1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. ARTVİN

  4. Ayıları Vali'ye şikayet ettiler
Ayıları Vali'ye şikayet ettiler

Ayıları Vali'ye şikayet ettiler

Yasa gereği ayılara bir şey yapamadıklarını söyleyen vatandaşlar, kendilerinin de koruma kapsamına alınmasını istediler.

A+A-

Artvin'de vatandaşlar, köylere inerek bağ-bahçe ve arı kovanlarına zarar veren ayılara karşı kendilerinin ve mallarının koruma altına alınmasını istedi.
Artvin merkez, Şavşat, Borçka, Ardanuç ve Yusufeli ilçelerine bağlı köylerde bağ, bahçe ve arı kovanlarına zarar veren ayılara bir çözüm getirilmesini isteyen vatandaşlar, valiliğe giderek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Merkez Yanıklı Köyü'nde ikamet eden Mikail Yılmaz (56), yasa gereği ayılara bir şey yapamadıklarını söyleyerek, "Ayı geliyor, evimizin önündeki kovanları parçalayıp, bağ bahçemize zarar veriyor ve elimiz kolumuz bağlı izlemek zorunda kalıyoruz. Biz vatandaşların da koruma kapsamına alınmasını istiyoruz" dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Artvin Vali Yardımcısı Necmi Akman, konunun Çevre Bakanlığı'na bildirildiğini belirtti. Akman, "Son yıllarda ayı popülasyonunun arttığını müşahede ediyoruz. Vatandaşın mağdur olduğunu ve yasalar gereği bir şey yapılamadığı için konuyu Çevre Bakanlığı'na bildirdik" diye konuştu.
2002 yılından bu yana Artvin ve çevresinde yaklaşık 30 kişinin, ayıların ürünlerine zarar verdiği gerekçesiyle tedbir alınması için valiliğe dilekçeyle başvurduğu bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız