1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Ayıya ölü taklidi yapın!
Ayıya ölü taklidi yapın!

Ayıya ölü taklidi yapın!

“Bozayılarla yaşam” adlı bir rehber hazırlayan Doğa Derneği, bu ayıların saldırılarına karşı vatandaşlara ilginç önerilerde bulundu.

A+A-

 Dernek, bozayı saldırısında önce ölü taklidi yapın diye uyarırken ardından da, “Bu pasif durumunuza rağmen bozayı sizi ısırmaya kalkarsa zor durumdan kurtulmak için elinizden geleni yapın!” şeklinde uyardı.
Doğu Karadeniz bölgesinde zaman zaman yaşanan ayı saldırılarına karşı alınması gereken önlemlerin de yer aldığı “Bozayılarla yaşam” adlı bir rehberi hazırlayan Doğa Derneği vatandaşlara ilginç uyarılarda bulundu. Boz ayıların doğanın önemli hayvanlarından olduğu vurgulanan rehberde ormanlarda çalılık ya da sarp dağlık alanlarda yaşayan boz ayıların genellikle insanlardan uzak durduğu belirtildi. İşte kitaba göre bir bozayı ile karşılaşıldığında yapılması gerekenler:

— Boz ayıyla yakın mesafede karşılaşırsanız sessiz ve soğukkanlı olmaya çalışın
— Boz ayı yoluna devam etmiyorsa insan olduğunuzu algılamasına izin verin
— Bir boz ayıdan asla koşarak uzaklaşmayın
— Boz ayı saldırıya geçerse cenin pozisyonu alın ve ölü taklidi yapın

İşte bu uyarılar bölümünü sonunda hayli dikkat çeken bir bölüm yer alıyor. Uyarıda “Boz ayı pasif durumunuza karşın harekete geçer ve sizi ısırmaya kalkarsa bu sizi besin olarak gördüğüne işaret eder. Bu durumdan kurtulmak için elinizden geleni yapın” ifadeleri yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız