1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Anayasa paketi halk oyuna kaldı
Anayasa paketi halk oyuna kaldı

Anayasa paketi halk oyuna kaldı

Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin itirazları reddetti.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP tarafından yapılan başvuruları reddetti.
Yüksek Mahkeme, bugünkü gündem toplantısında Anayasa değişikliği paketine ilişkin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP'nin açtığı 2 ayrı davayı ele aldı.
Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Sezer ile CHP'nin, 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un şekil denetimine ilişkin açtıkları 2 ayrı davayı birlikte incelediklerini kaydetti.
Kılıç, 5678 sayılı kanunun şekil denetimine ilişkin davaların oy çokluğu ile reddedildiğini bildirdi.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİ YÜRÜRLÜĞÜNÜ SÜRDÜRÜYOR"

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, ''Halkoyuna sunulmak üzere yayımlanmış olan bu değişikliğe ilişkin paket yürürlüğünü sürdürüyor'' dedi.
Kılıç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği paketinin şekil denetimine ilişkin Cumhurbaşkanı Sezer ve milletvekillerinin yaptığı başvuruların birleştirilerek karara bağlandığını ifade ederek, iç tüzük değişikliği niteliğinde görülerek yapılan başvurunun ayrıca değerlendirildiğini kaydetti.
Kılıç, sonuçta şekil denetimine ilişkin Cumhurbaşkanı Sezer ile milletvekillerinin açtıkları davaların oy çokluğu ile reddedildiğini ifade etti.
Haşim Kılıç, CHP'nin açtığı diğer davada, 5660 sayılı kanunun iç tüzük değişikliği niteliğinde görülerek iptali isteminin ise yetkisizlikten reddedildiğini bildirdi.
Kılıç, Cumhurbaşkanı Sezer ve CHP'nin açtığı birleştirilen davaların ''6'ya 5 oy çokluğu ile reddedildiğini'' söyledi.

"HALK CUMHURBAŞKANINI SEÇEBİLECEK"
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararla, halkın cumhurbaşkanını kendi serbest iradesiyle sandıkta seçebileceğini söyledi. Arınç, ''Halkın kendi cumhurbaşkanını seçmesi, Meclisimizin yaptığı anayasa değişikliğiyle mümkün oldu, bundan dolayı çok sevinçliyim. Çünkü cumhur millet demektir. Millet de başkanını artık kendi serbest iradesiyle sandıkta referandumla seçmiş olacaktır.''

"İNŞALLAH BU KARAR ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLUR"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişiklik paketinin iptali istemini reddetmesiyle ilgili olarak ''İnşallah bu karar ülkemiz için hayırlı olur diyorum. Bundan sonraki süreci siyasi ve hukuki olarak gayet iyi değerlendirip milletimizin hayrına bir neticeye varmamız lazım'' dedi.

"MİLLETE SORACAĞIZ"
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ''(Hak her zaman yerini bulur) derler ya işte bugün öğrendik ki Anayasa Mahkemesi onların bu itirazını reddetmiş. Yani şimdi millete soracağız'' dedi.

"CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNİ ÖNÜMÜZDEKİ MECLİS YAPACAK"
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ''Önümüzdeki 120 gün içerisinde cumhurbaşkanı seçme zorunluluğu varsa ki Anayasamıza göre vardır, bu seçimi TBMM üyeleri yapacaktır. Bu üyeler, 22 Temmuz seçimlerinden sonra seçilecek üyeler olacaktır. Bugün gündemimizde bulunan bu yeni cumhurbaşkanı seçimini önümüzdeki meclis  yapacaktır'' dedi.

"KARAR CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞTIR"

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Anayasa Mahkemesinin kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, 22 Temmuz'da yapılacak milletvekili seçiminden sonra oluşacak Meclisin, cumhurbaşkanı seçimini yapacağını belirterek, ''Meclis cumhurbaşkanı seçimini yapacak ve 367 aranmayacak. Bunun sonucu odur. Meclis 184 ile açılacak ve cumhurbaşkanı seçiminin birinci ve ikinci turlarında 367 'evet' oyu çıkmazsa, üçüncü turda 276 oyla seçim yapılacak. İşimizi kolaylaştırmıştır, cumhurbaşkanı seçimini kolaylaştırmıştır'' diye konuştu.

"ARTIK HALK KONUŞACAK"

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ercan, ''Artık halk konuşacak, birileri değil'' dedi. Ercan, ''Biz, kendi iktidar kaynağımızı halkın iradesinde aradık. Başka bir güce dayanmadık. Bizim misyonumuz fikri yapılanmamıza en uygun düşen yöntem bu. Halkın üstün iradesi... Doğrusunu budur'' görüşünü kaydetti.

''ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ DOĞRU BİR KARAR''

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin doğru bir karar olduğunu, Anayasa Mahkemesi'nin kararının da bunun tescili anlamını taşıdığını söyledi.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.