1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. Anzer Balına Trabzon'dan rakip çıktı!
Anzer Balına Trabzon'dan rakip çıktı!

Anzer Balına Trabzon'dan rakip çıktı!

Rize'nin Anzer Yaylası'nda üretilen ünlü Anzer balına Trabzon’un Yomra ilçesindeki arıcılar rakip çıktı.

A+A-

TRABZON (İHA) - Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı Çamlıyurt mahallesinde arıcılık yapan vatandaşlar, ürettikleri balların dünyanın en kaliteli ballarından biri olduğunu iddia etti.

anzeryomrabal.jpg

Mahalle sakinleri, yıllardır süregelen arıcılık geleneği ve yöresel flora sayesinde elde ettikleri balların Anzer balından daha üstün olduğunu savundu. Mahalle sakinlerinden Mustafa Can, "Biz dededen beri arıcılıkla uğraşıyoruz ve yöremizin ballarının şifasını çok iyi biliyoruz. Bu ballar sadece kahvaltılık olarak değil, birçok hastalığa karşı da şifa kaynağı. Anzer balının kalitesini küçümsemiyoruz ama bizim balımızın daha kaliteli olduğunu iddia ediyorum. Mahallemizdeki diğer arıcılar da benimle aynı fikirde" dedi.

anzeryomrabal1.jpg

Can, Anzer Yaylası'nda yaptığı incelemeler sonucunda, arıların ağırlıklı olarak beyaz orman gülünden ve bazı endemik bitkilerden bal aldığını ve bu bitkilerin kendi yörelerinde de yaygın olduğunu belirtti. Can, “Bizim balımızı alıp Anzer balıyla karşılaştırsınlar, gerekli analizleri yapsınlar. Bu işi bizden daha iyi yapan, daha kaliteli bal üreten başka kimse olduğunu düşünmüyoruz" şeklinde konuştu.

anzeryomrabal3.jpg

Yomralı arıcılar, iddialarını desteklemek ve balın kalitesini kanıtlamak için bilimsel analizlerin yapılmasını talep etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum