1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. ARTVİN

  4. Artvin'de yavru arı bereketi
Artvin'de yavru arı bereketi

Artvin'de yavru arı bereketi

Arıların oğul vermesi ilginç görüntüler ortaya koydu

A+A-

Cem Usta
ARTVİN (İHA) - Türkiye'nin önemli bal üretim merkezlerinden biri olan Artvin’de, arıların oğul vermesi ilginç görüntüler oluşturdu. Arı kolonilerinin üremesiyle kovanlara sığmayan oğul arılar, ağaç dallarına kümelendi. Bal üreticileri, oğul arıları kümelendikleri yerlerden kovan içine alarak üretimi artırmaya çalışıyor.

ari6.jpg

Artvin’in Ardanuç ilçesine Kapı köyünde gezginci bal üretimi yapan Osman Yılmaz, emekli olduktan sonra şehir hayatındaki gürültüden stresten uzak kalmak için köyüne yerleştiğini ve burada profesyonel olarak arıcılığa başladığını söyledi. Arıların çalışmasının düzenini görmenin insana huzur verdiğini belirten Yılmaz "Emekli olduktan sonra, şehir ortamından gürültüden patırtıdan uzak kalmak Ardanuç ilçesi Bağlıca Köyüme geri dönerek burada gezgin arıcılığa başladım. Kafkas Irkı olan arılarımın ırkının bozulmaması için sadece, Köyüm ve Ardanuç ilçesine bağlı Kapı Köyüne götürüyorum. Buranın bal yapımında ki önemi rakım bin 500 tarım ürünleri ekilmiyor her şey doğal dolayısıyla arının yaptığı balda doğal. Endemik bitki çeşitliliği de çok fazla" dedi.

ari5-001.jpg

Bu dönemde arıların oğul verme dönemi olduğunu kaydeden Yılmaz "Kraliçe kovandaki mevcudun artması için çalışır. Kraliçe yaşlı olursa, arı kraliçeyi değişmek için genç ana yapar dolayısı ile yaşlı kraliçe kovanı terk etmek zorunda kalır. Oğul vermek demek kraliçe arının gençleştirilmesinden dolayı eski kraliçe arının kovandan kaçmasıyla meydana gelen olaydır" ifadelerini kullandı.

ari4-001.jpg

ari3-001.jpg

ari2-002.jpg

ari1-002.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız