1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Artvin’de ramazan topu atılmıyor mu?
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Artvin’de ramazan topu atılmıyor mu?

A+A-

Artvin ve Artvinlileri çok severim. Artvin’in kayaları sert, insanları çok mert olur. Ankara’da Artvinli dostlarımla buluşur, sohbet ederiz. Artvinli müteahhit Osman Seher Akşehir, aile dostumdur. Karadeniz’i başkente taşımış bir hemşehrimizdir. Özü sözü bir, dostlarına güven, düşmanlarına korku veren özelliği vardır. Gölbaşı’ndaki 30 dönümlük bahçesinde ne ararsanız vardır. Siyah üzümden dikenli salatalara, taze mısırdan meyve ve sebzenin her çeşidine kadar yetiştirir. Bu arada; biz de bahçeden payımıza düşeni almadan gitmiyoruz. Osman Seher, iyi bir dost, güzel bir Karadenizlidir.

***

Ankara’dan Artvin’e uzanalım istedik. Artvinlilere Mecburiyet Caddesi’nde neler olduğunu sorduk. Yıllardan beri gelenek haline gelen ramazan topu, bu yıl atılmıyor. Sebepleri farklı; eleman sıkıntısı gösteriliyorsa da, Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün: "Orucu ezan sesiyle açmak esastır" diyor. Gelenekleri sürdürmek, eski ramazanları gelecek kuşaklara aktarmak güzel olurdu diye düşünüyorum.

Artvin’de yapılan Deriner Barajı'nın altında kalacak olan Zeytinlik köyündeki vatandaşlar, kendilerine yerleşim alanı gösterilmesini istiyor. İlgililere duyurulur!

***

Artvin-Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu'nu kaliteli, güvenli ve çağdaş hizmet sunmanın gayreti içinde gördük. "Değişimle değişiyoruz" diyen başkan, "Buna mecburuz" dedi. Hopa-Kemalpaşa çevresindeki rüzgârın de etkisiyle (keleş rüzgârı) dar vadilerden kenetlenerek, topluca göç yaparlar. Bu göçler özellikle Kemalpaşa’nın Cetrika tepesi, Fırındüzü ve Sultan Selim tepesinden 10 kilometrelik yatay bir açıyla yapılıyor. Bu yüzden 2100 metrelik yükseklikte gözlem istasyonu kuruldu. Görmeyenlerin görmesi gereken bir yer.

Çarlık Rusya'sı tarafından yapılan, bu bölgedeki yolların tarihi güzellikleri de korunması gereken önemli yerlerdir. Selçuklular döneminde iç bölgelerinden bu güzergâh ve geçişler takıp edilerek denize inilmiştir. 1.Dünya Savaşı’nda Alman ordusuna ait kalma tarihi tank, Sultan Selim mevkiinde bulunuyor. Muhteşem bir tarih.

Sarp Sınır Kapısı’ndaki rezaletler hala sürüyor. Mazot geçişlerindeki söylentiler çok farklı. Bu işi ticarete dökenler varmış. Artvin Valisi ve Hopa Kaymakamı'na duyurulur!

Artvin ve Artvinlilere kucak dolusu sevgiler

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum