1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Rize'de Kızılay'ın çalışmaları
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Rize'de Kızılay'ın çalışmaları

A+A-

Geçen ay Türkiye genelinde olduğu gibi, ilimizde de Kızılay şubesi yönetimi seçime giderek güven tazeledi.
Bildiğim kadarı ile Kızılay’ın 7 temel ilkesi vardır. Bunlardan birisi de tarafsız olmaktır.
Diğer illeri bilemem fakat Rize Şubesinin daha önce Başkanı olup yeniden göreve seçilen ve yönetimine birkaç yeni isim ilave eden şubemizin Başkanı Mehmet Nuri Gezmiş’in bu tarafsızlık konusundaki dürüstlüğünün altına imzamı atarım.
Hiçbir Allah’ın kulu çıkıp da “Rize Kızılay şubesi taraf oldu” diyemez.
Kızılay bildiğim kadarı ile sağlık ve insanlığa yardım için herkesin güvenini kazanmak amacıyla düşmanlıklara taraf olmaya değil, dostluklara ve hayra taraf olan, çalışma yapan bir kurumdur. Hiçbir zaman siyasal, ırksal, dinsel ve ideolojik nitelikteki ihtilaflara girmeyen, ülke genelindeki teşkilatlanmasında tarafsızlık ilkesini esas alan, dolayısıyla tüm siyasi partilere eşit uzaklıkta ve yakınlıkta olan bir dernektir Kızılay.
Ben henüz, Rize Kızılay’a kan vermiş değilim. Kansız biri de değilimdir. Korkudan kan veremiyorum. İğneyi görünce düşüp bayılırım. Çok yufka yürekliyimdir. Kızılay’dan hiçbir şahsı talebim olmamıştır. Yeni yönetimde görev teklif edilmiştir, kendilerine teşekkür ederek, Yeşilay’da faydalı olmayı arzuladığımı ifade etmişimdir. Zaten Kızılay, biz Yeşilay’ın abisidir.
Peki, gelelim Rize Kızılay’dan bahsetmeye. Kim ne derse desin, ülke genelinde Kızılay tarihinin en büyük başarılarına ve ilklerine imza atmıştır. Sadece yurtiçi değil, yurt dışındaki onlarca ülkede de. Diyebilirim ki ülkemizdeki en başarılı Şubelerden birisi de Rize Şubemizdir.
Bakınız, 2005 yılı yanı 01.10.2005 ile 2006 yılı sonu itibariyle bin 400 ünite kan, şu an 01 Mart 2007 itibarı ile 5 bin 900 ünite kan toplanmıştır. Nüfus oranlamasına vurulunca, Rize İlimiz Türkiye birincisi konumundadır. Rize Kızılay’ı ilimiz hastanelerinin tüm kan ihtiyacını karşıladıktan sonra, komşu illerin hastanelerinde yatmakta olan hastalarımıza da 800 ünite kan göndermiştir.
Rize Kızılay’ımız, Fatih mahallesinde taşımalı eğitim nedeniyle kapalı olan ilköğretim okulunu, adam akıllı onararak, Kızılay’a yakışı bir şekilde, Lojistik depoya dönüştürmüştür.
Güneysu’da hayırsever işadamı Şükrü ve Nurten TOPÇU ailesinin, Özürlüler eğitim ve Rehabilitasyon merkezi projesi tamamlanıp, ilgili taraflarla protokol imzalanmıştır. Buradan bu kadar büyük bir araziyi bağışa yapan Topçu ailesini kutluyorum. Bu projede Kızılay Rize Şube Başkanı M. Nuri Gezmiş Bey’le birlikte büyük emek veren, gündeme taşıyan Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali beyin kadım dostu, bu önemli projenin koordinatörü, Kıymetli ağabeyimiz Dursun Ali Erbaş beye de teşekkür ve şükranlarımızı sunuyorum.
İki yıl önce 100 üyesi bulunan Rize Kızılay’ın bugün 700’e yaklaşan üyesi vardır. Daha önce bir ofisi dahi bulunmayan Kızılay’ın şube ofisi giriş katında düzenlenerek, yeni bir kimlik ve vizyon kazanmıştır. Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir ortama taşınmıştır. Okullarımızda, tanıtıcı çadırlar, sergiler ve organizasyonlar yapılıp, bu çalışmalar devam etmektedir. Başarılı ama yoksul öğrenciler tespit edilerek, yurt gezilerine ve kamplara gönderilmiştir.
Yine ülkemizde meydana gelen felaketlere yardımsever halkımızın ayni ve nakdi destekleri sağlanmıştır.
İlimizde meydana gelen afetlerde anında afetzedelerin yanına gidilmiştir. Başta temiz su olmak üzere yeme ve barınma ihtiyaçları karşılanmıştır.
Yerel afet kurtarma ve yardım ekibi oluşturulmuştur.10 kişilik bu ekip tam teçhizatlı eğitim ve ilimizdeki KDRK Dağcılık kulübü ile protokol hayata geçirilmiştir.
Okullarımızda Kızılay haftası ile alakalı resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlenip dereceye girenlere çeşitli ödüller verilmiştir.
Kızılay’a kan bağışı, maddi ve ayni yardım yapan kurum, kuruluş ve kişilere plaket, teşekkür belgeleri bir törenle taktım edilmiştir.
Yerim kalmadığı için, Rize Kızılay’ın daha birçok faaliyetini yazamıyorum. Kısa sayılacak bir zamanda, Rize Kızılay’ı zirveye taşıyan hiçbir maddi ücret karşılığı olmayan bu kutsal görevi başarı ile yürüten Başkan Mehmet Nuri Gezmiş ve yönetimini candan kutluyor. Bu başarı trendlerinin hiçbir intifaya uğramadan devam etmesini Allah’tan diliyorum. İnşallah ecrini ahrette bol bol göreceklerdir. Hastaların çok dualarını aldıklarını kendileri de bilmektedirler. Kan verenleri de tebrik ediyorum. Başta ben olmak üzere kan veremeyenleri de bir an önce kan vermeye davet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum