1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Ardeşen ve talihi değişen bir köy
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ardeşen ve talihi değişen bir köy

A+A-

Sevgili okurlar; benim de köyüm olan Ardeşen-Yukarıdurak köyü; 800 yıllık mazisi olan Osmanlı döneminde; Camisi, okulu ve külliyesi bulunan ilk köylerdendir. İbrahim Yaylacı, dostumun gönderdiği bilgi notuna göre, köyde yaşayan Kalaycıoğlu şeceresinin bilinme tarihi ise 1665 yılıdır

Aynı köyde ve tarihte; Ali Bayraktar, büyük köydeki caminin yanında bulunan külliyede okumuş, askeri okula gitmiş, Yemen’de Albay olarak komutanlık yapmıştır. Aynı köyde 1947 tarihinde(Cumhuriyet döneminde) okul ve lojmanları yapılan tarihi bir köydür. Yeni seçilen muhtar Hızır Yavrucu’nun; genç, heyecanlı, hizmet aşkıyla dolu, köydeki dağınıklığı giderecek bir özelliğe sahip olması köy için bir şanstır.

Ardeşen-Tunca ve Yukarıdurak köy yolunun temeli ve ihalesi; dönemin başbakanı Mesut Yılmaz döneminde yapıldı. Bu süreç içinde Ardeşen Tunca yolu tamamlanmış, Yukarıdurak köy yolu (7 kilometre) durdurulmuş, ihalelisi iptal edilmiş, müteahhit Ali İslamoğlu’na büyük haksızlık yapılmıştı. Köy sorunlarını dile getiren birçok yazı yazmıştım.

***

Ardeşen-Yukarıdurak köy yolunun yapımına başlandı. Aksilik olmazsa yol, bu yıl bitecek, köy ve köylüler yollarına kavuşacak. Ben de yazın memlekete gittiğimde çamura batmadan köyüme gidebileceğim.

Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu, AKP Rize İl Başkanı Hasan Karal ve Ardeşen Belediye başkanı Mümtaz Sinan, bir yıl öncesinde, “gelecek bahara köy yolunu bitireceğiz” dediklerinde doğrusu inanmamıştım. Sözlerinde durdular. Diğer milletvekili Lütfü Çırakoğlu ile birlikte, bu yolun başlatılması için olağanüstü gayret gösterdiler. Teşekkür ediyorum.

Rize Valisi, yakın dostum Seyfullah Hacımüftüoğlu başta olmak üzere, Rize Özel İdaresi Genel Sekreteri Sultan Yılmaz, Ardeşen kaymakamı Cemil Kılınç, ilçe Özel İdare Müdürü Dursun Yaşaroğlu, İl Genel Meclisi üyeleri; Dursun Ofluoğlu, Hakan Gültekin, D. Ali Balsüzen, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yerebakan, Belediye Meclis Üyelerinden Kadir Solmaz ve Onur Saral’ın destek ve katkıları büyüktür.

***

Rize Valisi Hacımüftüoğlu, deneyimli, bürokrasi tecrübesi ve çevresi olan yetenekli bir validir. Son yıllarda Rize’ye atanan en iyi valilerimizdendir. Ardeşen Kaymakamı Cemil Kılınç da halkla bütünleşmiş, kendini sevdirmiş donanımlı bir kaymakamıdır. Özel İdare müdürü dursun Yaşaroğlu başta olmak üzere iyi bir ekiple çalışıyor. Ardeşen adeta hizmet için kenetlenmiş durumda.

İl Genel Meclisi üyesi Hakan Gültekin ile telefonda sohbet ettik, dahası köy adına özel bir ricamızı ilettik, ilgilenecek, şimdiden teşekkür ediyorum. Ardeşen Kaymakamı Cemil Kılınç’tan bir ricamız da, tarih boyunca “merkez mahallesi” olan ve bir hata sonucu “Mezra” yapılan(Tarihi köprü ve okulun bulunduğu dereiçi Yazıcılar mahallesi)  yerleşim biriminin tekrar uygun isim altında mahalleye dönüştürülmesidir.

Bu arada yılda 25 ton kivi yetiştirerek ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan Ardeşen Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Yerebakan ile ilgili düşüncelerimi gelecek yazımda aktaracağım. Ankara’dan herkese kucak dolusu sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum