1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Baykal'a En Zor Gül Sorusu
Baykal'a En Zor Gül Sorusu

Baykal'a En Zor Gül Sorusu

"Gül, Başbakanlık yaptı, halen dışışleri bakanı. Neden C.Başkanı olamıyor? Neden karşısınız" sorusuna Baykal'ın verdiği cevap.

A+A-

Baykal, CNN Türk televizyonunda, gazeteci Fikret Bila’nın sorularını yanıtladı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’in cumhurbaşkanı adaylığının sürmesi durumunda tutumlarının ne olacağının sorulması üzerine Baykal, bu konuya genel ve sürekli bir anlayışla yaklaştıklarını söyledi.

Baykal, Abdullah Gül için "militan" kavramını kullandığının hatırlatılması ve "Neden Gül’e karşısınız?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"(Militan) sözünü sayın Gül’ü üzecek, ona saygısızlık anlamına gelecek bir deyim olarak kesinlikle düşünmedim. Bir ideolojik iç çemberin bilinçli bir üyesi. Yani malum tartışmalara girmek istemiyorum.

Abdullah Bey’in öyle yazıları var ki o yazılar ancak çok ideolojik derin bir angajmanla yazılır. Bunlar öyle sıradan ayak üstü söylenmiş sözler de değil. Bir temel siyasi çizgiyi ortaya koyan bir şey ve Türkiye’nin tarihiyle hesaplaşmaya yönelik değerlendirmeler. Anayasa’nın özüyle hesaplaşmaya yönelik bir değerlendirme."

"GÜL GÜVEN VERMİYOR"
Gül hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti’nin temel kuruluş felsefesini içine sindirdiği konusunda güven vermeyen bir siyaset çizgisi ortaya koymuştur" değerlendirmesinde bulunan Baykal, "Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesiyle problemi olması uygun değildir" şeklinde konuştu.

Baykal, Gül’ün, Türkiye Cumhuriyeti’nin, toplumun büyük çoğunluğu tarafından özümsenmiş genel çerçevesini hiç olmazsa hayatının uzunca bir dönemi boyunca kabul etmediğini ve şu anda da bu anlayıştan çıktığına yönelik bir işaretin olmadığını savundu.

Deniz Baykal, Abdullah Gül’ün eşinin türbanlı olmasını cumhurbaşkanı olmasının önünde bir engel olarak görüp görmediğine yönelik soruya ise "Hayır. Benim bakış açımda kılık kıyafet, eşinin kılık kıyafeti mevzu değildir. "Kafasının içi konusunda güven veren herkes olabilir" yanıtını verdi.

"Başbakanlık yaptı neden Cumhurbaşkanlığı yapamıyor?"

Abdullah Gül’ün başbakanlık yaptığı, halen Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttüğünün hatırlatılması ve "Neden cumhurbaşkanlığı yapamıyor?" sorusu üzerine de Baykal, cumhurbaşkanlığının sınırlı bir görev değil, tüm kurumların, devletin temel organlarının belirlenmesinde yetki kullanan bir makam olduğunu ifade etti.
Baykal, "Bir parti ideoloğunun, üstelik ideolojisi Türkiye’nin Cumhuriyet çizgisiyle problemliyse, Cumhuriyet çizgisini özümsemiş değilse, buna ciddi itirazları varsa, uluslararası mahkemelere bu kavgaları götürmüşse bu kimliği ortadaysa, böyle bir çizgiden geliyorsa, bu insana ’yargıyı da belirle üniversiteyi de belirle’ demek, sen devletin bir fonksiyonunu, -önemli bir fonksiyonu olabilir bu- ’belli bir çerçeve içinde götür’ demekten farklı bir şeydir bu. Başbakanın dahi Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’ni belirleme yetkisi yoktur, yargıyı belirleme yetkisi yoktur. Bunlar çok hayati olaylar. Burada belirli bir zihniyetin bir süre devam etmesi 5 yıl 10 yıl devam etmesi Türkiye’yi 10-15 yıl sonra bambaşka tablolarla karşı karşıya bırakır."

"ABDULLAH GÜL DIŞINDA BİR BAŞKA İSİM...
Abdullah Gül’un cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Türkiye’nin siyasi dengesinde değişmelerin ortaya çıkacağını savunan Baykal, "Bir süre sonra Anayasa Mahkemesi, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu, bir süre sonra Türkiye’nin siyasi dengesi şu ankinden daha hızlı bir biçimde Türkiye’yi bir Orta Doğu, dini kimliği ağır basan, ulusal duyarlılıkları ihmal edilen, Kuzey Irak’ta PKK sorunu karşısında gereken duyarlılığı sergilemeyen bir siyaset çizgisinde dış güçlerin oyuncağı haline daha kolayca dönüşür. Bu süreç işlemektedir. Bu süreç daha da derinleşir" diye konuştu.

Baykal, bir başka soru üzerine de, milli iradenin TBMM olduğunu vurgulayarak, Meclis’in demokratik kimliğini koruyarak Abdullah Gül’ün dışında bir başka isim belirleyebileceğini söyledi. Baykal, kendisinin cumhurbaşkanı seçimi sürecinin hiçbir aşamasında aday ismi telaffuz etmediğini de belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum