1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Ankara'dan memleket haberleri
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara'dan memleket haberleri

A+A-

Siyasetçileri buluşturan açılış
Ankara’daki Serender Pastanesinin sahipleri; Temel-Sami Eryılmaz kardeşler, Ardeşenli hemşerilerimdir. Temel Eryılmaz, Enerji Bakanlığı eski müsteşarıdır. Rize’ye iki kez milletvekili adayı oldu, az farkla vekilliği kaçırdı. Ardeşen Belediye başkanlığını ise135 oyla kaybetti. Yeni Demokrat Parti yönetimine girdi. Hayırlı olsun. Kardeşi Sami ise emekli subaydır. İyi bir aile, güzel insanlardır.

Prof. Dr. Necdet Basa’yı tanımayanımız yoktur. Eski Çalışma Bakanlığı Müsteşarı, TBMM Genel Sekreteri, Başbakan Başdanışmanı, YÖK üyesi, diplomat, bunlar aklımda kalan unvanları.. Güzel özellikleri bulunan, tüm görevlerinde hemşerilerine sahip çıkan, kısır çekişme ve tartışmalara girmeyen, siyaset üstü bir hemşerimizdir.

Basa, Almanya ile ortak; İzmir’de kurulacak yeni üniversitenin de kurucu Rektörü olacak. Demokrat Parti GİK üyeliğine de seçilen Basa, siyasetin de parlayan yıldızı olabilir. Rize Federasyon Başkanı Süleyman Basa, Ömer Turna ve ortaokul öğretmenim Ardeşenliler Derneği Başkanı Ahmet Üstoğlu, eski müsteşar Selahattin Turhal, Dursun Güneş, Turan Kalyoncu ile çok sayıdaki hemşerilerle birlikte olduk.

***

Serender Pastanesi’nin hemen bitişiğinde, Çetin Emeç Bulvarında, Temel Eryılmaz’ın oğlu İlker Eryılmaz ile Mehmet Gültekin’in ortaklığı ile Edesa Kebap Salonu hizmete girdi. Salonunun açılışını eski Başbakan Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz yaptı,

Açılışa, Mesut Yılmaz’ın yanı sıra AKP Genel Başkan Vekili İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, Genel Başkan yardımcısı Necati Çetinkaya, Urfa milletvekili Seyit Eyüboğlu, eski-yeni milletvekilleri, bürokrat, siyasetçi ve çok sayıdaki davetliler ve Karadenizliler katıldı.

Mesut Yılmaz, sigarayı bıraktı, kilo verdi. Geçtiğimiz hafta Demokrat Partisi’ye katılan eski Başbakan Rize bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz ile sohbet ettik. Beş ay önce sigarayı bırakarak, kampanyaya destek veren Yılmaz, düzenli spor yapıp kilo verdi. Yılmaz, çok sevdiği mıhlama, lahana sarması, mısır ekmeği başta olmak üzere Karadeniz yemeklerinden de uzak durmaya çalıştığını gördük.

***

Açılışa katılan AKP Genel Başkan Vekili, İçişleri eski Bakanlarından Abdulkadir Aksu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun’un dostluklarını bilmeyen yoktur..Özel mekanda; Genel Müdür Ensari’nin çaldığı güzel UD eşliğinde söylenen Cemil Çiçek’in güzel fıkraları, Ali Çoçkun’un türküleri, Aksu’nun güzel anıları dinlemeye değer. Bu ekip, önümüzdeki hafta yakın ve ortak dostumuz olan Sümer Holding Genel Müdürü Sezai Ensari’nin yemek davetinde buluşacağız..Aksu’nun çok sevdiği kara lahana sarması, mısır ekmeği ihalesi bana kaldı. Şimdiden siparişini verdim bile.

----

TBMM’DE KADRO YOK, TALEP ÇOK

Sevgili okurlar, kamudaki 30 yılını doldurmuş bir genel müdürün maaşı 3800, TBMM’deki bir şube müdür yardımcısınınki ise 6000 TL’dir.

Böyle olunca da herkes Meclis’e akın etmek istiyor. Başkan Şahin’in önüne milletvekili ve siyasetçilerden, şimdiden binlerce talep geldi. Bunlara cevap vermesi imkânsız, çünkü bütün kadrolar dolu. Meclis kadrolarında görev yapanları görevden almak zor, alınanlar da üç ay içinde görevine geri dönüyor.

TBMM Başkanlığı koltuğuna önce Bülent Arınç, ardından Köksal Toptan, şimdi de Mehmet Ali Şahin oturdu. Böyle olunca da her iki başkan döneminde atanan bürokratlar yerlerini korudukları için, yeni başkan Şahin’in gelen taleplere cevap vermesi imkânsız. Şahin, ancak Adalet Bakanlığı görevi sırasında birlikte çalıştığı 3-4 yakın çalışma ekibini götürebildi. Deneyimli bürokrat Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı, danışmanı, hemşehrimiz Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nu personelden sorumlu genel sekreter yardımcılığına getirdi. İsabetli bir tercih. Kumbuzoğlu, Devlet Personel Başkan Yardımcılığı yapmış, personel konusunda deneyimli, uzman, başkan ile milletvekilleri arasında köprü görevini görecek olan bir bürokrattır.

***

Tarım Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Bozkurt Rize-Pazarlıdır. Yıllarını tarım alanındaki gelişmelere adayan Bozkurt, donanımlı, bilgi birikimi fazla olan, hemşehrilerine destek veren kişiliği ile tanınıyor. Önceki gün telefonla sohbet ettik, dahası bir ricamız oldu, mevzuat dâhilinde yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ediyorum.

Bürokrasiden başladık, devam edelim. TCDD Genel Müdürlüğü İnşaat Dairesi Başkanı Mustafa Babal’ın güzel özelliklerinden söz etmek istiyorum. Karadeniz bölgesine demir yolu getirmek için bakanlıktaki mücadelesini biliyorum. Reklamını yapmasa da bu konudaki üstün gayretlerini biliyoruz. Kendilerini kutluyoruz.

Rize Federasyonu Başkanı Dr. Süleyman Basa ile Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanı hemşehrimiz Ahmet Özyanık’ın makamında karşılaştık. Dahası, uzunca sohbet ettik. Bir elinde üç karpuz değil yirmi üç karpuzu tutmaya çalışıyor. Rize ve Rizelilerin yararına olan her etkinlikte imzası var. Çekemeyenler için yazıyorum, "boşuna kıskanmayın."

TRT’de her pazar günü yayınlanan 'Politik Açılım' programın yapımcısı ve yönetmeni Süleyman Sol da değerli hemşehrilerimizdendir. Trabzonlu Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun Bölge Müdür Yardımcısı Halim Zeki Toklu ile Ankara’da karşılaştık. Hanımını kaybetti. Kendisine tekrar başsağlığı diliyorum.

***

Gecikmiş teşekkür...
AKP Rize İl Başkanı Hasan Karal, "Prenses Sympatea" kaşık çayı gönderdi. Evimde ve ofisimde zevkle içiyorum, dostlarıma ikram ediyorum. Rizeliyim, çay memleketinde yetiştim, çayın her çeşidini bilirim. Ne yalan söyleyeyim, böylesine kaliteli, el değmeden, demlemeden içilen çayı ilk kez gördüm. ÇAYKUR’a da haksızlık etmeyelim. Sayın Karal’ın dostluğuna yürekten teşekkür ediyorum.

------

DANIŞTAY ÜYESİ HAYAT KURTARDI
Dr. Şenol Kalyoncu (Kadın Doğum Uzmanı), Ankara Büyük Doğum Hastanesi’nde; Dr. Birol Civelek (Kulak-Burun-Boğaz), Dışkapı SSK Hastanesi’nde; Dr. Necdet Aydın, Ankara Numune Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı olarak görev yapıyorlar. Üçünün ortak özelliği ise; aynı ilçeden ve köyden oluşlarıdır. Dr. Kalyoncu, Dr. Civelek, Dr. Aydın, Rize’nin Pazar ilçesinden olup, branşlarında çok yetenekli, vatandaşa şifa dağıtan Ankara’daki başarılı hekimlerdir.

***

Danıştay 5. Daire üyesi hemşehrimiz Sadri Bozkurt, kalp ameliyatı oldu. Aynı dairede üye arkadaşı, hemşehrimiz Hayrettin Kadıoğlu, "Ben doktora gidiyorum, gel seni de götüreyim. Dosya okumak ve müzakerelere katılmaktan sağlığını ihmal ediyorsun" diyerek Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serkan Topaloğlu’na götürdü.

Kadıoğlu’nun ısrarıyla öylesine hastaneye giden Bozkurt'un yapılan kontrolünde üç damarı tıkalı olduğu ve her an kalp krizi geçirmeye aday olduğu ortaya çıktı. Eve gitmesine bile izin verilmeyen Bozkurt, Dr. Topaloğlu tarafından ameliyata alındı.

Başarılı bir operasyon sonunda sağlığına kavuşan Bozkurt, "Hayatımı Kadıoğlu'na ve doktorlara borçluyum" derken, Dr. Topaloğlu, "Hastaneye birkaç gün daha geç gelmiş olsaydı, geç kalmış olurduk" diye konuştu. Dr. Topaloğlu da başkentteki başarılı doktorlarımızdandır. Yakın dostumuz, Sadri Bozkurt’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, şifalar diliyoruz.

Tüm okurlarımızın ve hemşehrilerimizin Kurban Bayramı’nı kutlarım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
8 Yorum