1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Anzerli şehitler için anıt mezar
Anzerli şehitler için anıt mezar

Anzerli şehitler için anıt mezar

Rize'nin İkizdere ilçesi Anzer Köyü’nde yaşayan ve değişik tarihlerde şehit düşen Anzerliler için anıt mezar yaptırıldı.

A+A-

Göktürk FIRAT - Rize Valiliği‘nin desteği ve köylülerin ortak çalışması ile Anzer Köyü’nde yaptırılan 2 metre yüksekliğindeki anıt mezarda, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı ve Sarıkamış Harekatı’nda şehit düşen Anzerlilerin isimleri yer alıyor. Toplam 120 şehidin isminin bulunduğu anıtla ilgili bilgi veren Anzer Köyü Muhtarı Keleş Demir, vatan uğruna canlarını severek feda eden şehitlerin her zaman hatırlanması gerektiğini söyledi.
Anzer Köyü’nden özellikle Sarıkamış Harekatı’na çok sayıda asker katıldığını kaydeden Demir, “Anzer Köyü’nden 1. Dünya Savaşı’nda çeşitli cephelere, özellikle Sarıkamış Harekatına çok sayıda asker gitmiş. Bunlardan çok azı geriye dönebilmiş. Geri gelenlerin birçoğu da donma tehlikesi sebebiyle için sakat kalmış. Önceki nesillerden öğrendiğimize göre, askere alınan ve şehit düşen Anzerliler için, bu anıt mezarın dikildiği köy meydanında toplu cenaze namazları kılınmış. Bugün cenaze namazlarının kılındığı bu yerde, biz de şehitlerimiz için bu anıt mezarı yaptırdık” dedi.
Muhtar Demir, anıt mezar için destek veren Rize Valisi Kasım Esen ve diğer yetkilere, Anzer Köyü adına teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum