1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. ARTVİN

  4. Arhavi'de öğretim üyesi karpuz dağıtarak İsrail'i protesto etti
Arhavi'de öğretim üyesi karpuz dağıtarak İsrail'i protesto etti

Arhavi'de öğretim üyesi karpuz dağıtarak İsrail'i protesto etti

Arhavi ilçesinde İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etmek için Filistin’in sembolü haline gelen karpuz dilimi dağıtıldı.

A+A-

Fatih Tüysüz
ARTVİN (İHA) - Arhavi tarihi Merkez Camii önünde yapılan gösteride Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi ve performans sanatçısı Dr. Kemal Sağlam, vatandaşlara Filistin’in sembolü haline gelen karpuz dilimleri dağıttı.

arhavi4-005.jpg

Filistinli çocukların çaresizliği yaşadığını belirten Dr. Sağlam, "Filistin topraklarında büyük bir katliam var. Oradaki Filistinli masum insanlar büyük bir açlık ve sefalet içerisinde ya ölüyorlar ya da bombalanıp yanarak paramparça olup ölüyorlar. Bu durum çok içler acısı. Bu duruma insanlık müdahale etmeli, İsrail’e karşı savaşmalı. Ben İsrail’e karşı savaşmak istiyorum. Oraya gidip orada Gazzeli çocuklarla birlikte savaşıp şehit olmak istiyorum. Beni bırakın ben Gazze’ye gitmek istiyorum” dedi.

arhavi3-005.jpg

Dağıtılan karpuz dilimlerinden alarak İsrail askerlerine tepki gösterdiğini ifade eden Melikşah Yıldırım, “O günkü direnişte insanlar sokaklarda bilinçli olarak daha çok karpuz yemeye başlamıştılar. Bugün de artık bu sembolize edilebilir. Bugün bizler de sokaklarda bu şekilde tüketerek veya dağıtım yaparak insanları bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bu konuda biz de elimizden geleni yapmaya çalışacağız inşallah” dedi.

arhavi2-005.jpg

1967 yılındaki savaşın ardından Gazze ve Batı Şeria'da Filistin bayrağı yasaklanarak, bayrağı taşıyanlar ve asanlar tutuklanmaya başladı.

arhavi1-005.jpg

Filistinli vatandaşlar da yasaklara boyun eğmeyerek bayrağın renklerini içinde barındıran karpuz dilimlerini taşımaya başladı. Kırmızı, siyah, beyaz ve yeşil renklerin bir arada olduğu karpuz, direnişin sembolü haline geldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız