1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Aydın Doğan'ın son 5 günü!
Aydın Doğan'ın son 5 günü!

Aydın Doğan'ın son 5 günü!

Aydın Doğan'ın Petrol Ofisi'nden dolayı kesilen cezayı ödemesi için 5 gün süresi kaldı.

A+A-

YİMPAŞ dosyasıyla Hükümet'i köşeye sıkıştıran Aydın Doğan'ın Petrol Ofisi'nden dolayı kesilen cezayı ödemesi için 5 gün süresi kaldı. Kim pes edecek? Aydın Doğan mı Hükümet mi?
Lisanssız bayilere dağıtımda 28 petrol şirketi içinde en yüksek cezayı alan POAŞ için Doğan Grubu'nun hükümete karşı açtığı Yimpaş dosyası sonuç vermedi. Ödemelerde son 5 gün
EPDK'nIn 28 akaryakıt dağıtım şirketine geçen ağustos ayında kestiği 1.6 milyar YTL'lik cezanın tahsilatı için son 5 güne girildi. Böylece Doğan Grubu ile hükümet arasındaki kavga da doruğa ulaştı. Ağustos ayında kesilen cezalara karşı en büyük cezayı alan POAŞ ve diğer petrol şirketlerinin, cezaların iptali için Ankara'da yapılan kulis çalışmaları sonuç vermeyince ve petrol şirketlerinin açtığı davavlar da henüz sonuçlanmayınca, başta Hürriyet olmak üzere Doğan Grubu'nun diğer gazeteleri Milliyet ve Radikal Yimpaş dosyasını yayımlamaya başladı. Günlerdir süren yayına rağmen, hükümetin cevap vermemesi üzerine Hürriyet 'Yimpaş'çı milletvekili ve bakanları açıklayacaklarını' yazınca, hükümetten ilk tepki Başbakan Erdoğan'ın il başkanları toplantısında yaptığı konuşmayla geldi.
Reste restle cevap
'Hodri meydan' diyen Erdoğan, 'Medya patronlarına sesleniyorum, elinizde bir belge varsa bana getirin kapımız açık, bizzat ben takip edeceğim' diyerek rest çekti. Doğan Grubu'nun Yimpaş'la ilgili hükümeti hedef alan yayın bombardımanına reğmen, vergi daireleri önceki gün petrol şirketlerinin borçlarını ödemesi ile ilgili tebligata başladı. Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, akaryakıt şirketlerine verilen cezalarla ilgili olarak, Salı gününden bu yana tebligatların yapıldığını, dün itibarıyla da tebligatların hepsinin büyük ölçüde gittiğini bildirdi.
Lisanssız bayilere petrol dağıtımı yapan büyük şirketlere kesilen cezaları ödememek için başta 499.4 milyon YTL ile en büyük cezayı alan Petrol Ofisi, Danıştay'a dava açtı. Ancak Maliye Bakanlığı EPDK'nın kestiği cezayı tahsil etmek için devreye girdi, tebligatlar gönderildi. Bunun üzerine Petrol Ofisi ve iştiraki ERK Petrol Yatırımları ile Turcas Petrol, EPDK'nın verdiği cezaların, ödemesine ilişkin ödeme emirlerinin geldiğini, ödeme emirlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması için ayrı bir dava dava açacaklarını İMKB'ye bildirdiler.
Teminat ve taksitlendirme yapılabilir
Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, Maliye Bakanlığı'nın hiçbir zaman söylenenlerle değil, yapılması gereken neyse onunla ilgili hareket ettiğini, bu konuda da böyle olduğunu söyledi. Arıoğlu 'Tebligat yapılır, bunun ödeme emrinde yedi günlük süre vardır. O sürede mükellef ister ödemeyi tercih edebilir, yürütmeyi durdurma davası açıp kazanırsa, yürütmesi durur ya da, teminat göstermek kaydıyla bizden taksitlendirme talebinde bulunabilir. Bütün bunları izleyeceğiz'dedi. Petrol şirketlerinin Danıştay'a açtıkları dava cezanın tahsili için engel oluşturmuyor. 6183 sayılı Amme Alacakları Kanunu'na göre, tahsil edilecek olan cezanın dayandığı Petrol Kanunu, 5236 sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine tabi değil. Bu nedenle tahsilat için Danıştay'ın vereceği kararın sonucunun beklenmesine gerek yok. Petrol şirketleri cezaları ödeme emrinin tebliğ tarihinden itibaren 7 iş günü (bugünden itibaren 5 işgünü) içinde cezayı ödemezse, Defterdarlıklar'da haciz kararına kadar gidebilen büyük yetkiler bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.