1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. AYDER'DE KARSIZ KAR FESTİVALİ!
AYDER'DE KARSIZ KAR FESTİVALİ!

AYDER'DE KARSIZ KAR FESTİVALİ!

Vali Kemal Çeber: - "Biz, kar olmadan kar festivali nasıl yapılır onu gösteriyoruz. Bol kar olsa festivalini herkes yapar ama kar yokken festivali sadece Rizeliler yapar"

A+A-

RİZE (AA) - Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bu yıl 15'incisi organize edilen, "Ayder Kar Festivali" başladı.

ayderkarfest1-001.jpg

İlçenin turizm merkezi Ayder Yaylası'nda, Çamlıhemşin Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığınca düzenlenen festivalde, bölgede az kar olmasına rağmen renkli görüntüler ortaya çıktı.

ayderkarfest3.jpg

Görevliler, milli park girişinden itibaren trafik sorunu yaşanmaması için bölgeye özel araçla geçilmesine izin vermedi. Araçlarını park eden misafirler, minibüslerle yaylaya ulaştı. Bazı vatandaşlar ise festival alanına kadar yürümeyi tercih etti.

ayderkarfest2-002.jpg

Yaylada yeterli kar olmayınca Galerdüzü mevkisinden kamyonlarla taşınan karla, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Naci Edi ve 6 öğrencisinin yaptığı Zil Kale, ev ve kemer köprü gibi yöre mimarisinin tasvir edildiği heykeller ilgi gördü.
Bazı katılımcılar yağmura rağmen mangal yaptı, horon oynadı, naylonla az miktardaki karda kaymaya çalıştı.

ayderkarfest9.jpg

Festivalde, kadınlar ve erkekler kategorisinde kar üstünde halat çekme yarışı da yapıldı.

ayderkarfest8.jpg

- "Ülkenin en önemli destinasyonlarından birisi burası"
Vali Kemal Çeber, gazetecilere, bu yıl festivalin 15'incisini düzenlediklerini belirterek, "Biz, kar olmadan kar festivali nasıl yapılır onu gösteriyoruz. Bol kar olsa festivalini herkes yapar ama kar yokken festivali sadece Rizeliler yapar. Tulum ve kemençe başlayınca eğlenmemizi, doğanın tadını çıkarmamızı karsızlık da etkilemez." dedi.

ayderkarfest7.jpg

Ayder Yaylası'nın Türkiye'nin göz bebeği ve incisi olduğunu vurgulayan Çeber, "Burada ülkemizin tek kırsal dönüşüm projesi uygulanıyor. 1-2 yıl içinde burayı çok farklı göreceğiz. Ülkenin en önemli destinasyonlarından birisi burası. Rize'de 200 civarındaki yaylayı da turizme adapte etmeye çalışacağız." diye konuştu.
Çeber, her yıl festivalin bir öncekinden keyifli geçtiğine işaret ederek, "Bu sene kar biraz az ama onun alternatiflerini hazırladık." ifadesini kullandı.

ayderkarfest6.jpg

AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ise kar yağmasını beklediklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Yurdumuzda özlediğimiz bir şey. Çünkü kuraklık tehlikesi söz konusu. Burada da kar olmadan kar şenliği nasıl yapılır diye bütün dünyaya gösteriyoruz. Rizeliler bu konuda beceriklidir. Daha çok kar bekliyoruz. Kar olsa daha güzel olur. Bölgemiz turizm ekseninde gelişiyor. Rize-Artvin Havalimanı'ndan buraya bir saate gelmiş oluyorsunuz. Ayder bir marka ve bu marka da değerini artırıyor."

ayderkarfest5.jpg

Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu da Ayder'in, Karadeniz'in incisi olduğunun altını çizerek, "Burada kış festivali düzenliyoruz. Gerçekten insanların bu tür etkinliklere ihtiyacı var. Dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyaçları var." dedi.
Festival, yarın gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle devam edecek.

ayderkarfest4.jpg

ayderkarfest12.jpg

ayderkarfest11.jpg

ayderkarfest10.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum