1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. ANKARA’DA DERİN KULİSLER
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

ANKARA’DA DERİN KULİSLER

A+A-

 

YENİ YILDA YENİ SÜPRİZLER..

Kabine değişiyor.

Bakan Yardımcıları gidici.

Valiler kararnamesi hazır.

Rize’de önemli sorunlar var…

 

Sevgili okurlarım, bürokraside ciddi sorunlar var. Telefona çıkmamayı” Hüner”, iş yapmamayı, insanlara tepeden bakmayı” Marifet” sayan, burnundan kıl aldırmayan bürokratların sayısı her gün artıyor.
Bunun yanında geçmişi başarılarla dolu, örnek alınacak başarılı bürokratlarımızda elbette vardır. Bunlardan bir kaç örnek vermek istersek,

Milletvekili ve eski bakan İsmet Yılmaz, Eski Bakan ve müsteşar Fahri Kasırga, Kenan İpek, İbrahim Er, Başbakanlık Teftiş Kurulu eski başkanı ve SPK Üyesi Mütalip Ünal, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Danıştay Üyesi Hayrettin Kadıoğlu( Hayrettin bey,  görev süresi doldu ve emekli oldu),Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Ankara Emniyet müdürü Servet Yılmaz ve yakından tanıdığımız birçok diğer bürokratlar…

 Bu bürokratlar ve siyasetçilerin ortak özellikleri şu: Çok seviliyorlar, iş yapıyorlar, gösterişi hiç sevmiyorlar. Düzgün kararlı ve işlerini bilen insanlardır.
Mütevazı yaşam tarzları, sağlam karakterli, her zaman kapıları çalınabilen, makamlarına gidilebilen, hiçbir makam ve mevki kendilerini şımartmayan özelliklere sahiptirler. Hepsini kutluyoruz..
Dirayet ve ciddiyetleri, ulusumuza ve ülkemize hizmet etmekteki samimi gayret ve muvaffakiyetleri, her türlü takdirin üzerinde, çok saygın makamlarda bulunuyorlar.
Görev üstlendikleri kurumlar, kamu kurumlar arasında fevkalade seçkin ve saygın mevkilerdir.

*

Gelelim konumuza: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ili Rize’de de sorunlar var. Karşılaştığım Rize milletvekili Muhammet Avcı’ya; tespitlerimi aktardım. Avcı, parlamenter çalışmaları dışında zamanını Rize’de seçmenleriyle geçiren, başarılı, içten, samımı bir parlamenterdir.

Başkent Ankara’da ciddi sorunlar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu durumdan rahatsız ve gereğini yapmaya başladı.

 Başarısız birkaç bakan yardımcısını görevden aldı, devamı gelecek. Bürokraside de büyük değişikliklere gitmeye başladı.

 AK Parti 2003-2007 ayarına dönmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski il başkanları ve milletvekilleri, belediye başkanları, Gençlik ve Kadın kolları ile toplantılar yapıyor.

Vatandaşın eğilim ve isteklerini sorguluyor. İl ve ilçelerdeki durumlarına bakıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç koldan siyasilerini ve bürokratlarını takıp edebilen bir siyasetçi. Sanki bir şekliyle  Parlamenter sistemine geri dönüşü yapılacak gibi..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başkası bilemez. Gazeteciler kulis yapmayı sever. TBMM’deki kulislere göre, çok kısa bir sürede,

Kabine değişecek. Bakanlar ve bakan yardımcıları değişecek. Valiler kararnamesi çıkacak. Bürokrasi yenilenecek. AK Parti teşkilatlarında kan değişimi olacak..

*

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan  kabinenin en başarılı bakanları..

 Bakan Albayrak, Türk ekonomisi bugün ortaya koyduğu müthiş direnç ve aldığı stratejik kararları başarı ile uygulamaya koyup ekonomik kriz virajını sağ salim döndüren biri..

  Bunun yanında, günde üç ile gidip, hem sorunları yerinde görüyor, hem de vatandaşlarla kucaklaşıyor. Bir anlamda Türkiye’yi harmanlıyor..

Keza; İçişleri Bakanı Soylu, gidilmeyen yerlere gidiyor, terör örgütlerine göz açtırmıyor. Eski Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilir…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız