1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Astsubayı Paşalar Önermiş
Astsubayı Paşalar Önermiş

Astsubayı Paşalar Önermiş

Patlayıcılarla yakalanan emekli astsubay Oktay Yıldırım Reina'ya emekli paşaların güvenlik şirketinden yollanmış!

A+A-

Reina'nın işletmecisi Koçarslan, patlayıcılarla yakalanan emekli astsubay Oktay Yıldırım'ın emekli paşalar Tüzüner ve Kurtaran'ın sahibi olduğu güvenlik şirketi tarafından Reina'ya gönderildiğini söyledi

Cumhuriyet Gazetesi'ne düzenlenen saldırıda kullanılan patlayıcılarla seri numaraları uyuşan taarruz tipi el bombalarıyla yakalanan emekli astsubay Oktay Yıldırım'ı Reina'da, emekli paşaların görevlendirdiği anlaşıldı. Emekli paşalar Baha Tüzüner ve Atilla Kurtaran'ın sahibi olduğu İstanbul Güvenlik şirketinin, Yıldırım'ı ünlü eğlence mekanında görevlendirdiği ortaya çıktı.

İşletmeci Mehmet Koçarslan, "Ben Oktay Yıldırım'ı tanımam, İstanbul Güvenlik'le muhatabım" dedi. Ümraniye'de bir gecekondunun çatısında, 27 adet taarruz tipi el bombası ile TNT kalıpları ve fanyeler elegeçirilmişti. Gecekonduda oturan Ali Yiğit, patlayıcılarla ilgisinin olmadığını, evin sahibi Mehmet Demirtaş da mühimmatın, askerdeyken komutanı olan Oktay Yıldırım'a ait olduğunu söylemişti. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, evinde bulamadıkları Oktay Yıldırım'ı, güvenlik müdürü olarak görev yaptığı, Ortaköy'deki ünlü eğlence merkezi Reina'ya baskın yaparak gözaltına almışlardı.

ŞİRKETLE MUHATABIM

Reina'nın işletmecisi Mehmet Koçarslan, Drtaköy'deki eğlence merkezinde Mayıs ayında, güvenlik müdürü olarak göreve başladığı belirtilen Oktay Yıldırım'la ilgili olarak, Yeni Şafak'a açıklamalar yaptı.

Reina'nın Ortaköy, Kuruçeşme ve Ziya Restoran'daki tesislerinde çalışan 35 güvenlik elemanının, emekli paşalar Baha Tüzüner ve Atilla Kurtaran'ın ortakları arasında yer aldığı İstanbul Güvenlik şirketi tarafından temin edildiğini anlatan Mehmet Koçarslan, "Benim muhatabım İstanbul Güvenlik'in yöneticisi, emekli albay İsmail Oğuz Aydın'dır. Ortakları arasında iki saygın paşanın bulunduğu, yasayla kurulmuş, bünyesinde bin elemanı bulunan, çok ciddi çalışan bir güvenlik şirketi bu. Sizin gazetenin temizlik işini yapan şirketiyle yaptığınız anlaşma gibi bir anlaşma yaptığımı düşünün" dedi. Koçarslan, "İşe aldığınız kişilerle ilgili güvenlik sabıka araştırma yapmıyor musunuz" sorusuna, "Burada işe başlayan elemanın kimliğine bakmıyorum ki. Son olayların patlamasından sonra telaşa kapılıp araştırdık. İsmen ya da şahsen tanımadığım Oktay Yıldırım, bir süre önce işe başlayan 15 kişinin arasındaymış. Yıldırım'ı ne olarak görevlendirdiler bilmiyorum" yanıtını verdi.

Koçarslan, eski polis Güniz Akkuş'un tehditleri hakkında da şunları söyledi: Bana iki yıldır, Hz. Hüseyin'e yapıldığı kadar eziyet yapıldı. Bu insanlar, bir sürü eğlence merkezinde bedava yiyip içmişler, tehdit etmişler. Kimseden ses çıkmamış. Ben vatandaşlık görevimi yapıp suç duyurusunda bulundum. Hala ufak tefek tehditler oluyor ama kaale almıyoruz."

AKLANSA DA İŞİNE SON VERECEK

İstanbul Güvenlik'in yöneticisi Emekli Albay İsmail Oğuz Aydın, Oktay Yıldırım'ın Mayıs ayı başında, güvenlik müdürü olmarak görevlendirilmek üzere işe alındığını belirterek, "Deneme mahiyetinde, danışma kurulu kararıyla işe başlattığımız bir arkadaşımız. Resmen çalışmıyor. 2 aylık deneme süresi sonunda, uygun bulursak güvenlik müdürü yapacaktık" dedi. "Bu haberler bizi de çok şaşırttı" diyen İsmail Oğuz Aydın, "Şahsın faaliyetleri hakkında hiç bilgimiz yoktu" dedi. Suçsuz bulunsa dahi Oktay Yıldırım'ın işine son vereceklerini açıklayan Aydın, "Bu tarz konulardan özenle kaçınıyoruz" dedi. Aydın, "Siz Oktay Yıldırım'ın son birkaç yıldır sürekli ulusalcı faaliyetlerde en ön safta bulunduğunu bilmiyor muydunuz" sorumuza da "Ben sadece, Şemdinli'deki olayla ilgili bir yazısını biliyordum. Bu yazı gazetelerde çıkmıştı. Diğer faaliyetlerini bilmiyordum" cevabını verdi.

Tehditleri bitirmeye gelmişti

Reina'nın güvenlik sorunu, geçtiğimiz yıl motosiklet tutkunu eski polis Güniz Akkuş'un tehditleriyle gündeme gelmişti. Polislikten atılan ve Polat Towers'ta 2 bin 500 dolara kiraladığı rezidansta kalan 28 yaşındaki Güniz Akkuş'un, 20 kişilik haraç çetesiyle başta Reina'nın sahibi Mehmet Koçarslan olmak üzere, iş ve eğlence dünyasının önde gelen isimlerini tehdit ederek haraç topladığı iddiaları ortaya atılmıştı. Oktay Yıldırım'ın, birkaç yıldır Reina'ya yönelik tehditleri bitirmek için emekli paşalara ait güvenlik şirketi tarafından yönetici olarak görevlendirildiği belirtiliyor.Koçarslan Akkuş'tan şikayetçi olmuş ve içinde polislerin olduğu çete çökertilmişti.

Güvenlik şirketi emekli paşaların

İstanbul Güvenlik Anonim Şirketi'nin Yönetim KUrulu Başkanı Emekli Korgeneral Baha Tüzüner. Başkan Vekili ise yine emekli korgeneral olan Atilla Kurtaran. Terörle mücadelede etkin görevlerde bulunan Tüzüner, Korgeneral rütbesiyle Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'ndan emekliye ayrıldı. Atilla Kurtaran ise 2001'de Harp Akademileri Komutan Yardımcılığı görevinden emekli oldu. Şirketin yönetim kurulu üyesi ve Genel Müdürü emekli piyade albay İsmail Oğuz Aydın, 2000'de emekli olduktan sonra, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde Özel Güvenlik Müdür Yardımcılığı yaptı. Diğer yönetim kurulu üyeleri de Jandarma Kıdemli Binbaşı Selahaddin Milli, inşaat mühendisi Emin Tatlıoğlu, emekli Piyade Kurmay Albay Yücel Yükselcan ve emekli astsubay Salih Gürsel Uluç.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.