1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Batı, Türkiye'nin haline şaşırmış!
Batı, Türkiye'nin haline şaşırmış!

Batı, Türkiye'nin haline şaşırmış!

Sabah kurban kesen, camiye giden insanların gece içki içerek yıl başı kutladıklarını yazan İngiliz The İndependent Gazetesi şaşkınlığını gizleyemedi!

A+A-

Şairin dediği gibi;
Bir elimizde kadeh
Bir elimizde Kuran
Şu yarım yamalak dünyada
Ne tam kafiriz
Ne tam müslüman...

Çifte Bayram Yapan Türkiye Batı'yı Şaşırttı
İngiliz The İndependent Gazetesi, Türkiye'de Bayramın ve Yılbaşı Tatillerinin Denk Düştüğüne, Bu Sadece 64 Yılda Bir Olduğuna Dikkat Çekerken Türkiye'de Sabah Kurban Kesen, Camiye Giden İnsanların Gece İçki İçerek Yıl Başı Kutladıklarını Kaydetti. Gazete, "Kurban Bayramı'nın Sembolizmi ile Yıl Başı'nın Eğlence Felsefesi Arasındaki Çelişki Daha Derin Olamazdı" İfadesini Kullandı.
Türkiye'de bayram ve yıl başı birlikte kutlanması yurt dışında dikkat çekti. The İndependent gazetesi, Türkiye'de bayramın ve yılbaşı tatillerinin denk düştüğünü belirterek "Bu sadece 64 yılda bir oluyor" diye yazdı. Gazete, Pazar günü sabahı kurban kesen, camiye giden insanların gece içki içerek Yıl Başı kutladıklarına dikkat çekti.
İngiliz The İndependent gazetesi, "Türkiye, Yıl Başında Çifte Kutlama Yaptı" başlıklı haberinde "Sadece 64 yılda bir meydana gelen, İslami ve Gregoryen takvimlerinin şans eseri denk düşmesi sayesinde Türkiye, Pazar gecesi 2007 yılının gelişini kutlamak için iki özel ve güçlü nedenleri vardı" değerlendirmesini yaptı. Türklerin Pazar günü binlerce koyun ve inek kurban ederek güne başladığını belirten gazete şöyle devam etti:
"Ülkenin İslami mirasını, modern kurucusu Kemal Atatürk'ün Batı yanlısı ve laik görünümünü birleştirme kabiliyetini yansıtan ilginç bir çelişkiler gününde Türkler, gününe dini törenlere göre binlerce koyun ve ineği kurban ederek başladı ve geceyi biranın neşe kattığı Yıl Başı partileri ve canlı sokak dansları ile bitirdiler."
MÜSLÜMAN ÜLKELERİNİ ŞOKE EDECEK STİL
Diğer birçok Müslüman ülkesinin aksine Türkiye'nin, uzun bir süreden beri Yıl Başı partilerle kutlamadan yana bir tutum sergilendiğini belirten gazete, Türkiye'nin, Yıl Başı Avrupa komşuları gibi daha yalın Müslüman ülkelerini "şoke" edecek bir stil ile kutlamadan yana olduğunu kaydetti.
The İndependent, Pazar sabahının İstanbul'daki Müslümanların camilere akın ettiğine, Eyüp Sultan'ın dolup taştığına dikkat çekerken Yıl Başı dostları ile İstanbul'daki barlarda içki içerek kutlamadan önce genç bir boğa kurban eden 36 yaşındaki Eren Ahmet adlı işadamını örnek gösterdi.
Eren Ahmet'in "Avrupa, kendisini bir Hıristiyan Klübü olarak görebilir ancak Türkiye sadece bir İslam ülkesi değil. Belki bu Yıl Başı insanlar Türkiye'nin farklı bir yönünü görebilecek. 64 yılını almayacağını umarım" sözlerini yansıtan gazete, "Kurban Bayramı'nın sembolizmi ile Yıl Başı'nın eğlence felsefesi arasındaki çelişki daha derin olamazdı" ifadesini kullandı.
Yıl Başı gecesinin tamamen farklı bir Türkiye'nin ortaya çıktığını belirten gazete, bu Türkiye'nin "Batı'ya heyecanla bakan, Yıl Başının şevkini ve sekülerizmi kucaklayan" bir Türkiye olduğunu kaydetti. Gazeteye konuşan genç bir Türk de "Sabah camiye gittim şimdi ise parti yapıyorum. Bu konuda Türkiye'de bir sorun yok. İyi bir Müslüman olmak, içmemekten önemlidir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum