1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Baydemir: Tekliyorsun Başbakan
Baydemir: Tekliyorsun Başbakan

Baydemir: Tekliyorsun Başbakan

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir: “Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek ampul. Başbakan! Tekliyorsunuz.”

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorununun çözümü konusunda tutum değiştirdiğini belirterek, “Ne diyor Sayın Başbakan? Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek ampul, tekliyorsunuz Sayın Başbakan, tekliyorsunuz” dedi.

DTP’nin desteklediğini açıkladığı bağımsız milletvekilleri adayları, seçim sonrası koalisyon yapabileceği spekülasyonları yapılan AKP’ye ağır eleştiriler getiriyor. Kayapınar’da Selahattin Demirtaş Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, klasik bir seçim çalışması yürütmediklerini söyledi. Baydemir, “Çok daha derin anlamı olan bir barış mücadelesinin, bir var olma çabasının uğraşını veriyoruz” dedi. Baydemir, Başbakan Erdoğan’ın seçim konuşmalarına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Buradan halkın sorması lazım. Siz 365 kişi ile ne yaptınız da bundan sonra yapacaksınız? Sayın Başbakan Diyarbakır’da 12 Ağustos 2005’te beni de heyecanlandıran bir konuşma yapmıştı. Sonra konuşmayı Yüksekova’da sürdürdü. Türkiyelilik üst kimliği, çok dillilik, çok kültürlülük, toplumsal barış, Kürt sorununun varlığı ve demokratik çözümü gibi. Şimdi Sayın Başbakanın Türkiye’nin dört bir yanında yaptığı seçim mitinglerine bakıyoruz. Ne diyor Sayın Başbakan? Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek ampul. Tekliyorsunuz Sayın Başbakan, tekliyorsunuz.”
Başbakan Erdoğan, Ağustos 2005’te Diyarbakır’da TOKİ konutlarının devir teslim töreninde yaptığı konuşmada “İlla her soruna bir ad koymak da gerekmez. Çünkü sorunlar hepimizindir. Ama illa ’ad koyalım’ diyorsanız Kürt sorunu bu milletin bir parçasının değil, hepsinin sorunudur. Benim de sorunumdur. Sorunların parça parça adresi olmaz. Bütün sorunlar Türk olsun, Kürt olsun, Çerkez olsun, Abaza olsun, Laz olsun bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak sorunudur. Çünkü güneş herkesi ısıtır, çünkü yağmur herkes için rahmettir. Çünkü herkes aynı toprağın insanıdır, insanıyız, millet olmak işte budur” demişti.

KÜRTLERİN MECLİS’TE SESİ YOK

Bağımsız adaylardan Selahattin Demirtaş, 16 yıl önce DEP’li milletvekillerinin barış için TBMM’ye girdiğini belirterek, “Ama onlara cezaevlerinin, Ulucanlar’ın kapısını açtılar. Onlar direndiler, barış dediler. En son halkının huzurundayken bile Orhan Doğan’ın son sözleri barış oldu” dedi. Demirtaş, “Bu halkın 13 yıldır Meclis’te sesi yok. Ama yıllardır bu halkın vicdanı olmaya çalışan, sesi olmaya çalışan, baskılara, engellemelere, tertiplere rağmen bu halkın vicdanı olmaya çalışan belediye başkanlarımız var” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum