1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. ARTVİN

  4. Artvin'de olaysız protesto
Artvin'de olaysız protesto

Artvin'de olaysız protesto

25. yılında YÖK'e öğrenci tepkileri devam ediyor. Artvin'de de öğrenciler basın açıklaması yaptı.

A+A-

HAYATİ AKBAŞ - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) kuruluşunun 25. yılında Artvin'de de bir grup üniversite öğrencisi tarafından sloganlar eşliğinde protesto edildi. Grubun arasında ilköğretim ve lise öğrencilerinin olması da dikkat çekti.
Bağ-Kur binasının önünde toplanan bir grup genç YÖK'ün uyguladığı politikaları eleştirdiler. Öğrenciler, ellerindeki yazılı pankartlarla YÖK karşıtı sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi tarafından organize edilen eylemde öğrenciler adına ortak basın açıklaması yapan Utku Altunkaya, YÖK'ün 12 Eylül cuntası tarafından kurularak üniversiteli gençlerin sesini susturmaya çalıştığını öne sürdü. YÖK'ün üniversitedeki tüm çalışmaları denetleme, sansürleme ve engelleme yetkisine sahip olduğunu savunan Altunkaya, kurumun kurulduğu yıldan bu yana, bağımsız her düşüncenin ve oluşumun karşısında yer alan gerici şoven bir niteliğe sahip olduğunu iddia etti. Üniversitelerin hızla paralı hale getirilmeye çalışıldığını söyleyen Altunkaya, "Devlet yasalarında herkese eşit eğitim hakkı ibaresi yer almasına ve bu amaçla topladığı iddia edilen vergilere rağmen her geçen yıl harçları daha da yükselterek yüksek öğrenimi ancak burjuva çocuklarının yararlanabileceği bir hak haline dönüştürdü. Bugün devletin yüksek öğrenimine ayırdığı pay yüzde 2'yi geçmemektedir. Ders kitap ve araçlarının fiyatları her geçen gün artmaktadır. Öğrenciler okula gitmek için gereken yol parasını bile karşılayamaz hale gelmiştir. Yemek ücretleri keyfi biçimde artırılmakta, yurtlarda öğrencilere insanlık dışı koşullarda, üstelik yüzde 300'e varan zamlarla kalmaları dayatılmaktadır" dedi.
Öğrenci Utku Altunkaya, üniversitelerin ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü devletin topladığı vergiyi, haraç toplamaya benzetti. YÖK'ü üniversitelerin yönetiminde eğitim emekçilerinin söz sahibi olmasını engelleyen bir kurum olarak değerlendiren Altunkaya, "Öğrencilerin ve eğitimcilerin siyasetten uzak durması ve örgütlenmesini istemeyen, hatta buna yasaklar getirerek, karşı gelenleri cezalandıran bir kurumdur. Öte yandan, milyonlarca genç insanın hayatını ve geleceğini karartan ÖSS'de yine YÖK'ün bir ürünüdür. Her yıl ortalama 2 milyon öğrenciden ancak, 230 bini herhangi bir ön lisans programına yerleştirilebiliyor" diye konuştu. Daha sonra grup sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız