1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Aygün'den Karadeniz uyarısı
Aygün'den Karadeniz uyarısı

Aygün'den Karadeniz uyarısı

ATO Başkanı Sinan Aygün petrol ve doğalgaz rezervi bakımından 2'nci Ortadoğu sayılan Karadeniz'in, yeni Petrol Yasası ile elden çıkacağını iddia etti.

A+A-

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, petrol ve doğalgaz rezervi bakımından 'ikinci Ortadoğu' sayılan, yeni enerji kaynağı metan hidrat (donuk gaz) açısından da çok zengin olduğu tahmin edilen Karadeniz'in, yeni Petrol Yasası ile elden çıkacağı iddiasında bulundu.
Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği yasanın, denizlerde bulunacak ham petrolün üretiminden alınacak devlet hissesi oranlarını düşürdüğünü, ayrıca su derinliğine bağlı olarak yüzde 30'a varan ek indirimler getirdiğini bildirdi. "Karadeniz'deki petrol, doğalgaz ve metan hidrat varlığı, ülkemizin kaderini değiştirebilir" diyen Aygün, "Ancak bu yasa ile yabancı bayraklı gemiler Karadeniz'de yelken açacak. Yasa çıkar çıkmaz uluslar arası petrol devleri 'yelkenler fora' diyecek" dedi.
Aygün, 1991 yılında Rus arama gemileri tarafından Sinop açıklarında, 1997 yılında Mavi Akım doğalgaz boru hattının güzergahını belirlemek üzere Samsun Çarşamba açıklarında yürütülen çalışmalarda petrol açısından önemli bulgulara rastlandığını belirtti. 2005 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü'nce Sinop-Samsun arasında yapılan sismik araştırmalar sırasında ise gaz ve sıvı püskürten çamur volkanı bulunduğunu kaydeden Aygün, "Bu bölgede Kuveyt'dekine eşdeğer petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor" ifadesini kullandı.
Bilim adamlarına göre, Karadeniz'in Türkiye karasuları içinde üç önemli petrol, doğalgaz ve metan hidrat havzası bulunduğunu kaydeden Aygün, bunların, Sakarya Deltası, Akçakoca ve Kozlu açıklarını kapsayan Batı bölümü, Sinop-Samsun Havzası ve Giresun-Rize açıklarını kapsayan Doğu bölümü olduğunu belirtti.
KARADENİZ'İN DİBİNDEKİ SERVET
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yürüttüğü çalışmalarda, Karadeniz'in, geleceğin enerji kaynağı olarak gösterilen metan hidrat (donuk gaz) açısından zengin rezervlere sahip olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Aygün, şunları kaydetti:
"Karadeniz'in dibinde bir servet yatıyor. Bu servetin adı metan hidrat Bütün dünya, el değmemiş bu yeni enerji kaynağı üzerinde çalışıyor. Su ve metan gazının, uygun ısı ve basınç koşullarında donmasıyla oluşan metan hidrat donuk halden gaza dönüşürken 164 kat genişliyor. Amerika, metan hidratı yeni enerji kaynağı olarak seçti".
Bilim adamlarına göre metan hidratın petrolün de habercisi olduğuna işaret eden Aygün, "Yeni Petrol Yasası, bu serveti yabancıların ellerine teslim etmek anlamına geliyor" diye konuştu. Aygün, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden bilim adamlarına göre sadece Karadeniz'de değil Doğu Akdeniz'de de metan hidrat rezervleri bulunduğunu, Alman ve ABD'li ekiplerin Karadeniz'de metan hidrat aradıklarını bildirdi.
Yabancılara geniş imtiyazlar tanıyan Petrol Yasası'nın ulusal çıkarlar dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Aygün, şöyle devam etti:
"Burnumuzun dibinde, petrol ve doğalgaz kaynaklarının paylaşımı için kan dökülüyor. Enerji, Türkiye için de stratejik bir konu Her yıl petrol ve doğalgaz için milyarca dolar para ödüyoruz. Yeterince petrol ve doğalgaz araması yapamıyoruz. Yeni yasa, Türkiye'nin arama çalışmalarını geliştirecek şekilde yeniden düzenlenmeli".
Aygün, yeni yasanın bulunacak petrolden devletin alacağı hisseyi gereksiz yere düşürdüğünü ve devlet adına arama yapan TPAO'nun özelleştirilmesinin önünü açtığını da sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum