1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Ankara havaları
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara havaları

A+A-

Sevgili okurlarım,
Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Haberal, Rizeli hemşerimizdir. Kendisini eğitime ve insan sağlığına adayan, binlerce öğrenci yetiştirip, binlerce hastaya şifa dağıtan dünyaca ünlü bilim adamı, böbrek nakli konusunda uluslararası arenada bir numaralı cerrah, bizim de yakın dostumuzdur.

Prof. Haberal, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklandı. Yaklaşık beş yıl Cezaevi’nde yattı, ancak suçunu hala öğrenemedi.

Haberal hoca ile ilgili çok yazı yazdım. Özellikle Cezaevi’ndeyken 32 kez; köşeye taşıdım, uğradığı haksızlıklarını ve iftiralarını dile getirmiştim.

Beş yıl sonra Haberal hoca, yazar, çizer ve şanlı ordumuzun şanlı mensuplarını Cezaevi’nde yatıranlar terör örgütüne üye çıktı ve Türkiye’den kaçırıldılar. Bir garip ülke olduk vesselam.

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, TBMM’de ikinci Haberal, kuşağını en güzel bir şekilde temsil ediyor. Haberal hoca, önceki dönem CHP Zonguldak Milletvekili olarak parlamentoda bulundu.

Erkan Haberal, küçüğünü, büyüğünü bilen, saygıyı elden bırakmayan, herkese kucak açan, işleri gören, üstün niteliklere sahip Karadeniz’in önemli isimlerindendir. Baba  Mehmet Haberal’ın yolunda..

Kendisini kutluyoruz.

***

Cumhuriyetin en köklü iki Üniversitesi.

Biri; Ankara Üniversitesi.

Öteki; Gazi Üniversitesi.

12 Temmuz’da rektör seçimleri var.

Ankara Üniversitesi’nin en güçlü ve banko adayı, mevcut rektör Prof.Dr Erkan İbiş(Trabzonlu )

Erkan beyin üstün niteliklerini” başarıya doymayan rektör” başlığı ile öncesinde yazmıştım.

Gazi Üniversitesi’nde 25 kişi yarışıyor. Bayburt eski rektörü Prof.Dr. Murat Mollamahmutoğlu, gece gündüz çalışıyor.2500 akademik personelden iki bin kişi ile temas kurmuş, tokalaşmış, projelerini anlatmış.

Hedefi, bütün hocalara ulaşmak. Çok profesyonel çalışma yapıyor. İlk üçe girme şansı çok yüksek. YÖK ve Köşk’teki karnesi de temiz.

Mahmut hocanın de seçilmesi halinde, Ankara’nın en eski ve köklü üniversitelerin başında iki Trabzonlu hemşerimiz yönetecek. Her ikisin de başarılar diliyoruz.

***

Giresun Üniversitesi’ndeki rektör seçimlerinde, Türkiye’deki tek Azeri kökenli eski rektörü Prof.Dr. Aygün Atar, bütün adaylarının aldığı oyların toplamının iki katı oyu alarak birinci seçilmişti. Çok başarıl işlere imza attı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı bile, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Rektör Attar’ın ikinci kez atanması için özel ricada bulunduğu söyleniyor.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canıklı’nın ambargosu, yeniden atanmaması için yaptığı kulisler netice verdi ve başarılı rektör yerine, düşük oy alan diğer adayın atanması yapıldı.

Bir anlamda Canıklı’nın kişisel kaprisleri yüzünden, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde bir soğuk rüzgar esebilir. Giresun eğitimine de büyük darbe vurulmuş oldu. Türkiye’deki tek Azeri rektöre sahip çıkamadık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız