1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. ATATÜRK AÇILIMI MI?
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ATATÜRK AÇILIMI MI?

A+A-


AKM nin onarımına ek Atatürk açılımını önemsiyor ve destekliyorum. Sonunda aynı noktada buluştuğumuz ve bu yüce değeri ortak payda olarak paylaştığımızdan dolayı da teşekkür ediyorum.
Bir zamanlar hocaları; “Sizi gidi sizi gidiler. Güya biz Atatürk’ü sevmiyormuşuz. Hadi oradan ..! Bu gün Atatürk sağ olsaydı bizim partiyi seçer ve siz O’nun korkusundan kaçacak delik arardınız.” Sözlerini anımsar gibi oluyorum. Kendi tarzında yaptığı bu konuşmayı takı ye bile olsa çok beğenmiş ve hocayı takdir etmiştim. Ne yalan söyleyeyim? Ummadıklarımdan gördüğüm Atatürk sevgisi göstermelik olsa bile kulağa hoş geliyor ve insanın hoşuna gidiyor.
Yine yakın çevremde iletişim kurduğum arkadaşlara; “karşımızda siyaset ustaları var. Hedefe varmak için her türlü imkânı kullanırlar. Gün gelir Atatürkçülüğü de bizim elimizden alırlarsa şaşmayın “ demiştim. Tabi haklı olmak bir yana bu tutum ve yaklaşımlarından dolayı kutlamak gerek. Ancak Atatürk; her başına gelen belada sığınılacak bir liman değildir. O bizim kurucu değerimizdir ve sonsuza kadar da öyle kalacaktır. Bunun da bilinmesini isterim.
Beri taraftan işi gücü şans ve kumar oyunları ile meşgul olan, değil ayda bir ömründe hiç kitap eline almayan, gazete bile okumayan ve siyaseti sokak dedikodularından ibaret sayan sözde ilericiyim, demokratım diye geçinenler; Atatürk’ü doğrudan eleştiremediklerinden ADD yi ve yöneticilerini hedef tahtasına koymakta, eline su dökemeyecek kadar bilge kişileri haksız yerde eleştirmektedirler. Hani kültürel derinliği olsa ve yapıcı eleştiri yapsa bir şey demeyeceğim. Ama nerde?Onun işi sadece eleştirmek ve karalamak… 
Ne diyelim kişi elindeki malzemeyi kullanır ve kendine yakışanı yapar. Bu günü Yüzyıl öncesinden gören Atatürk’ü eleştirmek kimin haddine?
İlericilik adına Atatürk ve kurucu değerlerine dil uzatmak, laf sokuşturmak değil kendilerine, mensubu oldukları siyasi harekete bir şey kazandırmadığı gibi telafisi mümkün olmayan zararlara yol açmaktadır. Her siyasi hareket veya kurumun bunlardan bir an evvel arınması gerek.
Dünyada O’nun kadar okuyan, O’nun kadar ileriyi gören, yanılmayan ve hiç yanıltmayan, sorunları mantık çerçevesi içinde, aklın ve bilimin ışığında çözen bir devlet adamı daha doğmamıştır. Ancak 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiş ve 57 yıllık o kısacık ömrüne bizim için abirçok başarılara imza atmıştır. O’na ne kadar teşekkür etsek azdır.
 Ölüm yıldönümünde O’nu hasret ve özlemle arıyor ve anıyorum!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum