1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Aydın Doğan borsada dibe vurdu
Aydın Doğan borsada dibe vurdu

Aydın Doğan borsada dibe vurdu

Bir zamanlar İhlas Finansla ilgili kendi medya organlarında spekülatif haberler yaparak şirket alacaklılarını panikletip firmayi iflas ettirmişti!

A+A-

Aydın Doğan kendi kazdığı kuyuya düştü. Bir zamanlar kendi medyasında yaptığı spekülatif haberlerle İhlas Finans yatırımcılarını manipüle eden Doğan Gurubu, şimdi kendi günahının diyetini ödüyor. 

Olan yine küçük yatırımcıya oldu

Önce kaçak akaryakıt dağıttıkları gerekçesi ile EPDK tarafından verilen 500 milyon dolarlık ceza, ardından basında çıkan vergi kaçağı haberleri nedeniyle, borsada işlem gören Petrol Ofisi hisselerini alan küçük yatırımcıların zararı had safhada. Petrol Ofisi’nin piyasa değerinde yıllık yüzde 35’e varan değer kaybı nedeniyle zor günler yaşayan POAŞ yatırımcıları, yönetimdeki usulsüzlükler nedeniyle mahkemeye gitmeye hazırlanıyor.

BORYAD DEVREDE

Borsada yatırım yapan küçük yatırımcılar tarafından oluşturulan ve şirketlerdeki usulsüzlükler nedeniyle zarar gören yatırımcıların hakkını arayan Borsa Yatırımcıları Derneği, özellikle son iki olayda büyük darbe yiyen POAŞ yatırımcılarının hakkını mahkemeye taşıyacak. Tek tek bütün küçük yatırımcıların Yönetim Kurulu üyelerine şahsi dava açma haklarının ortaya çıktığına işaret eden BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan, bu durumda kendilerinin de Petrol Ofisi yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

POAŞ’A SUÇ DUYURUSU

Bahçuvan, vergi kaçırma olayi ile ilgili olarak, Petrol Ofisi’nin idare aleyhine bir dava açmasını ve bu davanın sonucunu bekleyeceklerini, eğer dava açılmazsa, Petrol Ofisi yöneticileri hakkında küçük yatırımcıları zarara uğratmaktan dolayı suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

POAŞ’a yatırım yapan yatırımcılar son dönemde yaşanan gelişmelerden dolayı büyük kayıp yaşıyor. 2006 yılı başında piyasa değeri, 2.6 milyar YTL olan şirketin İMKB’de işlem gören hisse fiyatı ise 6.05 YTL’ydi. Yılın ilk çeyreğinde İMKB’de iyi bir performans gösteren şirket hisseleri 31 Mart 2006 tarihinde 8.73 YTL’ye, şirketin piyasa değeri ise 3.6 milyar YTL’ye kadar yükseldi. Ancak daha sonra şirketin hisseleri ve piyasa değeri sürekli düşmeye başladı. Ağustos 2006’da EPDK’nın lisanssız bayileri ürün veren dağıtım şirketlerine verdiği 1.6 milyar YTL’lik cezanın en yüksek payı 600 milyon YTL ile Petrol Ofisi ve Erk’e verilmişti.

1.8 MİLYARLIK KAYIP

Cezanın verildiği 31 Ağustos tarihi itibarıyla şirket hisseleri de İMKB’de düşmeye başladı. Bu tarihte şirketin hisse fiyatı 5.55 YTL, piyasa değeri de 2.3 milyar YTL değerindeydi. Bu tarihten sonra sürekli düşmeye başlayan şirket hisseleri son yaşanan vergi kaçağı olaylarının ardından 4.44 YTL’ye geriledi. Şirketin piyasa değeri ise 1.8 milyar YTL’ye geriledi. Böylece şirketin piyasa değeri 8 ayda yaklaşık 1.8 milyar YTL düştü.

POAŞ 3 günde yüzde 19.51 düştü

Petrol Ofisi’nde vergi kaçağı raporu şirketin İMKB’deki hisse fiyatlarını da vurda. Dün kapanış itibarıyla şirket hisseleri hafta başından bu yana yüzde 19.51 değer kaybetti. Haftanın ilk günü yüzde 9.35 değer yitiren Petrol Ofisi hisseleri önceki gün de yüzde 5.15 düşmüştü. Hafta başında 5.35 YTL’den 4.85 YTL’ye gerileyen PO hisseleri önceki gün 4.60 YTL’ye, dün de 4.44 YTL’ye geriledi. Petrol Ofisi’nin piyasa değerindeki haftanın ilk günü yaşanan 150 milyon dolarlık kayba salı günü de 80 milyon dolarlık düşüş eklenmişti. Ve iki günde piyasa değeri 230 milyon dolar gerileyen Petrol Ofisi’nin değeri dünkü kayıpla 270 milyon dolara ulaştı.

DİĞER DOĞAN ŞİRKETLERİ DE TEPETAKLAK

Petrol Ofisi ile ilgili yaşanan gelişm

lerin ardın hafta başından bu yana Doğan Grubu’nun İMKB’de işlem gören diğer şirketleri de değer kaybediyor. Hafta başından bu yana, dünkü kapanış itibarıyla Doğan Holding hisseleri yüzde 10.5, Hürriyet Gazetecilik yüzde 6.4, Milliyet Pazarlama yüzde 12.5, Doğan Yayıncılık yüzde 0.6, Ditaş Doğan yüzde 8.4, Doğan Burda yüzde 5.6 ve Çelik Halat yüzde 3.5 değer kaybetti.

‘Yatırımcılar mağdur oldu mahkemeye gideceğiz’Borsa Yatrımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali - Bahçuvan AKŞAM’a şu açıklamaları yaptı:

“Petrol Ofisi ile ilgili son meydana gelen olaylar ve basında yer alan haberler nedeniyle borsa yatırımcısında büyük bir huzursuzluk yaşanıyor. EPDK’nın verdiği cezalar ve yaşanan son olayla birlikte küçük yatırımcılar büyük zarar etti. EPDK’nın verdiği ceza kesinleşirse ve yöneticilerin usulsüzlük yaptığı belirlenirse, tek tek bütün yatırımcıların Yönetim Kurulu üyeleri aleyhine dava açabilme olanağı olacaktır. Biz de buna göre suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyoruz. Vergi kaçırma olayında da benzer bir şekilde eğer Petrol Ofisi idare aleyhine bir dava açarsa bu davanın sonuçlanmasını bekleyeceğiz. Dava açılmazsa da bu konuda küçük yatırımcılar yine yapılan usülsüzlük ve zarardan dolayı şirket yöneticilerine dava açabilecekler. Bunun için de suç duyurusuna hazırlanıyoruz. Bu konuda SPK’nın tavrının ne olacağı da bizim açımızdan önem taşıyor. Ama umarım son yaşanan olayların seçim süreci ile bir ilgisi yoktur. Siyasetin bulaşması iyi birşey değil”

GEMİYİ İLK DARBAZ TERK ETTİ

Uzun yıllardır Doğan Grubu’nda üst düzey görevlerde bulunan ve son olarak şirketin CEO’luğuna atanan Tufan Darbaz’ın kendi isteğiyle gruptan ayrılacağının açıklanması iş dünyasında “sürpriz” olarak nitelendi. Nedeni ne olursa olsun cezalar ve vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla gündeme gelen holdingten ilk ayrılan isim CEO Tufan Darbaz oldu.

Doğan Grubu’ndan çevreye yapılan açıklamalarda Darbaz’ın sağlık sorunları nedeniyle görevi bıraktığı belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum