1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Başbakanlık Etik Kurulu affetmiyor
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakanlık Etik Kurulu affetmiyor

A+A-

Başkanlığını Prof. Dr. Bilal Eryılmaz’in yaptığı Başbakanlık Etik Kurulu, kamu kurumda görev yapıp, etik davranmayan, menfaat sağlayan, kamu mallarını kendi çıkarları doğrultusunda, makam araçlarını görev dışı kullananları affetmiyor, bu davranışta bulunanları Resmi Gazete’de teşhir ediyor.

Kurul, son olarak; oğlunu torpille işe aldıran, alkollü makam aracını kullanan ve bir kadınla gönül bağı kuran Bursa-Kemalpaşa eski Kaymakamı Âdem Saçan’a kınama cezasını verdi.

Kurul, bölgemizdeki bazı makam sahipleri ile ilgili gelen şikayetleri de inceliyor. Şimdilik kurum ve kişilerin ismini vermiyorum.

***

Başbakanlık Etik Kurulu; daha önceden de Tekel eski Yönetim Kurulu Başkanı (halen Türk Hava Yolları Genel Müdür yardımcısı) Kazım Çalışkan, Pazarlama ve Dağıtım eski Genel Müdürü Adnan Top, Sigara Sanayisi eski Genel müdürü Ahmet Eray Atay’a; Konya’da beş yıldızlı bir otelde; tekel bayilerinin paralarıyla kaldıkları gerekçeleri ile resmi Gazetede teşhir edilmişlerdi.

Aynı Kurul, Kazım Çalışkan’ın Tekel Yönetim Kurulu başkanı olarak görev yaptığı dönemde, Ankara Atatürk Orman Çiftliği’ndeki bir Tekel lojmanına 100 bin TL masraf yaptırarak, “konukevi” isim altında iki yıl boyunca; ailece kaldığı, Tütün Üst Kurulu Başkanı seçilince de aynı kampusta bulunan üç katlı misafirhaneyi onartıp, Vakıfbank’ın tekel çalışanlarına promosyon olarak dağıtılması için ödediği 352 bin TL parayla kendine kalacağı konut yaptırdığı iddiasını de inceliyor

Kurul, Tekel-Ankara eski Başmüdürü ve bazı Tekel müfettişlerine ait ihbar mektubu ve belgeleri incelerken, Kurul Başkanı Çalışkan, bu görevinden istifa ettirilerek, THY Genel Müdür Yardımcısı olarak gönderildi. Kazım Çalışkan ile ilgili bilgileri kulağına giden Başbakan Erdoğan, hemen gereğini yapılması talimatını verdi ve kurul başkanlığından istifa ettirildi.

***

Başbakanlık Etik Kurulu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’a 2008/37 nolu karar ile eşine ait arazilere imar yaptırarak menfaat sağladığından, Erzurum Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’e de 2008/97 nolu kararı ile tarafsız davranmadığından kusurlu bulurken, Petrol İşleri Genel Müdürü Erdal Gülderen, Sosyal Güvenlik Kurumu başkan yardımcısı Veysel Uyar, Serinhısar Belediye başkanı Hüseyin Gemi, Uşak-Sivaslı Belediye Başkanı Sedat Yıldırım’ı de resmi Gazete’de teşhir etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum