösterdi bu faşist zihniyet, hortladı, böldü, sonra tuttu öz vatanında kardeşçe yaşayanlara bölücü dedi! Mecliste artistlik yaptı, jönler, esas hanımlar bir o yanda bir bu yanda demeçler verdi. Amaçları Halkın sesi olmak(!) Halkın sesi derken, yandaşlarının sesi olmak! Dağdaki hainlerin sesi, soluğu olmak
Aman ha! Ssss, ses yok, çıtınız çıkmasın.
Susun, onlar konuşsun… Onlar konuşsun, bizler sineye çekelim, sonra bir türkü yapılsın, bir vatandaş haklı olduğunu düşünerek yanlış resimler kullanarak bu türkü üzerine kimseye sormadan bir klip yapsın ve bunun faturası tüm vatandaşımıza kesilsin. Haa birde şu var, bu olay bu kadar basit de olmayabilir. Son zamanlarda Türk milliyetçiliği üzerinde oynanan oyunların son sahnesiydi bu belki de. Öyle ya çamur atmak kolay. Haberlerde yer alan vatandaş yorumlarında her ne hikmetse Milliyetçi insanlar hedef alınıp, ağır ithamlarda bulunuluyor. Herkes emin, “Milliyetçilerin işidir bu”. Peki, Türk Milliyetçiliği nedir? Türk Milliyetçiliği, Türkiye Cumhuriyeti devletinin her bir vatandaşını, ırkı ne olursa olsun bir bütün olarak görmektir. Bu fikre sahip bir insan böyle bir olaya karışabilir mi? Hadi bakalım hep beraber ellerimizi vicdanımıza bir götürelim ve iyice bir düşünelim.
“Apoya sahip çıkan varsa, bizde Ogün’e sahip çıkarız” Ozan Arifin bir sözüdür bu. Hepimiz biliriz. Malumunuz söyler söylemez, bölücülük propagandası yapan Ozan Arif’ten şok sözler diye haberleri yapıldı. Vay efendim sarsıldık bir anda. Bu sözler basbayağı bölücülükmüş, nasıl denilirmiş, ne hadlerineymiş. Halkın sesi olmak eşit bakmaktan geçer. Kaçımız eşitçiyiz? Dağdaki kardeşlerine terörist diyemeyenler kadar zararlı bir laf mıydı bu? Öyleydi belki de, ama niye tepkiler aynı olmadı.
Öyle ya Apoya methiyeler düzen sanatçılara kimsenin gıkı çıkmazken, yüzlerce askerimizin, bebemizin, insanımızın katiline birkaç çapulcu sahip çıkabilirken, birileri tarafından kullanılıp, yapılmaması gereken bir hata yapan bir genci kimse göz önüne almıyor. “Haydiii yürüyün gidiyoruz”,
“Nereye gidiyoruz”
“Susturacağız, elini kolunu bağlayacağız birilerinin”.
Ama bunlar caniler olmayacak, zalimler olmayacak değil mi? Hep mazlumlar olacak ezilen, susturulan…
Doğru işlerin, doğru kişilerin daim konuşulduğu günlere inşallah. Lazıyla, Kürdüyle, Ermenisiyle bir bütün olarak yaşamaya devam edeceğiz. Kardeşliğimizde gözleri olanlar boşa çaba harcamasınlar. Çünkü kardeşliğin ne olduğunu bilmeden yola çıkan bu zihniyet çıktıkları yolda esir kalmaya mahkûmdurlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum