1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. ARTIK DEMOKRAT PARTİ ZAMANI
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

ARTIK DEMOKRAT PARTİ ZAMANI

A+A-

DP ile Anavatan Partisi aynı salonda dönüşümlü olarak yaptıkları iki ayrı Kongrede bütünleşme sürecini tamamladı. Türk Siyasetine hayırlı olsun.

Şimdi artık Demokrat Parti var. Bu noktaya gelmek kolay olmadı. Bu birleşme; yıllar öncesine ait projeydi, ama gerçekleştirilemedi. Mehmet Ağar ile Erkan Mumcu’nun 2007 seçim öncesindeki fiyaskoları merkez sağı küstürmüş, fiyaskonun nedeni de anlaşılmış değil. Gerçi bilenler biliyor.

Bu birleşmede en büyük başarı, duayen siyasetçi, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, devlet ve siyaset adamı eski Başbakan Mesut Yılmaz, ilerlemiş yaşına rağmen ikbal beklemeden fedakârlık yapan Hüsamettin Cindoruk, Ankara-İstanbul-İzmir üçgeninde mekik dokuyan Devlet eski Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile genç yetenek, Türkiye’de tarih yazan, çağ atlatan 26 yıllık Anavatan Partisi’nin en son Genel Başkanı Salih Uzun’undur.

***

Anavatan ve DYP’nin küllerinden yeni bir DP yaratılarak, merkez sağ ve solu birleştirecek ve halkın ihtiyacını karşılayacak yeni zemin başlatılmıştır. Artık saflar netleşiyor, yeni kadrolar belirleniyor. DP’nin yeni var olan; MYK’daki 50 mevcut üyeye, Anavatan kadrolarından 50 yeni üye daha eklendi.

Yeni bir cesaret, yeni bir ahlaki yapı, yeni hedef, yeni örgüte; deneyimli siyaset, devlet adamı, eski başbakan, Bakan ve Anavatan Partisi’nin 14 yıllık Genel Başkanı, Rize Bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz, Devlet eski Bakanı, yazar, şair Yılmaz Karakoyunlu, Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan, Mehmet Ali Bayar ve Anavatan’ın önemli isimleri katıldılar. Bu irade, yeni bir milliyetçi muhafazakâr siyaset zemini yaratıyor.

***

Birleşme kongresinden sonra, deneyimli siyasetçi Hüsamettin Cindoruk’un Genel Başkanlığı devam edecek. Cindoruk, Türkiye siyasetinde en önemli isimlerden biridir. Fedakârlık yapmış, işi omuzlamıştır. Rize bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz’ın DP’ye katılması ile DP’nin Meclis’te gurubu bulunacak. İleri tarihlerde bu guruba önemli sürpriz isimler katılacak. Sefer Ekşi, Temel Eryılmaz, Talip Parlak ve çok sayıdaki hemşerilerimiz DP’nin yeni yönetiminde görev aldılar.

Anavatan Partisi’nin genç, dinamik, gelecek vadeden son Genel Başkanı Salih Uzun da, Genel Başkan Vekili olarak bu oluşumun en büyük destekçisi olacak. Hikmet Çetin, Süheyl Batum, Yılmaz Büyükerşen ve çok sayıdaki önemli sağ ve sol isimler, partiye daha sonra katılacaklar. Diğer isimleri bilmem ama Hikmet Çetin, öncesinde fedakârlık yapmaz, garanti gördüğünde sahneye çıkar. Bugüne kadarki tüm görevler, mücadelesiyle, risk alarak değil, hep altın tepsiyle sunulmuştur kendisine. O yine bu tepsiyi bekleyecek galiba.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
16 Yorum