1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. ANNELERE SİGARA HİÇ YAKIŞMIYOR
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

ANNELERE SİGARA HİÇ YAKIŞMIYOR

A+A-

Ülkemizin tüm illerinde olduğu gibi, yaşadığım şehir Rize’nin cadde ve sokaklarında sigara içen bayanların sayılarında bir hayli artış olduğunu gözlüyorum. Bir hayli de üzülüyorum. Allah aşkına anneler, bacılar size neler oluyor böyle? Sizler her türlü zarar veren tüketim maddelerine karşı erkeklerden daha duyarlı değil misiniz? Evet, biz erkekler, duyarlısınız diye biliyoruz. Ama acının acı ile tedavi edilmediğini de sizler biz erkelerden daha iyi biliyorsunuzdur!
Dünya sağlık örgütünün ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde yapmış olduğu çalışmalarda, birçok annenin sigara içicisi olduğu, yüksek rakamlarla ortaya çıkmıştır. Hele hele çocuk yetiştiren, çocuk doğuran ve evdeki eğitimin güzel bir örneği olması gereken annelerin böyle bir kötü alışkanlığa düşmeleri gerçekten çok üzücü ve düşündürücü bir durumdur. Sigaranın kadınlara yapılarından dolayı çok daha fazla zarar verdiğini, başta kadın hastalıkları olmak üzere, bebeğin sağlıksız doğması, kanser riskini tetiklemesini, tıbbi araştırma ve sonuçlar ortaya koymaktadır.
Genel olarak bakınca, Türkiye’nin birçok yerinde, birkaç yıldır da Rize caddelerinde, parklarda, sahillerde henüz daha körpecik yavrularının yanında sigarayı tutturmuş anne ve babaları gördükçe insan gözlerine inanamıyor ve bir hayli de hayıflanıyor. Anneler hiç kusura bakmayın! Çünkü gerçek annelikte çocuğunu koruma içgüdüsü vardır. Sizler sigara içerek çocuğunuza ne kadar zarar verdiğinizin farkında ve şuurunda değil misiniz? Yavrularınızın fiziki gelişmesini bozduğunuzu, akciğer hastalıkları riskini artırdığınızı, daha bu yaşlarında çok kötü örnek olarak onların da ilerleyen yaşlarda sigara içicisi olmalarına zemin hazırladığınızı, hayattan erken ayrılarak onları annesiz veya babasız bırakma riskinizin arttığını unutmamalısınız. 
Siz değerli anneler, siz kıymetli genç bacıların kısa zamanda bağımlılığa dönüşen bu sigara tuzağına düşmemesi gerekir. Çocuklarınızın en küçük beslenme alışkanlığında bile ne kadar hassas olduğunuza birçok yerde şahit oluyorum. Çocuklarınızın sağlıklı gelişmesine karşı ne kadar duyarlı bir davranış değil mi? Bu noktada tüm anneleri tebrik ediyorum. Ta okulların kapılarına giderek onları çoğu zaman alıp eve getirdiğinizi, tüm zararlı madde ve arkadaş çevresinden, her türlü tehlikelerden çocuklarınızı uzak tutmaya çalıştığınızı görüyor ve bir hayli de duygulanıyorum. İşte Anadolu’nun anası budur diyorum. Çocuklarınızın her türlü olumsuzu ve kötü modellerden etkilenmemesine çalıştığınızı görüyorum. Gelecekte sağlıklı, başarılı, iradeli, güçlü bir insan olması için anne ve baba olarak mücadele verdiğinizi biliyorum. Çocuğunuz biraz ateşlense sabaha kadar yanı başında beklediğinizi de biliyoruz. Peki, bütün bunları yalanlarcasına elinize aldığınız o melun sigaranın kendinize, üzerine titrediğiniz çocuklarınıza, çevrenize nasıl zarar verdiğinin farkında değil misiniz?
Eminim ki farkına vardığınızda ilk yapacağınız şey bir daha o sigarayı elinize almamak olacaktır. Sigara içen sevgili anneler, sizler maalesef sigara firmalarının yeni pazarlar oluşturup satış rekorları kırmalarına alet oluyorsunuz. Yeşilay olarak diyoruz ki, “SİGARAYI BIRAKIN, O SİZİ BIRAKMADAN…”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum