1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Baykal, açıklama istedi
Baykal, açıklama istedi

Baykal, açıklama istedi

''Başbakan hukuka karşı terör uyguluyor, sorumsuz davranıyor'' diyen CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ı derhal açıklama yapmaya davet etti.

A+A-

''Başbakan hukuka karşı terör uyguluyor son derece sorumsuz davranıyor'' diyen CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ı derhal açıklama yapmaya davet etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Başbakan Anayasa Mahkemesi'nden hak ettiği cevabı almıştır'' dedi. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında toplandı. Alınan bilgiye göre toplantı devam ederken Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun yaptığı açıklamaya ilişkin bilgilendirilen Baykal, bu konuda değerlendirmelerde bulundu.

''Başbakan hukuka karşı terör uyguluyor son derece sorumsuz davranıyor'' diyen Baykal'ın şu değerlendirmeyi yaptığı öğrenildi: ''

Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak karar verdikten hemen sonra Başbakan demokrasiye kurşun sıkıldığını söylemiş, tepkiler üzerine de sözlerinin Anayasa Mahkemesini değil beni hedef aldığını ifade etmişti. Ancak dünkü konuşmasında da kararın dayatmayla alındığını, yüz karası olduğunu söylüyor. Çok ağır hakaretlerde bulunuyor. Kim, kimler dayatmada bulunmuştur? Bir mahkemeye kim dayatma yapabilir?

Başbakanın Türkiye'de anayasal kurumlarla kavgalı ve bizzat kendisinin istikrarsızlığın kaynağı olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Herhalde tarihinde ilk kez Anayasa Mahkemesi heyeti bir başbakana cevap vermiş ve suç duyurusunda bulunmak zorunda kalmıştır. Bu bir başbakan için çok ağır bir durumdur. Başbakan Anayasa Mahkemesinden hak ettiği cevabı almıştır.''

Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bir süre önce yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarını da hatırlatan Baykal, ''Başbakan en yakınlarının bile bu görüşmenin içeriğinden haberdar olmadığını söylüyor. Bu kadar gizli tutulan ne olabilir? Rejimlerle ilgili görüşmeler mi yapılmıştır, mesajlar mı verilmiştir?

Bunları öğrenmek kamuoyunun en doğal hakkıdır'' diye konuştu.

Baykal, Başbakan'ın bu konuda açıklama yapmak zorunda olduğunu savunarak, açıklama yapılmadığı sürece spekülasyonların önlenemeyeceğini kaydetti.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Baykal, TBMM'de yarın cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik Anayasa değişikliğinin ikinci oylamasının yapılacağına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Sezer'in bu değişikliği daha önce geri gönderdiğini vurgulayan Baykal, bu durumda yarın 367'nin altında bir oyla düzenlemenin kabul edilmesi halinde Anayasa değişikliğinin reddedilmiş sayılacağını söyledi. Seçimden sonra oluşacak yeni meclisin ilk görevinin TBMM başkanını ardında da cumhurbaşkanını seçmek olacağını ifade eden Baykal, cumhurbaşkanının mutlaka uzlaşmayla seçilmesi gerektiğini, bu konuda parti olarak gerekli çabayı göstermeye hazır olduklarını belirtti.

Bu arada toplantıda genel seçime yönelik çalışmalar da gündeme geldi. CHP Parti Meclisinin milletvekili aday listesini kesinleştirmek üzere 3 Haziran Pazar günü saat 20.00'de toplanması kararlaştırıldı. Seçim takvimine göre, listelerin Yüksek Seçim Kuruluna 4 Haziran Pazartesi günü saat 17.00'e kadar sunulması gerekiyor.

ÖZYÜREK DE TUĞCU'YA DESTEK VERDİ

Anayasa Mahkemesi’nin Başbakan Erdoğan’ın sözlerine yönelik yaptığı sert açıklama Meclis’te de yankı buldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, “Başbakan Erdoğan hukuka karşı terör uyguluyor” derken Anayasa Mahkemesi’nden gelen sert tepkinin de doğru bir tavır olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Anayasa Mahkemesi’nin Erdoğan’a yönelik açıklamalarını ANKA’ya değerlendirdi. Konuyu CHP MYK toplantısında da değerlendirdiklerini ifade eden Özyürek, Başbakan’ın Anayasa kurumlarına ve Anayasa Mahkemesine "her türlü nezaket sınırlarını aşan" bir tavırla ağır hakarette bulunduğunu söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarının Başbakan’a yakışmadığını savunan Özyürek, “Anayasa Mahkemesi neyi dayatmıştır? Başbakan önce adalete kurşun sıkıldı dedi ardından Baykal’a söylediğini belirtti. Sonra bir manevrayla tarihe havale ediyoruz dedi. En sonunda da yine dayanamadı ve

yüce mahkemeye ağır hakaret etti. İlk kez böyle bir olay oluyor. İlk kez Yüce Mahkeme bir Başbakan'a yönelik bu tür sert bir çıkış yapıyor. Ancak Başbakan’ın açıklamalarına verilen sert tepki doğru ve yerindedir” dedi.

Başbakan ve hükümetin tahammülsüz bir tavır içinde olduğunu da savunan Özyürek, “Başbakan hukuka karşı terör ve yıldırma taktiği uyguluyor” diye konuştu. Özyürek, Başbakan ve hükümetin tavrının seçimde halk tarafından değerlendirileceğini da kaydederek “halkımız böyle bir Başbakanla ve hükümetle yola devam edilemeyeceğini görecek” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum