1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. ARDEŞEN VE KARMATTE
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

ARDEŞEN VE KARMATTE

A+A-

Sevgili Okurlar; “Karmatte“ Değirmen demektir. Su ve elektrik ile çalışan altın sarısı gibi mısır unu yapan bildiğiniz değirmendir. Karşılığı de üretendir.

Rize il başkanı Hasan Karal ile Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan; Ardeşen-Yukarıdurak köy yolunun tamamlanacağı müjdesini verdiler.

1997 yılında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından temeli atılan yolun Ardeşen-Tunca yolu bitmiş, 7 kilometrelik Yukarıdurak bölümü durdurulmuştu. Başkan Sinan ile Karal özel ilgi gösterdiler. Emeği geçenleri kutluyorum.

***

Yukarıdurak; en eski ve köklü bir köydür. 200 yıllık tarihi olan, dört büyük mahalleden oluşan, 1947 yılında ilköğretim okulunu yapan yerleşim birimidir. Şimdi bu mahalleyi “Mezra” yaptılar. İşin ilginç yanı ise; kaymakam dâhil kimsenin haberi olmamasıdır.

İlköğretim okulu, sağlık ocağı ve tarihi köprünün bulunduğu mahalledir.1940 yılından beri bu böyledir. Bu mahalle birden mezra oldu. Kim yaptı, nasıl oldu görevliler de, köylüler de bilmiyorlar. İsmi bizde saklı eski bir muhtar mahalleye kazık atmış, ilçe görevlileri de bunu anlamamış.

Bu mahallede dört akraba oturuyor. Yazıcı’lar (Seba-Kartıcı), Önder’ler (Eminoğlular), Yılmaz’lar (kortuler) ve Nişancı’lar ( delaliler). Bilmeyenler; yüz yıllık kayıtlarına, nüfus cüzdanlarına baksınlar.

Yılda üç muhtar değişen, birbirlerini şikâyet eden köyde böyle şeyler olur. Neyse, bu köyün yeni muhtar seçimi 7 Mart’ta yapıldı. Benimde yakından tanıdığım, çocukluk arkadaşım, baba dostu Hızır Yavrucu, muhtar seçildi. Öncelikle başarılar diliyorum.

Kaymakam Cemil Kılınç, Okul arkadaşım; ilçe Özel İdare Müdürü Dursun Yaşaroğlu ve İl encümen eski üyesi İbrahim Önder ile konuştum, yeni muhtar heyeti yeniden dilekçe verip, bu hatayı düzeltecekler, eskisi gibi tekrar mahalle olacak. 1963 doğumluyum. Benim de Nüfus kayıtlarında ”Yukarıdurak merkez mahallesi” diye yazıyor.

***

Başkente yapılan ”Rize Günleri”nde Ardeşen ve Ardeşenliler’in ağırlıkları farklıydı. Dahası AKM’de kurulan Ardeşen standı mükemmeldi. Tulunoğlu makinenin kurduğu un değirmeni (karmatte), bölgenin simgesi atmaca ve eski kültürümüzü yansıtan tarihi eşyalarının sergilendiği Tunca standı, Kaçkar dağlarından gelen şifa; organik Sırt yayla-Dere balı ve Nurettin ile Rahmi Önkibar’in üstün gayretleri görmeye değerdi.

İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından el emeği ve göz nurunun sergilendiği bölgesel el ürünleri ise, göz kamaştırdı. Müdür Mustafa Sandıkçı ve görevlilerinin tanıtımlarında gösterdikleri gayretleri ise takdire şayandır. Hepsini yürekten kutluyorum.

İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Rauf Oğuz ile ilçe Özel İdare müdürü Dursun Yaşaroğlu, Belediye başkanı Mümtaz Sinan, yardımcısı Mehmet Yerebakan, Ankara’daki Ardeşen Dernek Başkanı Ahmet Üstoğlu, il Genel Meclis üyeleri Dursun Ofluoğlu, Hakan Gültekin, D. Ali Balsuzen, Belediye Meclis üyelerinden Kadir Sormaz, Onur Saral, Çay Ekicileri Kooperatifi Başkanı Sait Balcı, Tunca Belediye başkanı Ahmet Topal, Rize Ticaret Borsası tanıtım sorumlusu Hasan Önder, bölge tanıtımın öncüsü Sabri Aslişen, Muhammet Önkibar ve Ardeşen kaymakam vekili ve Hemşin kaymakamı Caner Akın ve diğer görevlilerin misafirperverlikleri, ilçenin tanıtımı için verdikleri mücadele başkente dikkat çekti. Ardeşenli olarak gurur duydum.

***

Ardeşenli işadamı, siyasetçi, yakın dostum İlhan Önçırak’ın vefatını üzüntüyle öğrendim, kendisine rahmet, başta Gelişim TV sahibi Mehmet Önçırak dostum olmak üzere tüm aileye ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Ardeşen önemli bir evladını kaybetti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum