1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. ASİLSAN'a neşter vurulacak
ASİLSAN'a neşter vurulacak

ASİLSAN'a neşter vurulacak

Türkiye'nin halk ortaklı ilk silah fabrikası olan Ardeşen Silah Sanayi(ASİLSAN)'ın ayağa kaldırılması için düğmeye basıldı.

A+A-

Hızır TONYALI - Rize Valisi Kasım Esen beraberindeki Rize Milletvekili İmdat Sütlüoğlu, İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş ve İl Jandarma Alay Komutanı Erol Çelik’le birlikte Ardeşen Silah Sanayi (ASİLSAN) Fabrikasında incelemelerde bulundu. ASİLSAN’ın zarar eder durumdan kâr eden konuma yükseltilmesi için bir toplantı yapacaklarını söyleyen Vali Esen, fabrikada üretimi gerçekleştirilen atmaca53 silahıyla ilgili bilgi aldı.
  Basın mensuplarının poligonda atış yapması konusundaki isteklerini, silahlanmaya teşvik olur kaygısıyla kabul etmeyen Vali Esen’e bir gazeteci “Karavana atmaktan mı korkuyorsunuz?” diye sordu. Gazetecinin sorusuna gülerek cevap veren Vali kasım Esen, “Ben eski atıcılardanım. 12’den vururum. Ancak basın burada. Görüntüler yayınlanır, silahlanmaya teşvik olur. Bunu istemem.” dedi.
 
Daha sonra fabrika toplantı salonunda ilgililerle bir araya gelen Rize Valisi Esen basına kapalı yapılacak toplantı öncesinde kameralara açıklamalarda bulundu. Pazarlama konusunda yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırarak yeniden tam kapasite üretimin gerçekleştirilebileceğini söyleyen Vali Esen, yüzde 67 hissesi devlete diğer hisseleri ise halka ait olan bu işletmenin yaşatılması için gereken her çabayı ortaya koyacaklarını belirterek, “Dünyada İlaç ve petrol ile birlikte en kritik sektör silah sanayisidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de silah sanayisinde yerli üretimi teşvik kararı aldı. Bu fabrikanın yaşatılması için neler yapabileceğimizi değerlendirmek için bir toplantı kararı aldık. Devletin ilgili birimleri elinde bir fabrikası varken başka yerden silah almak yerine, teknik kapasitesi yükseltilerek pazar sorunu çözülmüş ASİLSAN’ı tercih etmek zorundadır. Devlete ait bu tür işletmelerin kapatılarak yabancı şirketlerin Türk piyasasında hâkimiyet kurmalarına olanak sağlayamayız. Fabrika şu anda gerekli pazarlama ve üretim dengesini sağlayamadığı için maalesef zarar etmektedir. 130 kişinin çalıştığı fabrikada bu sayının 23’e düştüğünü öğrendik. Bu konuda acil tedbirler alınarak önce zarar durumu ortadan kaldırılacak ardından da kâra geçen bir müessese teşekkül ettirilecek. Silahlı Kuvvetler, Emniyet Genel Müdürlüğü ve özel güvenlik birimlerine silah satabilmek için gerekli şartların oluşmasını sağlayacağız. Silah sektörünün yanında fabrikada alternatif torna ve tefsiye işlerinin de yapılması gerekiyor. Yöre işadamlarının fikir yerine sermaye vererek fabrikanın yaşatılmasına katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız