1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. ANAR'ın çarpıcı seçim anketi
ANAR'ın çarpıcı seçim anketi

ANAR'ın çarpıcı seçim anketi

Seçim sonuçlarına en yakın tahminler hep ANAR şirketinin anketinde çıktı. İşte ANAR'ın en son seçim anketi ve çarpıcı sonuçlar:

A+A-

DYP ile Anavatan'ın DP çatısı altında birleşmesi, CHP ile DSP'nin de birleşme çalışmaları içinde olması, seçmen tabanında bir sinerji yaratmadı. ANAR, cumhurbaşkanı adayının belirlendiği, Anayasa Mahkemesi'nin seçim için 367 şartı başvurusunu yerinde bulması, DYP ve ANAP'ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuna katılmaması ve Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde 27 Nisan'da yayınlanan bildirinin ardından yaşanan gelişmeler ışığında 6-8 Mayıs tarihlerinde seçmenin nabzını tuttan bir anket çalışması yaptı. Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Trabzon'da toplam 2 bin 642 kişiyle yüzyüze görüşülerek yapılan anketten ilginç sonuçlar çıktı.

BÜYÜK OY KAYMASI

Ankete verilen cevaplara bakıldığında 3 Kasım 2002 genel seçimlerinden bugüne kadar büyük bir oy kayması yaşandı. 2002 seçimlerinde tek parti olarak seçime katılan ve bu dönemde birleşen DYP ve ANAP ile birleşme çalışmaları sürdürülen CHP ve DSP'nin oylarında büyük bir kayma yaşandığı belirlendi. AK Parti oylarında büyük bir kayma yaşanmazken, 'kararsızlar' ön plana çıktı. Birleşmelerin seçmenin kafasını karıştırdığı, özellikle CHP, DSP, DYP ve ANAP'ın oylarının AK Parti'ye kaydığı ve seçmenin büyük oranda kararsız kaldığı dikkat çekti.

DEMOKRASİ KARŞITI TAVRA TEPKİ

'Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yaşanan bu tartışmalar ve partinizin tutumu siyasal tercihinizde bir değişikliğe neden oldu mu?' şeklindeki soruya AK Partili seçmenlerin yüzde 46.2'si 'Partime olan bağlılığım güçlendi' ve yüzde 37.4'ü de 'Herhangi bir değişiklik olmadı' yanıtını verdi. CHP'li seçmenlerin yüzde 37.5'i partisine olan bağlılığının arttığını ve herhangi bir değişiklik olmadığını belirtirken, yüzde 12.1'i başka bir partiyi desteklemeye başladığını ve yüzde 12.9'u ise fikir belirtmeyeceğini söyledi. DYP'li seçmenlerin yüzde 25'1'inin partisine daha çok destek verdiği söylemesi DYP oylarında düşüşe işaret etti. DYP'li seçmenlerin yüzde 35.1'i başka bir partiyi desteklemeye başladığını, yüzde 25.1'i son gelişmelerin fikirlerini değiştirmediğini ve yüzde 14.7'si de fikir beyan etmeyeceklerini ifade ettiler. MHP'li seçmenlerin yüzde 58.7'si partisine daha çok bağlandığını, yüzde 19.8'i başka bir partiyi desteklemeye başladığını ve yüzde 35.9'u ise Türkiye'deki son gelişmelerden etkilenmediğini belirtti.AK Parti yüzde 38.3'e tırmandı

“2002 milletvekili seçiminde hangi partiye oy verdiniz?” sorusu altında yapılan çalışmaya göre, AK Parti'ye oy verenlerin 82.4'ü yerinde kaldı. Oyların yüzde 2'si CHP-DSP ittifakına yönelirken, yüzde 1.2'si MHP'ye kaydı. CHP oylarının yüzde 68.6'sı CHP-DSP ittifakında kalırken, 4.6'sı AK Parti'ye geçti. CHP'ye 2002'de oy veren seçmenin yüzde 15.6'sı da kararsız. DYP'nin oylarının yüzde 45.3'ü DP ittifakında kalırken, yüzde 34.9'u AK Parti'ye yöneldi. DYP'nin yüzde 10.4'ü ise kararsız. ANAP'ın oylarının yüzde 44.7'si DP ittifakında kalırken, 17.5'i AK Parti'ye kaydı. Seçmenin yüzde 20.4'ü de kararsız. DSP'ye oy veren kesimin yüzde 52.2 oyunu ittifaktan yana kullanırken, 34.8'i kararsız kaldı. Yüzde 4.3'lük oy oranı ise AK Parti'ye kaydı.

MHP'nin oylarının yüzde 55.2'si korunurken, yüzde 22.4'ü AK Parti'ye geçti. Yüzde 10.9'luk oran ise kararsız kaldı. Genç Parti oylarının 48.6'sını korurken, yüzde 10.3'ü AK Parti'ye yöneldi ve 17.8'i ise kararsız kaldı. 'Bugün milletvekili seçimi olursa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusuna, yüzde 38.3'lük AK Parti derken, yüzde 15.8'i ise kararsız kaldı. CHP'ye oy veririm diyenler yüzde 14.7 iken DP çatısına yüzde 7.9'luk oran evet dedi. MHP'ye oy vermek isteyenler yüzde 5.5, Genç Parti'ye yüzde 4.6, DTP'ye yüzde 4.8 ve Saadet Partisi'ne oy veririm diyenler yüzde 0.9 olduğu belirlendi.Hükümetin icraatını en çok beğenen parti DTP oldu

Hükümetin 5 yıllık icraatlarını halkın nasıl bulduğu yönündeki soruya yüzde 70 'başarılı' yanıtını verdi. Yüzde 30 ise 'başarısız' dedi. AK Parti hükümetinin icraatlarını en çok beğenen siyasi parti yüzde 43 ile DTP olurken, yüzde 27.4'lük bir kesim karasız kaldı. SP seçmeninin yüzde 22.7'si hükümetin çalışmalarını beğendiğini dile getirdi. CHP-DSP ittifakı seçmeninin yüzde 41.2'si çalışmaları başarısız nitelendirirken, yüzde 24'ü 'ne başarılı ne başarısız' dedi. Demokrat Partili seçmenlerin yüzde 28.4'ü hükümetin icraatlarını başarısız bulurken, yüzde 13.9'u başarılı buldu. MHP'li seçmenin yüzde 28.1'i çalışmalar için 'başarısız', yüzde 34.9'u 'ne başarılı ne başarısız' ve yüzde 15.1'i 'başarılı' dedi. Genç Parti seçmeninin yüzde 33.1'i çalışmaları başarısız nitelendirirken, yüzde 20.7'si icraatların başarılı olduğunu söyledi.

DSP ve ANAP'ta büyük oy kaybı

ANAP'lı seçmenlerin yüzde 26.5'inin partisine daha çok bağlandığı ve yüzde 26.5'inin başka bir partiye yöneldiğini belirtmesi, ANAP'ın oy kaybı yaşadığını gözler önüne serdi. DSP seçmeninin yüzde 39.1'i gelişmelerden etkilenmediklerini ifade etti. Yüzde 26.1'lik DSP'li seçmenin başka bir partiye yöneldiğini belirtmesi DSP oylarında da kayıpların yaşandığına işaret etti. DSP'li seçmenin yüzde 17.4'ü de partisine daha çok bağlandığını ve yüzde 17.4' de fikir belirtmeyeceğini söy-ledi. Genç Parti seçmenin yüzde 21.2'si fikir belitmezken, yüzde 22.6'sının başka bir siyasi partiyi destekleme kararı Genç Parti oylarında da düşüş olduğunu gösterdi. DTP'li seçmenlerin yüzde 48.8'i gelişmelerin fikirlerini etkilemediğini, yüzde 6.4'ü başka bir siyasi partiye yöneldiklerini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum