1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Başkan, cami yerine işyerlerini yıktı
Başkan, cami yerine işyerlerini yıktı

Başkan, cami yerine işyerlerini yıktı

Cami yıktırmam diyen Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Yeni Rize Bulvarı Projesi'nde değişikliğe giderek caminin yanındaki iş yerlerini yıktırdı.

A+A-

Göktürk FIRAT - Yeni Rize Bulvarı Projesi kapsamında yıkılıp yıkılmaması tartışma konusu olan tarihi Orta Cami itilafı, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın bulgunu ilginç bir metotla aşıldı. Tarihi Orta Cami, önceki dönem Rize Belediye Başkanı Hızır Hop tarafından yıkılmak istenmişti. Anavatan Partili (ANAP) eski Rize Belediye Başkanı Hızır Hop, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun engeli ile karşılaşınca camiyi yıkabilmek için bir benzerini 20 metre uzaklıkta inşa ettirmişti. Yapılan Mahalli İdareler seçiminde görevi Hop'tan devralan Ak Partili (AK Parti) Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Orta Camisi'nin yıkılmasına karşı çıkarak görevde bulunduğu sürece kimsenin camiyi yıkamayacağını söylemişti. İki başkanın fikirleri uyuşmayınca ortada aralarında 20 metre mesafe bulunan bire bir özellikleri sahip iki cami çıktı. Orta Cami yıkılamadığı için cadde genişletme çalışmaları gerçekleştirilemeyince proje üç yıl askıya alındı.
Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, camiyi yıkmadan projeyi devam ettirebilmek için ilginç bir yol buldu. Bakırcı cami çevresindeki esnafla anlaşarak iş yerlerinin kamulaştırmasını gerçekleştirdi. Camiyi yıktırmayan başkan cami çevresindeki iş yerlerini yıkarak genişletme çalışmaları için düğmeye bastı. İlk olarak Koç Rize Bezleri firmasına ait 42 metre karelik bir iş yeri 170 bin YTL karşılığında kamulaştırılarak yıkıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, "Ben cami yıkan başkan olarak anılmak istemedim. Belki bu yöntem biraz daha masraflı oldu ama hem bizim hem halkımızın vicdanı rahat. Orta Cami yıkılsaydı cadde düz bir şerit halinde olacaktı. Şimdi camiyi ortasına alıp çevresinden geçecek." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız