Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Aşk...

A+A-

Aşk;

Dünyanın en güzel ve insana ait olan bir duygu, sevgi duygusudur.

Sevginin en üst tepesinde aşk vardır.

Aşkı herkes kendine göre tarif etmiştir. Herkese göre aşkın tarifi veya aşk için söylenenler farklıdır. Aslında bana göre aşk tarif edilemez, yaşanır. Hissedilir.

Örneğin;

“Aşk; iki kişinin karşılıklı birbirlerine değil, ikisinin aynı hedefe uyum içinde bakmasıdır.”

“Aşk ilk önce gözde başlar gerisi söz.”

30190İnsanı insan yapan; sevinmek, korkmak, merak etmek, üzülmek gibi bazı duygular vardır.

Bunların en güçlüsü ise sevgidir.

Sevgi; hoşlanma, sevme ve aşk aşamalarından geçmektedir.

Aşk bu duygunun en üst basamağıdır.

Günümüzde aşk; platonik, erotik ve sanal olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır.

Sanal Aşk; Adı üstünde sanaldır. Hayaldir. Gerçek değildir. Başlangıçta hayâlı bile güzeldir. Ancak kantarın topu aşarsa, zamanı boşa harcayan bir etkinlik olur. Çeşitli teknolojik araçların yardımı ile yapılır. Kişi burada kendine güvenden çok teknolojik ürünlere güvenir. Gerçek duygularını ifade edemez. Her an bir saplantı ve yanlışlığa düşebilir. Yanıltıcı ve aldatıcı olabilir. Aşk gibi güzel bir sözcüğü bu kategoride kullanmak bile yazıktır.

Erotik Aşk; diğer canlıların cinsel dürtü ve arzularına benzer. Burada duygudan çok hoşlanma, cinsel ihtiyacını tatmin vardır. Fiziksel etkinlik var ruh yoktur. Aşk denilince bu kategoridekileri akla getirmemek lazım. Aşk manevi bir hazdır.

Platonik Aşk; gerçek aşk burada yaşanır. Ruh ile beraber duyguların uyumu ve sevişmesi söz konusudur. Bazen bu kategorideki âşıklar birbirinden uzak ama çok yakındırlar. Nereye bakarlarsa orada kendilerini bulur ve kavuşurlar. Her çalınan müzikte, doğada ve anılarda kendilerine yer ayırırlar. Hayallerini kavuşturur ve çalıştırırlar. Burada aşk acı çekmek, üzülmektir ama yine de zevklidir. Burada aşk uykusuz kalmak, iştahtan kesilmek, aşkından başka bir şeyi görememek, düşünememektir ama yine de güzeldir. Burada âşıklar zaman zaman birbirlerine kavuşamamaktadır, uğrunda ölüm ve acı çekmektir ama yine de hoştur. Burada aşk bedel ödemektir. Burada kavuşmaktan çok kavuşma isteği söz konusudur. Aşk bir sonuç değil süreçtir.

“Sevmek acı çekmektir, sevmemek ölmek. Sevmek zevktir ama yalnız sevilmenin hiçbir zevki yoktur.” Aristoteles.

Freud, ısrarla vurguladığı gibi; ruh hastalıklarından çoğu bastırılmış cinsel duygulardan kaynaklanır. Çapkınlığın kökeni erkeğin hormonal yapısı ve genlerindedir. Çapkın erkeklerin sapık çıktığı pek görülmemiştir. Baskın emirlerine göre yaşamaya çalışanlar, benim ruh hastası adayı olarak gördüklerimin başında gelir.

Yukarıda anlatılanlar insana ait karşı cinse duyulan aşklar içindir. Aslında aşk karşı cinsten çok öte bir şeyi ifade etmektedir. Doğaya, sanata, mesleğe, kutsal değerlere duyulan aşklar da vardır. Aşk; dünyanın en büyük acısı ile en tatlı mutluluğundan oluşmuştur Aşk dünyanın hiçbir dili ile anlatılmaz. Onun başka bir dili vardır.

“Aşk; topuklarından etine kadar işlemiş bir nasırdır, ya canın acıya acıya adım atacaksın, ya da canını acıta acıta söküp atacaksın. Her iki durumda da, tek bir gerçek olacak, canın çok ama çok acıyacak.

Sevmek, sevmesini bilmektir,

Sevmek, ölmesini bilmektir,

Sevmek bir olmaktır.

Sevmek yaşamaktır,

Sevgilinin baktığı yerde, sustuğu yerde olmaktır.

Sevgilisiz geçen gecelerde uykusuz sabahlamaktır.

Âşık olmaktır, aşkın kendisi olmaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum