1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. APO NE KADAR ÖNEMLİ?
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

APO NE KADAR ÖNEMLİ?

A+A-

Güzel vatanımızın hangi ilinde, ilçesinde, köyünce, mecrasında kimi çevirirseniz çevirin, yaşı, cinsiyeti, konumu ne olursa olsun soracağınız “terörü apo ile müzakere bitirir mi?” sorusuna alacağınız cevap aynıdır; “güldürme beni”…
Kısa süre öncesine kadar “kimsenin yapamadığını yaptık, terörü bitirdik” diyenler şimdi apo’nun neler söyleyeceğini merakla beklemekte, apo’nun ülke bütünlüğü için vazgeçilmez isim olduğunu düşünmekteler! Apo adı pkk için, İsrail için çoktan bitmiş bir isim. Zira kullanılacağı kadar kullanılıp, emin ellere teslim edildi... Şimdi kimse için değeri olmayan bir çamuru, “altın” değerinde tutmanın gayesi ne olabilir!
İşin ilginç ve ürkütücü yanı, aynı ağızlar aylar öncesinde de "canımızı sıkmayın, idamı geri getiririz" demişti. Biz sandık ki yalnız değiliz, apo ve türevlerine hadleri bildirildi. Siyonizm denen pislik ve tüm oyunları ellerin tersiyle itelendi. Siyaset ne kadar kirli olsa da, yürekler o kiri bastırır sanmıştık. Sandık ve yıllardır yaptığımız gibi yanıldık. Ürkütücülük bunun neresinde diye sorarsanız; idam demek ki Türkiye gündeminde yeniden yerini alabilecek bir durum. Peki, idam yeniden yüzüne kapatılan kapıdan içeriye girerse, bizlerde teröristle, hainlerle “sorunların çözümü” için masadaysak! İdam edilme ihtimali olanlar kimler olacak? Dilerim tarih yine masumların acısını yaşatmaz ve yazmaz. İdam gelse bile öyle bir ihtimalin teröristleri kapsamayacağını “dağdan inin, bu ülkeyi terk edin” söylemlerinden anlamamız gerekirdi. Evet, terk edin… Gidin, ağababalarınız size yeni fikirler versin, Habur’dan davulla zurnayla içeri girin. Sonra canınız isterse dağa tekrar çıkarsınız. Ya da yeni göreviniz şehir yapılaşmasıysa, takım elbiseli bir şekilde elinizde uziyle bir mağarada askerin karşısında etkisiz hale getirileceğiniz zamanı beklersiniz, o da olmadı Paris’in göbeğinde bölücülük için faaliyetlerinize devam edersiniz, yırtınırsınız…

…….

Yakın efendim alt kimlik, üst kimlik adı altında taşıdığınız zihniyetleri. Zaten kim öğretti size bu şekilde ayrımcılığı! Bu ülkede erkek çocuklar için mavi, kız çocuklar için pembe olmayan(her neyse o renk) nüfus cüzdanları verilmekte. Türk milleti olarak “kimliklerimizin” ayrılabileceği tek nokta da budur zaten!
…..

Ne kadar irin yuttuysanız, yutturulduysanız kusun onları. Oturup içinizle bir hasbihal edin bakalım; pkk neden Kürt sorunu olarak bizlere aşılanmaya çalışılıyor! Bu ülke de “vatandaş” kalabilmiş kimin Kürtlerle alıp veremediği olabilir. Ya da hangi ruhu bozuk, terörist ile Kürtleri birbirinden ayıramaz? Pkk’nın Kürt yapılaşması olmadığını adamlar neredeyse yüzümüze haykırdı, hala daha ortamı bulandırmaya çalışma gayesiyle Kürtleri olayın içine çekmeye çalışan zihniyet, siz kimin eserisiniz?
……

Konunun başına dönmek gerekirse, apo ile konuşma bu ülkeyi nereye götürür! Bölme- parçalama ve yönetme gayesi taşıyan zihniyetin, bu zihniyetin dağa saldığı birkaç ne idüğü belirsiz canlının artık hiçte ti’ye almadığı bir kukla ile konuşmak bizi olsa olsa “sazanlar” kapısına kadar götürür. O kapıyı da açmak, açınca karşılaşılacak manzaraya dayanmak Türk milletinin kabullenebileceği bir durum değil. Apo’nun pankartlarıyla sokaklarda densizlik yapanların nazarında o adamın zerre değeri var mıdır sanıyorsunuz? Apo adı artık sadece oyunda amaca ulaşmak için kullanılan basit araçlardan birisi.
Bırakalım efendim apo bilmem kaç ekran tv’si başında Türkiye gündemini takip etmeye devam etsin, belki de pembe dizileri izlemekten fırsat bulup haberlere bakamıyordur. Kim bilir belki de bir gerçeğin içine değil, büyük bir oyunun içerisine doğru hızla itelendiğimizin en bilirkişisi odur!?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
28 Yorum