1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Baykal'a Canlı Yayında Saldırı!
Baykal'a Canlı Yayında Saldırı!

Baykal'a Canlı Yayında Saldırı!

Liderler Zirvesi'nde Deniz Baykal, karşısındaki Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Ergun Babahan'ın adeta soru bombardımına uğradı!

A+A-

 
Liderler Zirvesi'nde Deniz Baykal, karşısındaki Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Ergun Babahan gibi gazetecilerin adeta saldırısına uğradı. İşte o tartışma ve "Teker Teker gelin..." cinsiden yaşanan program;

Burhan Ayeri/Akşam

Doğan grubu borcunu ödüyor!

Liderler Zirvesi’nin konuğu Deniz Baykal’dı. CNNTÜRK’teki programda daha önce Mehmet Ağar ve Recep Tayyip Erdoğan’ı da izlemiştik. Ancak böylesi yoğun saldırıyla karşılaşanı ilk kez gördük. CHP Genel Başkanı, Ahmet Hakan Coşkun, Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök, Ergun Babahan ve özellikle Taha Akyol tarafından adeta saldırıya uğradı. Bilinen çizgisine rağmen Ekrem Dumanlı’yı bu beşliden yine de ayırabiliyoruz. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü, her şeyden önce objektif olmaya özen gösterdi. Tuzak sorgucular arasında, habercilik çizgisini bozmadı.

Uzun seneler birlikte çalıştığımız Taha Akyol’un inanılmaz tavrı karşısında şaşkına döndüğümüzü ifade edebiliriz. Deniz Baykal’ın, AK Parti ve Başbakan Erdoğan hakkındaki her yorumuna müdahale etti. Dünya beyefendisi Onur Öymen’e bile saldırdı. Eski dostumuz Akyol’da ne olursa olsun, AK Parti’ye körü körüne sahip çıkma refleksi oluşmuş. Bizim tanıdığımız Akyol bu değil. Sırf iktidarı savunmak için 9 bin işgünü primle emekliliği bile savunmaya kalktı. ‘Mezarda emekliliğin’ sözcülüğünü yapabildi.

Eğer Baykal’ın yerinde bir başkası otursa ayağa kalkar ve ‘Teker teker gelin lan’ diye bağırırdı. Peki Doğan Grubu’ndaki bu dönüşü ya da ‘Atgözlüğü takmayı neye bağlıyorsunuz’ diye sorarsanız cevabımız hazır. Önce “Petrol Ofisi’ndeki büyük kıyağa minnet borçlarını ödüyorlar” deriz. Daha sonra da İstanbul Hilton arazisi üstündeki 3.5 milyar dolarlık hayallerinin yine bu ‘Hükümetin eliyle’ gerçekleşeceğine inanıyorlar. Bu uğurda 122 bin satan gazetelerini bile kapattıklarını unuttuğumuz sanılmasın...


İŞTE O TARTIŞMA

Deniz Baykal: Şimdi bakın. Türkiye’nin birtakım kullanmadığı, kullanması gereken kaynaklar var. Bunlardan birinci, kayıt dışını azaltmaya yönelik etkin bir politika uygulamak lazım. Ekonomiyi kayıt altına almak lazım. Bugün Türkiye ekonomisinin yarısı kayıt dışı. Türkiye’yi sırtında taşıyanlar sadece kayıtlı ekonomidir. O yüzde 50’lik ekonomiyi kayıtlı ekonomi haline getirecek bir gayreti sergilemek lazım. Geride bıraktığımız dönemde en çok üzüldüğümüz olay, bunun 5 yıllık süreçte değerlendirilmemiş olmasıdır. Türkiye, kayıtlı ekonomiye girdiği zaman büyük bir rahatlamaya girecektir.

Ertuğrul Özkök: Deniz Bey, dikkat edin büyük bir oy tabanını kaçırabilirsiniz şu an?

Deniz Baykal: Bu bir gerçek. Bakın Türkiye’de işdünyası da kabul etti. Bunu söylemek lazım. Asıl demagoji budur. Başka türlüsü olmaz. Gitmez yoksa. Ne sosyal güvenlik işler. Ne vergi ile hizmet götürülebilir. Türkiye bu hale gelir. Bunu değiştireceğiz, çare yok. Bu bizim ülkemiz. Hakkı olanı vererek, hakkı olanı alarak dengeli şekilde yapacağız.

(...)

Ahmet Hakan: Bizden aldığınız vergilerle çiftçiye kaynak mı bulacaksınız?

Deniz Baykal: Tabii elbette. Hepimiz vatandaşız.

Taha Akyol: Alabilirsiniz.

Ahmet Hakan: Taha Bey, onay verdiler.

Ertuğrul Özkök: Vergi verenler, şehit olmuyor mu yani?

Deniz Baykal: Oluyor da. Ben şunu anlatmak istiyorum. Birisi gidiyor şehit oluyor, biz şehit olmuyoruz. Yani şehadet ona düşüyor. Bunlar olumsuzluk.

İŞÇİ ÇOCUĞU DA ŞEHİT OLUYOR

Ertuğrul Özkök: Vergi verenlerin çocukları da memur çocukları da var içlerinde. İşçi çocukları da, başka çocuklar da.

Deniz Baykal: "Ben" diye" ayrışma yapmamak için söylüyorum. Vergi kolaylığında "Ben niye yokum" diyoruz da "Şehadette ben niye yokum" demiyoruz. Birisi oluyor, birisi vergi veriyor. Hepimiz vergi vereceğiz. Gücü olan vergi verecek, gücü olmayana aktarılacak. Vatandaş olmanın gereği bu.

Ertuğrul Özkök: Şu anda zaten vergi veren insanların gırtlağını daha fazla sıkmak yerine vergi vermeyenlerden almak gerekir.

Deniz Baykal: Kayıtdışının azaltılması demek, vergi vermeyenlerin vergi verir hale getirilmesi demektir. Elbette vergi oranları artırılarak değil belki azaltılarak, bunun sağlanmasıdır. Dünyada 200 tane ülke var. Yüzde 6.5 faiz dışı fazla veren bir tek ülke yok. Tarihin hiçbir döneminde bu kadar uzun süre faiz dışı fazla ödenmemiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum