1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. ARTVİN

  4. Artvin'de örnek bir kurs
Artvin'de örnek bir kurs

Artvin'de örnek bir kurs

Artvin'de engelli öğrenciler için bilgisayar kursu açıldı. Kursiyerlerden ücret alınmayacak bilakis 10 YTL ücret ödenecek.

A+A-

Hayati AKBAŞ - Artvin İŞ-KUR ve Artvin Zihinsel Engelliler Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen engellilere yönelik Bilgisayar Operatörlüğü kursu, Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu tarafından açıldı.
Zihinsel, görme ve işitsel engellilere beceri kazandırmayı amaçlayan Bilgisayar operatörlüğü kursu aynı zamanda Artvin’de eksikliği hissedilen ara eleman ihtiyacına da cevap verecek. Sabah ve öğle olmak üzere iki grup halinde 20 öğrenciye verilecek kursların 8 hafta devam edeceği belirtildi. Toplam 160 saat eğitimin ardından kursiyerlere Bilgisayar Operatörlüğü ve Bilgisayar İşletmenliği sertifikası verilecek.
Açılışta konuşan Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, bir toplumun uygarlık seviyesinin fertler arasındaki ilişkilerle ortaya çıktığını belirterek, “İnsanların birbirlerine nasıl bağlandığı, nasıl muamele ettiği uygarlığın en bariz ölçüsüdür. Hatta tarih boyunca farklı dinlerin ve bütün uygarlıkların temelinde insanların birbirleriyle olan ilişkileri düzenlenir. Yönetimlerin de temeli odur. Bu manada da en önemli kriter bizlerle aynı imkanlara sahip olmayan kişilere karşı gösterdiğimiz tavırlardır. Bu kurs Artvinliler adına hayırlı ve uğrulu olsun.” şeklinde konuştu.
Kursla ilgili bilgi veren Artvin Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, İŞKUR, Artvin Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ve Zihinsel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle hayata geçirilen bu kursla engelli gençlere iş imkânı sağlamak için vasıf kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Eğitim süresince kursiyerlere 10 YTL harçlık da verileceğini kaydeden Ersöz; “Engelli gençlerimiz hem eğitim alıyorlar hem de para kazanıyorlar.” dedi.
Engelli olmanın bir eksiklik olmadığını, asıl eksikliğin eğitimsizlik olduğunu vurgulayan Ersöz: “2003 yılı verilerine göre Artvin’de bin 700 engelli var. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun verilerine göre ise Türkiye’de 8 milyon beş yüz bin engelli var. Dernek olarak bundan sonraki hedefimiz, ilçelerde de engelli gençlerimize yönelik bilgisayar eğitimi kurslarını yaygınlaştırmaktır. Ayrıca eğitimle, engelli vatandaşlara yönelik uygulanan cinsel, ekonomik ve sosyal istismarların önüne geçmek istiyoruz. “ diye konuştu. Ersöz ayrıca vali Cengiz Aydoğdu’dan Artvin’deki kamu kurum ve kuruluşlarına engelli vatandaşların rahatlıkla gelip gidebilecekleri bir düzenleme ve asansör yapılmasını istedi. Vali Aydoğdu da gerekli düzenlemenin yapılacağı sözünü verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız