1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Anayasa, Başkanlık sistemi ve referandum
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Anayasa, Başkanlık sistemi ve referandum

A+A-

 

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin 18 maddeden oluşan "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" kabul edilerek yasalaştı.

Anayasa değişikliği teklifi 339 oy ile kabul edildi.

Vekil kararını “Millet”e  bıraktı. Hayırlı olsun.

Her gün Meclis'e gittik. Meslektaşlarımla tarihe tanıklık ettik.

 Kavgaları izledik, ziyafetlerden nasibimizi aldık. Kulislerde ki gelişmeleri gözlemledik.

Batman'dan Hindi, Bursa'dan İnegöl Köftesi, Urfa'dan Lahmacun ve içli köfte, Samsun'dan hamsi derken...

Rize Milletvekili Hasan Karal, Milletvekillerinin uykusu gelmesin diye ÇAYKUR’un organik Hemşin çayını hiç eksik etmedi. “Hasan Karal" TBMM'deki demliği hep sıcak tuttu.

Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ise,  TBMM’nin enerjisini yüksek tutmak için Fındığı eksik etmediler.

 Bu arada Muhammet Balta'ya geçmiş olsun dileklerimi iletirim.

Bu Meclis Başka Meclis.

Gönül Meclisi... Kavga Meclisi... Dahası çok renkli bir Meclis.

***

"Çay ile olmaz lahana ikram edin"

Başbakan Yıldırım, Cuma namazını, Anayasa değişiklik teklifinin oylamasının yapıldığı son gün Ankara Emek Camisi'nde kıldı.

Özelliği olan bir semt ve cami. Çankaya-Emek Mahallesi, Başkentte ki Rize’dir. Başbakan Yıldırım, referandum çalışmalarına Rizelilerden başladı diyebiliriz.

Nüfusun yüzde 80'i Rizelidir. Bende orada ikamet etmekteyim. Başbakan Yıldırım, namazdan sonra aynı yerde bulunan Güneyce kahvesine uğradı. Çay eşliğinde hemşehrilerimiz ile sohbet etti. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı ve dedi ki" Sayın Cumhurbaşkanım, hemşehrilerinizle beraberim, bir çayımızı içmeden göndermeyiz dediler."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ; "Çay ile olmaz, lahana da ikram etsinler" dedi.

***

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nın makamına uğradık. Çok üstün özellikleri olan bir parlamenter. Çok çalışıyor, araştırıyor, okuyor, not alıyor... Her konunun tüm ayrıntılarıyla ilgileniyor. Hangi evrakı, belgeyi nerede kullanacağını iyi biliyor.

Mevlana gibi... Kapısı ve gönlü herkese açık. Türkiye'nin her bölgesinden, her düşünce yapısına sahip insanlardan geleni gideni ve arayanı var.

Birlikte Kulise indik. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun oturduğu köşeye gittik. İlhan Kesici   (İstanbul ), Av.Haluk Pekşen (Trabzon), Mustafa Balbay(İzmir) ve diğer milletvekilleri vardı. Kılıçdaroğlu" 15 yıldır iktidarda olan parti, hangi kararı istemiş de alamamış, hangi yasayı çıkaramamış da Anayasa değişikliğine ihtiyaç duyuldu?" diye gazetecilere takıldı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, çay servisi yapan görevliyi çağır ve"... Masayı donat... Fındık, fıstık, üzüm, meyve ve diğerleri ile İlhan Kesici'nin hesabına yaz" deyince, Akif bey(Hamzaçebi) ile Haluk Pekşen"Fındıklar bizden" dediler. Sonunda ihalenin kime kaldığını ben de bilemiyorum.

***

TBMM'de iki kulis vardır.

Biri iktidar, diğeri muhalefet.

İktidar kulisine geçtik. Gazeteciler "bir parmak bassanız da güzel bir çay içsek" dediler.(Çay ocağındaki görevlilerini çağıran zil düğmesi)

"...Parmağıma yetki verdiniz de mi basmıyorum" derken, görevli masaya geldi, siparişleri aldı ve giderken gazeteci sevgili Hakan Şanlıtürk'e ; "Kimin hesabına yazalım” dedi. Hakan beni işaret edince ben de "Rize Milletvekili Hasan Karal" dedim.

Hasan Karal’ın, çay ocağındaki Rize demliğinden gazetecilere çay ısmarlamış oldum.

Rize Milletvekili Hasan Karal’ın misafirleri gelince görevliye “Rize demliğinden çay getirin" diye sesleniyor, bunu daha öncesinden öğrenmiştim.

***

Aylın Nazlıaka... Önce CHP Milletvekili idi, sonra partiden ihraç edilince bağımsız kaldı.             

Oturduğu yerden fırladı, elini kürsüye kelepçeledi. Bir anda Türkiye'yi tıkadı, TBMM çalışmalarını 5 saat engelledi. Tartaklandı, hırpalandı, AKP'li  kadın milletvekillerinin elinden HDP  milletvekilleri kurtardı. Şimdi ise, CHP'lilerin seyirci kalması konuşuluyor.

Mahmut Tanal (CHP İstanbul Milletvekili). Çok çalışkan hukukçu parlamenter. Her zaman her yerde... Bu yüzden başına gelmeyen kalmıyor.

Kendisine takıldım..."Mahmut bey, Nazlı hanım gibi kendinizi kürsüye kelepçeleseydiniz başınıza ne gelirdi"

"AKP'deki arkadaşlar zaten fırsat kolluyorlar..Elim kelepçeliyken fırsat bu fırsat deyip,beni parçalarlardı" dedi.Gülüştük.

Mahmut bey,çok renkli bir siyasetçi..

***

Metin Özkan..Devlet Bahçeli Bey’in Başdanışmanı.Bizim de yakın dostumuzdur.Dahası bizim meslekte çok sevilen,ilgi gören bir meslektaşımızdır.

Devlet bey,ilerlemiş yaşına rağmen, Anayasa değişikliği oylamasının her maddesine katıldı.Sabahlara kadar TBMM'deydi.Kuliste arada bir sohbet etme fırsatını bulduk.

(Ayrıca Deniz Baykal'ın enerjisine,tarihe tanıklık etmesine de hayran kaldık.)

Devlet Bahçeli'ye  dedim ki" Trabzonlular,Trabzonspor konusunda size kızıyorlar"

Bahçeli  " Bana kızmasınlar.Ben aslen Trabzonluyum.Fehtaoğullarındanım.Trabzon ve Trabzonzonspordan gurur duyuyorum.En kısa zamanda Trabzon'a geleceğim."dedi.

Bu arada MHP Ankara Milletvekili ve İdare Amiri Erkan Haberal'in çalışmaları takdire şayandır.İzlenimlerimi  başka bir yazımda değineceğim.

***

TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'da Trabzonlu  hemşehrimizdir.Sabahlara kadar Mecliste.Böylesi hassas süreci iyi yönetiyor. Dengeleri kuruyor. Başarılı bir bürokrat. Ayaküstü sohbet ettik, izlenimlerimi daha sonra aktaracağım..

Son notum şu:

Kemaletin Aydın. Trabzonlu ,özü,sözü bir hemşehrimiz.Önce Mehmet Ali Yılmaz'ın,şimdi ise Köksal Toptan'ın danışmanı.Gösterişi sevmez,ön plana çıkmaz.Gizli güç.Olağanüstü çevresi var.Herkesin işine koşar,yapar- eder,bulur. Güzel bir insan..

...

Meclisteki notlarımız şimdilik bu kadar.

Tarihe tanıklık ettik...

Ankara'dan selamlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız