1. HABERLER

  2. YÖREDEN ESİNTİLER

  3. Atmaca ile bıldırcın avı NTV'de
Atmaca ile bıldırcın avı NTV'de

Atmaca ile bıldırcın avı NTV'de

Ulusal yayın yapan NTV, Pazar'da atmaca ile bıldırcın avını belgesel gibi haber yaptı. İşte o görüntüler:

A+A-

Ava alıştırılan bu küçük yırtıcı kuşun Latince adı "Accipiter nisus" ülkemizde bilinen Türkçe adı "Atmaca" yörede tanımlı ismi ise "SİFTERİ'dir. Atmacanın erkeği küçük dişisi daha büyüktür. Avcının tercih ettiği cinsiyet ise dişi atmacadır. Zira dişi atmaca daha güçlü ve daha çeviktir. Ağırlığı 180 ila 300 gr arasında değişir. 1 yaşında olanların göz, ayak ve gaga üstündeki derimsi kısmı sarı renktedir. Yaşlandıkça bu renk koyulaşır ve sarı renk kırmızıya dönüşür. Erkek atmaca ise, küçük güçsüz ve dayanıksızdır. Dişi atmacanın tüyleri de yıldan yıla koyulaşır. Tüy rengi bakımından atmacanın üç türü 20'den fazlada cinsi vardır. Bunlar sırasıyla a)Karalar, b)Kızıllar, c) Sarılardır. Türünün en makbulü ve en nadiri "İspir" tabiri ile adlandırılan atmacadır. Diğer çeşitleri ise Beyaz İspir, Pis Kara (pinti kara), Açık Kara, Beyaz Açık Kara, Büyük Kara, Ufak (Çuta) Kara, Karanın İspiri, Bozkara, Kelbozkara, Bozkızıl, Pis (Pinti) Kızıl, Pak Boz Kızıl, Küllü Bozkızıl, Kırmızı (Mçita) Kızıl, Çamkızıl, Halis Çamkızıl, Kara Çam Kızıl, Halis Bozkızıl,Yanmış Çam Kızıl, Beyaz (Kçe) Kızıl, Kara Kızıl, Siyah(Uça) Çam Kızıl, Kızıl Kara, Sarı, Açık Sarı,Yanmış Sarı.

 

Asaletini, haşmetini ve yırtıcılığını vücut şekline, tüylerinin düzgünlüğüne, gagasının büyüklüğüne, omuzların genişliğine, göz, ayak ve gagasının üst kısmındaki derimsi yerlerin aynı renkte ve koyu sarı olmasına borçludur.

 

Atmaca; Avrupa ve Asya'nın suyu bol ormanlarında yaşar, yuva yapar, aynı zamanda göç eder. Türkiye'de yuvasını 10–20 Haziran arasında yapar. Genelde Rusya'nın ve Kafkasların doruğunda ürer. İki ila beş yumurta yumurtlar ve kuluçkaya yatar. 10 Temmuz'a kadar yavruları çıkmış olur. 1 Ağustos'a kadar da yavrular, yuvalardan uçar. 20 Ağustos'tan Ekim sonuna kadar kuzeyden güneye (Basra Körfezi, Arabistan, Yemen, Kuzey Afrika ülkelerine) genç atmaca olarak göç eder.


İŞTE NTV'DEKİ ATMACA AVI HABERİ:HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
24 Yorum