1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Bakırcı veda ediyor!
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakırcı veda ediyor!

A+A-

Rize Belediye başkanı Halil Bakırcı 2014 Mart ayında veda ediyor. Aday olmayacak, dahası bizim aldığımız haberlere göre aday gösterilmeyecek.

2009’da da aday gösterilmeyecekti; Başbakan'ın annesi, oğlu gibi sevdiği Bakırcı için, Başbakan Erdoğan’a; "Bir dönem daha şans ver, aksi halde çok üzülür” dediği, Başbakan Erdoğan’ın da annesinin telkiniyle Bakırcı’yı kırmadığı, herkes tarafından biliniyor.

2009’da Rize’de ne olmuştu, hatırlayalım. Seçmenin yüzde 79’u sandığa gitti. AK Parti, dolayısıyla Halil Bakırcı 22.475 bin oyla yüzde 47 ile başkan seçilirken, Anavatan Partisi’nin(ortak) adayı Kenan Bıyık, 20 bin oyla yüzde 42 oy almıştı.

Anlayacağınız Bakırcı, az bir farkla seçilmişti. AK Parti, bu seçimlerde risk almayacak. Bu yüzden Başbakan Erdoğan Rize’de vizyonu yüksek, seçimi rahat alacak bir adayın bulunması için teşkilata talimat vermiş. Bazı isimler telaffuz ediliyor ama şimdilik yazmıyoruz. Aday aranıyor. Merkez sağdan bir aday da çıkarabilirler. Hatta Bakan Hayatı Yazıcı, sürpriz aday bile olabilir. Yine  THY Genel Müdürü  Kotil ya da Yönetim Kurulu başkanı Hamdi Topçu da olabilir.

CHP’ nın adayı Kenan Bıyık mı?

Rize’de Belediye başkanlığı seçimleri AKP ile CHP arasında geçecek. Rize’de MHP’de varlık gösterse de fazla oy alamaz. CHP’nın adayı tekrar Kenan Bıyık olabilir. Bana göre de iyi tercih olur.Kenan beyin emeği ve masrafı çoktur.En azından benim gönlümdeki aday Kenan  beydir.

Eğer Rize’de, 2009’daki gibi AKP’ye karşı ittifak yapılırsa, AKP yine zorlanacaktır. CHP-MHP-DSP diğer partiler ortak aday çıkarmanın uğraşı içindeler. Yine de Başbakanın ilinden seçimi almak kolay değil. 

 Üniversiteye rektör aranıyor

Rize’de önemli bir makam da Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğüdür. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz aylarda bazı entrikalar döndü ve mevcut rektör Arif Yılmaz hoca istifa etmişti. Arif hoca, çok değerli bilim adamıydı, kendine yakışanı yaptı, onurlu davrandı. Sonrasında da emekli oldu.

Şimdi vekâleten, üniversiteyi seçimlere götürecek olan Prof.Dr. Hüseyin Kahraman atandı.Kendisini bir Rizeli olarak tanımıyorum. Ancak Üniversitedeki çalkantılar bitmedi. Anlaşılan o ki, Hoca da tutmadı. Üniversite’yi Başbakan’ın adına ve iline layık bir noktaya taşıma noktasında ufkunun yetmeyeceğine dair ciddi kaygılar var.Rizeli böyle düşünüyor.

Başbakan Erdoğan, Rize’de siyaset yapacak, inşaat müteahhitliği öğrenecek hoca değil, bilimle uğraşacak, Üniversiteyi her alanda başarıya götürecek, vizyonu yüksek, bilimle uğraşacak bir rektör arıyor. Bunda da çok haklıdır.

Kuşkusuz ki, Başbakan’ın ilindeki bir üniversite her alanda şanslı bir üniversitedir. Ancak bunu başarıyla yönetecek, Başbakanı zora sokmayacak, hatta başarılarıyla övünülecek bir üniversiteyi yapacak rektör çok önemlidir.

Bu rektörün bölgeden olması da gerekmiyor. Bürokrasiyi bilen,Ankara’yı tanıyan,YÖK  ile ilşkileri bulunan,Maliye’den kaynak aktarımında güçlük çekmeyen,herkesi kucaklayan bir bilim adamı olmalı. Ancak, mutlaka ufku olmalı. Üniversiteyi bütün bu avantajları ile çağı okuyan ve okutan bir kurum haline getirebilecek bir yaklaşımı benimsemeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
18 Yorum