1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. AYDIN’IN SORUMLULUĞU
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN’IN SORUMLULUĞU

A+A-

Aydın taraf olmaktır. Aydının tarafsız, nötr olma lüksü yoktur. Bi taraf olan taraf olanlarca bertaraf olurlar.

Nasıl olmalı?

Herkes Felsefe Yapmalı: Felsefe yapmak negatif şeyler söylemek ya da zırvalamak değildir. Felsefe yapmak sorgulamaktır. 5N1K(Ne-Neden-Niçin-Niye-Nasıl-Kim) formülü ile anlamaya çalışmaktır. Karşımızdakini, çevremizdekini, doğayı ve dünyayı anlamaya çalışmaktır. Bize dayatılan, şartlanmamızı sağlayan bilgilerin ardındaki niyetleri ancak felsefe yaparak sorgulayabiliriz.

Herkes Siyaset Yapmalı: Siyaset yapmak sadece bir ülkenin yönetimine talip olmak değildir. Siyaset yapmak kendi geleceğine sahip çıkmaktır. Geleceğimiz ile ilgili kararları başkalarına bırakmamak, kendimiz vermektir. Siyaset yapmadığını söylemek aynı zamanda siyaset yapmaktır. Bu tarz mevcut sistem ve düzenden yana olmakla eş değerdir. Güçlüden, kazanandan yana taraf olmaktır. İnsan yaşıyorsa her ne şekil olursa olsun siyaset yapıyor demektir. Hiç kimse siyasetten yana nötr değildir. Mutlaka bir taraftadır. Buna rağmen tarafsız olduğunu söyleyip siyaset yapmadığını söylemek mevcuttan, güçlüden yana olup takı ye ve kurnazlık yapmaktır.

Herkes Entelektüel Olmalı: Entelektüel olmak toplumun tüm sorunları ile ilgilenmeyi gerektirir. Aydının kendi uğraşı dışına çıkması demektir. Aydın ya da bilim insanı kendi konusunda derinlemesine bilgiye sahiptir, uzmanlaşmıştır. Fakat çağının sorunları ile ilgilenmiyorsa sadece uzmandır. Aydın veya entelektüel değildir. Bu sıfatları hak etmiyordur. Aydın çağının tanığıdır.

Aydın sözcüğünden anladığımız aydınlanmış insan değil, ışığını aydınlatmaya kullanan insandır. İşte bu tür insanlar entelektüeldir. Ülke olarak çok az entelektüel insan çıkarabilmişiz. Bu tür uğraşlardan çok her akşam TV ler de kafamıza kazınan tele vole kültürü ile meşgulüz.

Taraf Olmak: Herkes bir şekilde taraftır. Aydının tarafsız olduğunu iddia etmesi, sıradan vatandaşın tarafsız olduğunu iddia etmesinden çok daha vahim ve tehlikelidir. Aydının tarafsız olması gerektiği toplumun büyük çoğunluğunun görüşüdür.

Tarafsız olmak ne demektir?

Sosyal yaşamda tüm ideolojilerden uzak olmak mıdır?

Tüm yaklaşımların dışında yer almak mıdır?

Tarafsız olmak, bence düpedüz, sorgusuz-sualsiz egemen siyasal ve sosyal anlayışın çizgisinde olmaktır. Araştırmalarımız, bulgularımız, kurulu düzeni sorgulamayan, ona zararı dokunmayacak şekilde örtülü bir biçimde onaylamaktır.

Aydın tarafsız olmak yerine dürüst ve açık olmak, tarafını korkmadan ortaya koymak zorundadır. Tarafsız olmakla böbürlenmek yerine hangi tarafta olduğunu gerekçeleri ile cesur bir şekilde açıklayabilecek yüreğe sahip olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum