1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Ardeşen TSO Başkanı'ndan çağrı
Ardeşen TSO Başkanı'ndan çağrı

Ardeşen TSO Başkanı'ndan çağrı

Ardeşen Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Recep Eksilmez, yatırım için devlet teşvikinin şart olduğunu söyledi.

A+A-

Ardeşen Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Recep Eksilmez, yatırımcıların yeni iş alanları ortaya koyarak istihdama yönelik çalışmalar yapabilmesi için devlet teşvikinin gerektiğini söyledi. Eksilmez, profesyonel yatırımcı anlayışına sahip genç işadamları ile bölge ekonomisinde söz sahibi olmak için çaba sarf ettiklerini belirterek, “Karadeniz Bölgesi, doğal güzellikleri, yeşili, mavisi, sıcakkanlı insanı ile Türkiye'nin cennet bir köşesidir. Rize'nin ilçesi olan Ardeşen de Karadeniz'in cennet köşelerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra büyümeyi sabırsızlık ile bekleyen çocuk timsali bir ekonomik yapıya sahiptir. Karadeniz'de sanayinin gelişmesine olumsuz yönde etki eden engebeli arazi yapısı ve zor doğa koşullarının olmasına rağmen Ardeşen'de sanayinin gelişmesine elverişli bir arazi yapısı vardır. Ayrıca Artvin ve Rize'nin ortasında oluşu Ardeşen'i avantajlı bir konuma getirmiştir. Faaliyette olan Ardeşen Sanayi Sitesi, yüzde yüzlük kapasite ile çalışıyor. Ardeşen'in en önemli ekonomik projelerinden biri olan Ardeşen Organize Sanayi Bölgesi için kamulaştırma aşamasının ön çalışması yapılmaktadır. Önümüzdeki yıl kamulaştırma, altyapı, proje ve benzeri çalışmaları tamamlayarak Karadeniz'in doğal yapısına zarar vermeyecek şekilde kurulması düşünülen 250 adet irili ufaklı fabrika ile Karadeniz ekonomisinin lokomotifi olacağımıza inanıyoruz. Elbette ki bu gibi projelerin gerçekleşmesinde devletimizin desteği şarttır. Şu anki teşvik yasalarından ancak yüzde beşlik kesim faydalanabilmiştir. Çünkü yasa ile beliren en az 30 kişi çalıştırma şartının yerine getirilebilmesi bölgede kurulması düşünülen tesislerin yapısı sebebiyle pek mümkün değildir. Bu nedenle bölge yapısına göre yerel teşvik uygulaması yapılmalıdır. Devletten isteğimiz ekonominin gelişebilmesi için yatırımcıların önünün açılıp bürokrasinin azaltılmasıdır. Ayrıca Türkiye'de enerji, yakıt, vergi, işçi ve sosyal güvenlik giderlerinin yüksek oluşu, dış pazardaki rekabet şansımızı azaltmaktadır. Hükümetimizin bu etkenleri tekrar değerlendirip, sanayici ve yatırımcılara destek verilmesini istiyoruz.” Dedi.
Eksilmez Karadeniz ekonomisine ivme kazandıracak diğer bir projenin de turizm olduğuna vurgu yaparak, “Yeşil ve mavinin birlikte hüküm sürdüğü Karadeniz'de turizmin gelişmesi için doğa elverişli ancak konaklama imkânı verecek tesis sayısı yetersizdir. Biz Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası olarak işadamlarımızı turizm konusunda yatırım yapmaya teşvik ediyoruz. Ancak bu gibi projeleri devlet desteği olmadan gerçekleştirebilmek pek mümkün olmadığı için devletimizin sıfır faizli teşvik kredileri ile yatırımcıyı desteklemesini bekliyoruz.” Diye konuştu. ”İşsizlik Ardeşen'in de önemli bir sorunudur.” Diyen Ardeşen TSO Başkanı Recep Eksilmez, “Yaklaşık olarak 10 bin işsizimiz bulunuyor. Bu da yaklaşık nüfusumuzun dörtte biri demektir. Kurulacak olan Rize Üniversitesi'ne bağlı iki fakültenin Ardeşen'de eğitime açılması istiyoruz. Böylece sanayi ve diğer iş sektörleri gelişeceği için işsizlik sorunu da azalacaktır. Fakülteler, kültürel ve sosyal olarak Ardeşen'e önemli katkı sağlayacaktır.
Ardeşen, genç nüfusu ve profesyonel yatırımcı anlayışına sahip genç işadamları ile bölge ekonomisinde söz sahibi olmak istiyor. Biz üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışırken devletimizin desteğini Ardeşen'den esirgemeyeceğine inanıyoruz.” Şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum